K dobrým susedským vzťahom vedie aj úprava vlastného pozemku

20.12.2021, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Nielen v meste, ale aj na vidieku sa medzi susedmi občas iskrí. Za nezhodami býva správanie vybočujúce z bežných noriem, nezriedka ich vyvolá aj porast zasahujúci na na vedľajší pozemok. Čo s tým, ak je úprava vysokého stromu nad vaše sily?

Shutterstock_719635486-strom-1-X.jpg

 

Požiadajte o bezproblémový orez profesionálov

Príroda je pre človeka v dnešných náročných časoch mimoriadne dôležitá. Kontakt s ňou si môžeme udržiavať nielen pravidelnými výletmi, ale aj pestovaním bujnej zelene vo vlastnej záhrade. Stáva sa však, že práve takéto, vopred nepremyslené vysadenie vegetácie môže naštrbiť dobré vzťahy, aké máte so susedmi.

Stromy časom vyrastú, vytvoria si svoj bohatý kmeň a korunu. To je síce krásne a príjemné, ale ak je drevina v blízkosti susedného pozemku, cesty či inej verejnej komunikácie, môže nastať problém. Nielen v dôsledku vetra dokáže veľký a ťažký konár nepríjemne zraniť človeka, ale aj poškodiť susedný pozemok a objekty, ktoré na ňom sú.

Ak si preto netrúfate na údržbu drevín, keďže vám rastú na nedostupnom teréne, môžete využiť služby profesionálov. Tí by nemali mať s výškami ani dôkladným orezom stromov najmenší problém.


Povinnosť, ktorú sa neoplatí podceňovať

Aby ste nepríjemným situáciám predišli, dobre si rozmiestnenie stromov na svojom pozemku zvážte. Poistiť sa môžete aj priebežnou údržbou, ktorá je vlastne vašou povinnosťou. Každý vlastník nehnuteľnosti je zo zákona povinný dbať na bezpečnosť pomerov na svojom pozemku tak, aby jeho charakterom nikoho neohrozoval.

V záujme spokojnosti všetkých by ste mali urobiť všetko pre to, aby stromy a nič iné nebolo hrozbou pre tretie osoby ani ich majetok. Ak to nie je z rôznych dôvodov vo vašich silách, profesionálni arboristi by mohli pomôcť. V opačnom prípade sa možno nevyhnete tomu, aby vám s riešením problému pomohol už len ten najlepší advokát vo Zvolene.

Foto: Thomas Soellner / Shutterstock.com

Podobné články