ŠFRB vyzýva obce, aby žiadali o príspevky na nájomné bývanie

15.09.2021, ABC-bývanie.sk | Bytové domy

Štátnemu fondu rozvoja bývania zostáva stále ešte polovica rozpočtu. Obce na Slovensku preto majú veľkú šancu, že ich projekt nájomného bývania získa podporu a výhodný úver s úrokom len 1 percento.

Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) tento rok podporil výstavbu zatiaľ približne 1 400 bytov, a tak vyzýva aj ďalších záujemcov, aby s predkladaním projektov neotáľali. Fond má v rozpočte ešte 50 miliónov eur. V tlačovej správe dnes o tom infomoval hovorca Ministerstva dopravy a výstavby SR Ivan Rudolf.

"Chceme podporiť maximalizáciu výstavby nielen nájomných bytov, ale aj zariadení sociálnych služieb. Záujem je. Pokiaľ urobíme dostatočné zmeny na podporenie výstavby, dopyt bude ešte podstatne vyšší. A to nielen zo strany obcí a miest, ale aj súkromného sektora," povedal generálny riaditeľ ŠFRB Tomáš Lamprecht v pravidelnom livestreame na facebooku rezortu dopravy a výstavby.

Obce si môžu bytové domy samy postaviť, ale aj odkúpiť už hotové projekty od developerov. V menej rozvinutých regiónoch môžu dokonca získať pôžičky s nulovým úrokom. Financovanie je pritom podobné ako v komerčných bankách. "Pri výstavbe uhrádzame financie na základe faktúr, je to etapovité čerpanie. Pri budúcej kúpnej zmluve alebo odkúpení bytovky uvoľňujeme peniaze po predložení kolaudačných rozhodnutí," dodal T. Lamprecht.

Zo zostávajúceho, takmer 50-miliónového balíka peňazí, môžu čerpať výhodné pôžičky aj mladomanželia, ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím či osamelí rodičia. Všetky potrebné informácie záujemcovia získajú na webe sfrb.sk. Pracovníci fondu informácie navyše poskytujú aj na osobných stretnutiach so starostami a s primátormi, čoskoro sa spustí aj nová reklamná kampaň.

Podobné články