Svet pod nohami: aké materiály sa najviac hodia na podlahu?

25.06.2023, Martin Paulík | Materiály, technológie, konštrukcie

Materiál, farba a dizajn podlahy majú na celkový dojem z interiéru zásadný vplyv. V kombinácii s podlahou úplne inak vynikne nielen ostatné zariadenie, ale mení sa aj pocit z priestoru.

Povrchov je oveľa viac ako len laminátové plávajúce podlahy. Aktuálnym trendom je návrat k prírode aj pod nohami. Ktoré prírodné materiály sa hodia na podlahu a do akých priestorov?

Podlaha-interier-3-X.jpg


Príjemný betón

Praktickou podlahou, aká sa hodí do väčšiny interiérov, je pohľadový betón, aj preto jeho popularita z roka na rok rastie. "Pohľadový betón má zaujímavú štruktúru a zároveň vlastnosti, ktoré z neho robia príjemnú, ľahko udržiavateľnú, funkčnú a dizajnovú plochu," potvrdzuje Branislav Augustín zo spoločnosti Sika Slovensko. Tento povrch sa ľahko čistí, dobre sa udržiava, je odolný voči oderu a má dlhú životnosť.

"Či použijete mikrocementovú dekoratívnu alebo liatu úpravu, výsledok bude elegantný, nadčasový, s autentickým dizajnom. Stierka je vysokopriľnavá, aplikácia jednoduchá a rýchla, pretože stačí tenká vrstva. Betón je paropriepustný, dobre odoláva UV žiareniu, vďaka čomu si roky zachováva farbu a vzhľad," pokračuje odborník zo Siky.

Cementové kreatívne podlahy s rozmanitými technikami hladenia, pieskovania a rozličnou kombináciou farebnosti urobia z každého priestoru unikát. "Mikrocementové sú vodoodolné, preto si nájdu miesto v kuchyniach, kúpeľniach a sprchových kútoch. Betónové podlahy sa zasa hodia do novostavieb alebo rekonštruovaných interiérov zariadených v minimalistickom štýle, loft podobe a ďalších. Veľmi populárna a zároveň atraktívna je kombinácia betónu a dreva, a to nielen v kuchyni," dopĺňa Ladislav Jelen z kuchynského štúdia Oresi.

"Liate podlahy sa hodia do komerčných i do bytových priestorov. Je možné vytvárať rôzne farebné variácie, ako aj zalievať do nich logá či vytvárať motívy, čo mení možnosti dojmu z interiéru," spresňuje B. Augustín.


Pre náročných

Okrem liatych a mikrocementových podláh sú trendom kreatívne podlahy – metalické, svetelné alebo kamenné koberce. Návrat slávia drevené podlahy s výraznými vzormi. Dizajnéri ich odporúčajú do luxusných interiérov. Vyššia vstupná investícia sa vráti v komforte užívania, dlhšej životnosti aj v celkovom pocite z priestoru.

Z módy nikdy nevyšli drevené parkety, ukladané buď do vzoru rybej kosti, alebo pútavejších tvarov ako hexagón alebo diamant. Tento druh podlahy však treba zladiť nielen s miestnosťou ako takou, ale aj so zariadením interiéru.

Podlaha-interier-1-X.jpg


Osvedčená klasika

Ešte sme nespomenuli plávajúce podlahy, ktoré sa už roky tešia veľkej obľube a zdá sa, že ešte pár rokov budú žiadané vďaka širokej škále dekorov a relatívne jednoduchej manipulácii.

Plávajúca podlaha môže byť z rozličných materiálov, nielen z laminátu. Jej prednosťou je čisté a rýchle kladenie. Priaznivá hmotnosť a nízka stavebná výška ju predurčujú do podkrovia alebo do drevostavieb. Dizajnéri však predpokladajú, že trend liatych podláh v kombinácii s ich vlastnosťami záujem o "plávačky" postupne oslabí.

Nech už si vyberiete akúkoľvek podlahu, okrem materiálu je dôležitá aj farba. Svetlá interiér opticky zväčšuje, ale v kombinácii s bledými stenami môže priestor pôsobiť chladne až sterilne. S vhodne zvolenou farbou stien však pôsobí béžová podlaha optimisticky a upokojujúco. Podlaha v červených alebo oranžových odtieňoch zasa vyvoláva pocit tepla a pohody.

Tmavé podlahy pôsobia seriózne a pomáhajú priestor opticky znížiť, čo sa hodí pri vysokých stropoch. No ani tu nie je úplne vhodný kontrast s čisto bielymi stenami, interiér potom pôsobí tvrdo. Vhodnejšia je kombinácia s rozličnými odtieňmi bielej – vanilka, púder, cappuccino.

Podlaha-interier-2-X.jpg


Chladná podlaha?

Jediným riešením studenej podlahy je jej správne zaizolovanie – teda rekonštrukcia. "Podľa druhu podlahy, rozlohy a stavu nehnuteľnosti to nemusí byť až taký zásah do bývania. V každom prípade však odporúčam, aby aktuálny stav posúdil na začiatku odborník, ktorý určí, kde a akým spôsobom dochádza k stratám tepla, a aj na základe toho navrhne najlepšie riešenie," radí B. Augustín.

Podľa druhu podlahy a ďalších vlastností stavby sa zateplenie môže realizovať na existujúcej podlahe alebo pod ňou, vtedy ju treba pred zateplením odstrániť a potom znovu položiť.

Ak robíte podlahu od základu, nezabúdajte, že sa skladá z niekoľkých vrstiev. "Z nášľapnej, to je vrchná, po ktorej chodíme. Roznášacia vrstva má za úlohu chrániť tepelnú izoláciu a rovnomerne prenášať zaťaženie z interiéru. Podlaha by mala mať aj parozábranu, tepelnú a akustickú izoláciu a hydroizoláciu, ktorá chráni pred vlhkosťou. Poslednou vrstvou podlahy je nosná konštrukcia," dodáva B. Augustín. Dôležitá poznámka na záver: zateplenie podlahy zvýši komfort bývania a zníži náklady na vykurovanie.

Foto: iStock

Podobné články