Vysoká miera vlastníctva môže viesť k extrémnej zadlženosti Slovákov

28.12.2018, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Aktuálne vysoká miera vlastníctva nehnuteľností by v budúcnosti mohla viesť k extrémnej zadlženosti slovenských domácností. Uvádza to analýza Národnej banky Slovenska.

Pre Slovákov je príznačné, že vo vysokej miere uprednosťňujú bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti. Až 90 percent domácností podľa Národnej banky Slovenska (NBS) vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva. Pritom medián EÚ je len 70 perc., ba vo väčšine krajín pôvodnej Európskej únie je to ešte menej (medián je hodnota, ktorá postupnosť podľa veľkosti usporiadaných výsledkov rozdeľuje na dve rovnako početné polovice).

Dom-5-byvanie-1-X.jpg

Množstvo slovenských domácností nadobudlo byty za transformácie v 90. rokoch minulého storočia, preto len pomerne málo Slovákov spláca úver na bývanie. Mladé rodiny, ktoré si chcú kúpiť nehnuteľnosť na bývanie, sú však dnes nútené podľa centrálnej banky financovať kúpu úverom na bývanie. Tento trend je výrazný, keďže Slovensko patrí do trojice krajín EÚ s najnižším počtom izieb na obyvateľa bytu a s najvyšším podielom mladých ľudí bývajúcich s rodičmi.

V dôsledku snahy o vlastné bývanie tak bude podľa NBS postupne rásť podiel domácností s úverom na bývanie. V západných krajinách EÚ je bežné, že 58 perc. domácností bývajúcich vo vlastnej nehnuteľnosti spláca úver na bývanie. Znamená to, že ak slovenské domácnosti budú naďalej preferovať bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti, podiel domácností s úverom na bývanie môže vzrásť z terajších 17 perc. až na 52 perc.

V takomto hypotetickom scenári by to podľa centrálnej banky viedlo až k strojnásobeniu zadlženosti domácností. To by znamenalo, že môže prekročiť úroveň 100 perc. hrubého domáceho produktu. Z tohto dôvodu je dôležité, aby sa trh podnájmov stal adekvátnou alternatívou voči kúpe nehnuteľnosti, tvrdí analýza NBS.

Ilustračné foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články

  • Štyria z desiatich Slovákov už zažili pokus vybieliť im účet

    22c-shutterstock_343292525-headache-2-X.jpg

    Až 41 percent ľudí na Slovensku má osobnú skúsenosť s podvodníkmi, ktorý sa od nich pokúsili dostať osobné údaje s cieľom ukradnúť im peniaze z bankového účtu. Vyše polovice z nich sa s tým za posledný rok stretla dokonca viackrát.

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.