Ako pripraviť záhradu a trávnik na zimu, čo všetko treba spraviť

16.10.2020, Silvia Jáhnová | Exteriéry, záhrada

Leto ste trávili kosením a úpravou trávnika, tešili sa zo zelenej krásy. Je tu však už jeseň a na chladné mesiace treba pripraviť aj záhradu. Máme pre vás zopár tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť trávnik na zimu tak, aby sa na jar zazelenal s prvými teplými lúčmi.

Hornbach-travnik-zima-3-X.jpg

 

Pokračujte v zalievaní aj na jeseň

Jedným z mýtov o tráve je, že počas zimy prestáva rásť a nemusí sa polievať až do jari. Hoci sa tráva na zimu dostáva do fázy odpočinku, korene neprestávajú pracovať. Aj naďalej potrebujú vlahu na zabezpečenie hydratácie a rastu.

"Pozor dávajte aj na preliate trávniky, ktoré sú zvyčajne výsledkom automatického zavlažovania. Trávnik sa môže zapariť, začnú sa v ňom tvoriť huby a rozličné hubové choroby. Záhradu počas jesene polievajte počas dňa, aby voda mala dosť času vsiaknuť. Ak trávnik polejete večer, voda nebude mať kedy vsiaknuť a zostane na steblách, čo môže viesť k vzniku nechcených plesní. Trávnik polejte deň či dva pred príchodom chladného obdobia, aby sa voda dostala ku koreňom," upozorňuje David Benda, odborník z oddelenia záhrad v predajniach Hornbach.

Hornbach-travnik-zima-1-X.jpg


Pravidelne odhŕňajte popadané lístie

Aj počas chladnejších mesiacov trávnik potrebuje slnečné lúče. Snažte sa napadané listy odhrabávať pravidelne, aby sa pod nimi netvorila pleseň. Tá by mohla trávnik poškodiť a na jar by ste našli trávu plnú lysých a plesnivejúcich miest. Dostatočný prísun svetla a vzduchu je účinnou prevenciou proti vzniku takýchto plesní.

"Pri odpratávaní opadaného lístia oceníte vysávač alebo fukár na lístie. Fukáre sú ideálnym pomocníkom, ktoré lístie rýchlo upracú na jedno miesto. Ušetríte tak všetok čas, ktorý by ste strávili pri hrabaní lístia hrabľami. Odporučiť môžem napríklad fukár na lístie for_q, ktorý je vysoko výkonný a pri čistení trávnika nebudete musieť zápasiť so zavadzajúcimi káblami," radí D. Benda.


Správna dĺžka trávnika na zimu

Trávnik by ste mali kosiť dovtedy, kým sa nespomalí jeho rast. Správna dĺžka trávy je nevyhnutná na udržanie jej zdravia aj počas obdobia pokoja. Ak je tráva príliš nízka, studený vietor či mráz môžu poškodiť korene a spôsobiť odumreté úseky. Na druhej strane, ak je príliš vysoká, hrozí vznik plesní. Záverečné kosenie trávnika odporúčame urobiť koncom októbra alebo začiatkom novembra. Ideálna výška trávy by mala byť približne šesť centimetrov.

Hornbach-travnik-zima-4-X.jpg   Hornbach-travnik-zima-5-X.jpg


Nezabudnite na vertikutáciu a prevzdušnenie

Pod vertikutáciou sa rozumie narezanie trávnej mačiny na trávnikovej ploche v záujme odstránenia starého reziva, buriny a machu. Vytvorí sa tak priestor pre nové, zdravé a silné trávové steblá. Po vykonaní vertikutácie sa tiež zlepší prívod vody a prísun hnojiva. Mnohé vertikutátory sa predávajú s funkciami 3v1, čiže viete trávnik vertikutovať a zároveň prevzdušniť. Pri menších trávnatých plochách si vystačíte aj s prevzdušňovacími vidlami.

Hornbach-travnik-zima-2-X.jpg


Hnojenie pre svieži jarný trávnik

Hnojiť nezabúdajte ani na jeseň. Hoci sa rast novej trávy počas chladných mesiacov spomalí, rast koreňov pokračuje ďalej. Jesenné hnojenie dodá koreňom potrebné živiny na to, aby mohol trávnik zdravo rásť na nasledujúcu jar. Vždy použite výhradne jesenné trávnikové hnojivo, ktoré má vysoký obsah draslíka. Trávnik hnojte len jednorazovo, ideálne na konci septembra, aby mal mesiac pred nástupom zimy dosť času na regeneráciu.


Ošetrite poškodené miesta

Jeseň je ideálnym obdobím na ošetrenie holých miest trávnika. Najrýchlejším spôsobom je použitie špeciálnych semien na dosev, ktoré sú často obohatené o rýchle "štartovacie" hnojivo a mulčovací materiál.

"Používajte len trávne zmesi určené na dosievanie trávy. Ak budete z dôvodu veľkého poškodenia dosievať trávnik až na jar, použite pôvodné osivo. Zem rozhrabte kovovými hrabľami alebo vertikutátorom, sejte podľa návodu na obale. Pri lokálnom doseve použite menej semien, v opačnom prípade by trávy bolo príliš veľa, zaparila by sa a trpela by hubovými chorobami. Semeno ľahko zahrabte hrabľami, zavalcujte alebo pritlačte lopatou, aby sa zem spojila so semienkom. Na dosev môžem odporučiť trávnu zmes FloraSelf Obnova, ktoré je vo výhodnom trojkilovom balení," odporúča D. Benda.

Hornbach-travnik-zima-6-X.jpg   Hornbach-travnik-zima-7-X.jpg


Krátky zimný tip na záver

"Ak sa prebudíte do krásneho zasneženého rána, nechajte sneh na trávniku. Niektorí ľudia sneh odhŕňajú v snahe trávnik ochrániť. V skutočnosti však sneh ponúka izoláciu pred ostrým zimným vzduchom a mrazom," dodáva D. Benda.

Foto: Hornbach

Podobné články