Dômyselné pomôcky vedia uľahčiť prácu v záhrade aj na chalupe

24.01.2013, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Vonku síce vládne zima, no možno práve teraz je vhodný čas pripraviť sa na jar v záhrade. A vopred popremýšľať o prácach okolo domu, ktorých je vždy neúrekom. Keď nastanú teplé dni, času bude málo.

Ak v rodinnom dome, na chalupe či chate kúrite drevom, viete, že popíliť ho, narúbať a naštiepať nie je ľahká práca. Je to robota pre chlapské ruky. Prečo si ju neuľahčiť?

Keď nám do dvora dovezú siahovice, treba ich najskôr poukladať kamsi, kde nebudú zavadzať, a zo dva roky nechať postáť, aby drevo dobre vyschlo, hovorí Peter, ktorý má chalupu na strednom Slovensku. „Ako človeku z mesta sa mi sprvu zdalo chlapské a romantické, keď si drevo sám popílim a narúbem. K chalupe to akosi patrilo,“ pokračuje. Po pár rokoch ho to však prestávalo tešiť, lebo videl, že je to drina bez konca. Ledva sa jedna hromada siahovíc stratila a skončila v podobe polienok v drevárni a potom putovala do krbu, už bolo treba doviezť ďalšie drevo a uskladniť ho, aby vyschlo.

„Ako som sa snažil uľahčiť si práce okolo domu a v záhrade, tak ani lopota s drevom ma už nebavila. No a keď som prvýkrát videl, ako fungujú štiepačky na drevo, takmer som onemel. Siahovice a hrubé kláty sa menili na polienka akoby samé od seba. Netušil som, že takto pracovať s drevom je vôbec možné,“ poznamenáva Peter.

Ovládanie štiepačky dreva je veľmi jednoduché

Ovládanie štiepačky dreva je veľmi jednoduché


 

A nezostalo len pri tom. S manželkou Janou už dávnejšie premýšľali, ako vylepšiť polievanie záhrady a aká je škoda, že daždová voda im uniká bez úžitku. Pritom v kraji, kde majú chalupu, je zrážok nadostač. Napokon sa rozhodli pre sudy na dažďovú vodu, ktoré im odporučil známy, a teraz si ich nevedia vynachváliť. Takúto vodu máme zadarmo a prospieva najmä mojim muškátom, potvrdzuje Jana.

„Za roky, čo máme chalupu, sme zistili, že mnohé veci sa tu dajú robiť úspornejšie, efektívnejšie, lacnejšie,“ poznamenáva domáca pani. „Ako trebárs so štiepačkou, ktorú už manžel má, s využívaním dažďovej vody až po trebárs gumáky z veľkoobchodu, ktoré v záhrade skvele vieme využiť,“ vraví.

„A patria sem i moderné veci, ktoré by ste na chalupe možno ani nečakali. Povedzme internet,“ pridáva sa Peter. „Na webe sme tak objednali led žiarovky, ktoré sa nám tu zídu azda ešte viac ako doma, v meste. Stále je tu teda čo robiť. Vlani nám začal v záhrade šarapatiť krt, takže sa mi postaral na zimu o domácu úlohu.,“ dodáva domáci pán.