Kúpanie ako v prírode s kúpacím jazierkom či biobazénom v záhrade

12.07.2021, Hana Gálisová | Exteriéry, záhrada

Pri dome máte možno dokonalú záhradu, lež stále jej čosi chýba. V horúcich letných dňoch to môže byť práve osviežujúca vodná plocha, ktorá by vášmu dvoru razom dodala dovolenkový charakter.

Možností je dnes viacero a nemusí to byť len klasický záhradný bazén. Najšetrnejším riešením sú kúpacie jazierka alebo biobazény, ktoré sú priateľské tak k prídode, ako aj k človeku.

Zahrada-jazierko-1-X.jpg

Ešte pred pár rokmi o možnosti vytvoriť si v záhrade biobazén či jazierko na kúpanie Slováci zväčša netušili. V našich končinách sa vždy preferovali klasické bazény, ktoré sa udržiavajú pomocou chemických prísad. V poslednom období sa čoraz väčšmi dostávajú do popredia práve ekologické vodné plochy, ktoré neškodia prírode ani človeku trpiacemu napríklad rozličnými alergiami. Zároveň sa takáto vodná plocha v záhrade stane neprehliadnuteľným estetickým prvkom.


Jazierko alebo bazén?

Možno si poviete, že biobazén a prírodné jazierko na kúpanie sú vlastne jedno a to isté. Kľúčový prvok, na základe ktorého sa rozlišujú, je však estetický rozdiel a následná využiteľnosť. Kým biobazén sa od klasického, chemicky udržiavaného bazéna na prvý pohľad veľmi nelíši, jazierko má v záhrade slúžiť najmä ako prirodzená vodná plocha a jeho využitie na kúpanie je až druhoradé.

Obe tieto vodné plochy vznikli preto, aby sa mohli ľudia kúpať v zdravej vode bez chlóru. Ich spoločným menovateľom je preto spôsob filtrácie vody, ktorá je celoročne priezračná a netreba ju vypúšťať.


Vodná plocha si pýta priestor

Na rozdiel od klasického bazéna treba pri biologickom rátať s metrážnou plochou navyše mimo tej plávacej, kde budú zasadené okrasné rastliny a vybudovaný ekologický filtračný systém. Vo všeobecnosti platí, že minimálny rozmer biobazéna by mal byť okolo 35 štvorcových metrov. To znamená, že k ploche na plávanie s rozlohou napríklad 32 m² treba prirátať ďalších 7-10 m² priestoru, ktorý bude slúžiť ako filtračná zóna.

Filtračná, teda rastlinná plocha musí tvoriť 20 percent z celého rozsahu vodnej hladiny. Celkovo sa tak môžeme dostať zhruba na 42 m², čo znamená, že takýto bazén nie je vhodný do malých záhrad. Pýta si priestor. Ak vám však postačí aj malé jazierko, ktoré nemusí slúžiť primárne na kúpanie, ale iba na občasné ovlaženie, môže byť jeho plocha o niečo menšia.

Zahrada-jazierko-3-X.jpg


Ako to je s filtráciou, keď netreba chemikálie

Princíp, na základe ktorého možno mať v záhrade bazén s celoročne priezračnou vodou bez použitia chemických čistiacich prípravkov, spočíva vo využívaní užitočných baktérií. Tie znižujú obsah živín vo vode na požadovanú úroveň, pri ktorej sa spomaľuje vytváranie znečisťujúcich rias.

V záujme toho, aby voda bola dlho rovnaká, odborníci radia doplniť klasickú biologickú samoúdržbu aj o neškodlivé filtre, prípadne o UV lampy, ktoré dokážu vodu sterilizovať. Vďaka tomu možno jazierko či bazén využívať od marca do októbra na kúpanie a potom, keď voda zamrzne, na zimné športy, napríklad na korčuľovanie.


Ako sa pustiť do realizácie

Základom vybudovania biojazierka alebo biobazéna sú výkopové práce. Šikovnejší domáci majstri ich zvládnu aj sami. Následne sa do jamy nainštaluje špeciálna jazierková fólia, bez ktorej sa budúca vodná plocha nezaobíde. "Ide o vystuženú nepriepustnú fóliu z mäkčeného PVC, ktorá neobsahuje rozpúšťadlá, fungicídy a ťažké kovy. Rovnako tak je vysokoodolná voči starnutiu a najmä prerastaniu koreňov a vplyvu mikroorganizmov," spresňuje Ondrej Babjak zo spoločnosti Sika.

„Alternatívou je homogénna vodonepriepustná fólia z mäkčeného PVC. Tá sa používa na izolovanie vnútorných a vonkajších nádrží a otvorených zásobníkov čistej vody a na izoláciu umelých jazierok, oddychových rybníkov a biotopov," hovorí O. Babjak.

Po osadení fólie nasleduje technologická časť, ktorú by už mali do rúk vziať skúsení odborníci. Jej súčasťou je inštalácia hladinového zberača, tzv. skimmera, čerpadla spolu s čerpadlovou rozvodňou – s ventilmi a potrubím, biologického filtračného systému a filtračnej vrstvy. Nasleduje vysadenie vodných rastlín, uloženie riečneho štrku, pramenného kameňa a podobne.

Zahrada-jazierko-2-X.jpg


Spojenie výhod bazéna a estetiky jazierka

Za všetky plusy, ktoré má v sebe biobazén alebo prírodné domáce jazierko, treba jednoznačne vyzdvihnúť ich blahodarný vplyv na prírodu a na užívateľa. Voda v nich je taká čistá, že v nej pokojne môžete chovať okrasné ryby, samozrejme, ak ide o jazierko.

Čistotu vody ocenia aj osoby s citlivou pokožkou či dýchacími problémami, keďže ich viac nebudú dráždiť chemikálie, ako je chlór či soľ. Výhodou sú aj celkové nižšie náklady na prevádzku, keďže netreba pravidelne kupovať udržiavaciu chémiu a vodná plocha si sama reguluje i teplotu.

Pozitívom je tiež variabilnosť v tvare vodnej plochy. Už viac nemusí ísť o klasický nudný obdĺžnik. Jazierko či bazén sa dajú elegantne prispôsobiť okolitému charakteru záhrady. Ak ste sa teda navnadili, budovanie domáceho kúpaliska viac neodkladajte. Najvyšší čas na jeho realizáciu do nástupu letnej sezóny je práve teraz.

Foto: Josef Kubeš, Yura White, C. J. McKendry

Podobné články