Čistenie záhradného jazierka nie je zložité. Prečítajte si, ako na to

27.06.2020, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Nielen interiér domu, aj záhrada sa môže postarať o vašu dobrú náladu. Pre mnohých príjemná záľuba, aká sa však nezaobíde bez pravidelnej starostlivosti. Platí to aj pre záhradné jazierko.

Záhradné jazierko je skvelá dekorácia krajinného dizajnu, ktorá pri pravidelnej údržbe na svojej kráse určite nestráca. Na jeho čistenie je ale potrebný čas a množstvo dôležitých doplnkov. V našom článku sa preto dôkladne zameriame na to, ako vyčistiť tento doplnok vlastnými rukami a udržiavať ho v bezchybnom stave bez veľkej námahy.

Jazierko-zahrada-1-X.jpg


Prečo je údržba jazierka taká dôležitá

Záhradné jazierko je nepretekajúca umelá štruktúra, v ktorej sa postupne rodí prírodný ekosystém. Ten pozostáva z vodných rastlín, mikroorganizmov a živočíchov, ktoré vo vzájomnej symbióze vytvárajú v tomto ekosystéme rovnováhu.

Jazierko-zahrada-6-X.jpg

Kvalita a stav jazierka sa pod vplyvom okolitých podmienok v exteriéri rýchlo mení. Môže sa stať, že v dôsledku kolísania vonkajšej teploty, odpadu z rastlín a zo živočíchov, zvýšeného odparovania a straty kyslíka je zloženie vody nevyhovujúce.

Jazierko-zahrada-2-X.jpg

Tieto zmeny vedú k priaznivým podmienkam na rýchlejší vývoj niektorých rastlín a mikroorganizmov na úkor ostatných "obyvateľov" nádrže. Výsledkom je, že jazierko začína "zarastať", rýchlo sa stáva plytkým a mení sa na močiar plný problémových zelených rias. Dá sa to však veľmi jednoducho zmeniť.

Jazierko-zahrada-3-X.jpg


Ako vyčistiť záhradné jazierko

Aby sa zachoval atraktívny vzhľad tohto krajinného objektu, musia majitelia pravidelne zasahovať do "prirodzeného" ekosystému a korigovať negatívne zmeny. Čistenie tejto nádrže sa vykonáva zväčša s úplným vypustením vody.

Jazierko-zahrada-7-X.jpg

Je to náročná úkon a vážny zásah, pri ktorom navyše nie je vylúčená strata vodných živočíchov a vegetácie. Aj preto by ste si mali jednotlivé kroky vopred najskôr premyslieť. A možno vám, naopak, na celý proces čistenia postačí jednoduchý a výkonný filter do jazierka. Metód čistenia je viac, delia sa na niekoľko kategórií.

Jazierko-zahrada-8-X.jpg


Efektívne a najlepšie metódy čistenia

Metódy na ochránenie záhradného jazierka pred znečistením možno rozdeliť do štyroch kategórií:

  • mechanický spôsob čistenia,
  • chemické čistenie,
  • biologická metóda,
  • čistenie pomocou ultrafialového žiarenia.

To, čo si kto vyberie, závisí od stupňa kontaminácie jazierka, jeho veľkosti, prítomnosti okrasných rastlín a ďalších individuálnych parametrov.

Jazierko-zahrada-4-X.jpg

Na jar a v lete, keď sa voda v záhradnom jazierku už pomaly zohrieva a znižuje kvalitu vodnej hladiny, netreba hneď vyťahovať zložité mechanické alebo iné systémy. Pomôcť môžu aj univerzálne štartovacie baktérie do jazierka, vďaka ktorým bude voda čistá a pre život rastlín a živočíchov bezpečná a plne vyhovujúca.

Aj dobre postavené, vybavené a udržiadavané záhradné jazierko sa dokáže zaobísť bez častého namáhavého čistenia a nevyžaduje si použitie drahých spotrebičov a prípravkov. Treba si však na jeho založenie nájsť odborníka, ktorý sa veciam rozumie, o jazierko sa postará s profesionálnou vášňou a nepotrebuje vás vyžmýkať za každú ďalšiu radu navyše.

Jazierko-zahrada-5-X.jpg

Foto: Hornbach, Petr Zikmund

Podobné články