Leto sa blíži: viete, aké sú aktuálne trendy v záhradnom nábytku?

27.04.2019, Zuzana Božeková | Exteriéry, záhrada

Aký záhradný nábytok bude vaším novým spoločníkom na terase, balkóne alebo v záhrade? Drevený, plastový či kovový? Alebo rovno hit tohto leta v podobe umelého ratanu? Výber je ohromne široký.

Záhradný nábytok by mal ladiť s prostredím. Podľa spôsobu využitia ho delíme na jedálenský alebo relaxačný. Ak plánujete rekonštrukciu alebo inováciu, je dôležité premyslieť si, akému typu záhradného nábytku dáte prednosť.

Hornbach-zahrada-nabytok-4-X.jpg

"Pri výbere nových kusov môžete staviť na rokmi overenú, ale vynovenú klasiku v podobe jedálenskej zostavy alebo modernú záhradnú obývačku s pohodlnou sedačkou, kreslami, taburetom aj so stolíkom. Ak preferujete spoločné stolovanie pod šírym nebom, môžete si vybrať zo širokej ponuky záhradných zostáv, ktoré sa líšia veľkosťou aj materiálom," hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach.

Hornbach-zahrada-nabytok-5-X.jpg

Pre záhradný nábytok všeobecne platí, že jednotlivé kolekcie obsahujú nielen stôl, stoličky, kreslá a ležadlá, ale jednotlivé zostavy dopĺňajú aj lavice, taburetky a výrobky šité na mieru deťom. V pestrej škále sa zhotovujú aj zásteny a paravány, ktoré vás ochránia pred zvedavými pohľadmi.

Hornbach-zahrada-nabytok-11-X.jpg

"Čalúnené časti, ako napríklad sedáky, operadlá a vankúše, treba pred sezónou naimpregnovať špeciálnymi prípravkami. Z praxe vieme, že naozaj odpudzujú vodu a pomáhajú vonkajšiemu textilu predĺžiť farebnosť aj životnosť," radí odborník. Pri nákupe myslite aj na ochranu nábytku a zabezpečte mu ochranný obal. Predáva sa vo viacerých variantoch, takže prikryje akýkoľvek model nábytku.


Záhradnému nábytku kraľuje umelý ratan

Trendom v záhradnom nábytku sú kúsky z umelého ratanu s pohodlným čalúnením a vonkajšou úpravou. "Tento materiál vyniká odolnosťou voči UV žiareniu a nepriaznivému počasiu. Je ľahký, pevný a bez nutnosti pravidelnej údržby. Medzi jeho najväčšie výhody patrí dlhá životnosť. Svoju farebnosť si zachováva aj v prípade meniacich sa poveternostných podmienok," opisuje D. Benda.

Hornbach-zahrada-nabytok-7-X.jpg

Nábytok je vyrobený z hliníkovej konštrukcie, ktorá je obtiahnutá umelým ratanom. Nevyhnutným doplnkom sú ľahko vyberateľné podušky s vonkajšou úpravou, ktoré farebne ladia s celkovým dizajnom. Jedálenské stoly či konferenčné stolíky z umelého ratanu sú vybavené sklenenou doskou, ktorá ho spoľahlivo ochráni pred počasím aj drobnými nehodami.

Hornbach-zahrada-nabytok-8-X.jpg

Nábytok z prírodného ratanu pristane viac zimným záhradám, kde je celoročne chránený pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Ak je vaším favoritom aj do exteriéru, treba ho schovávať, ak sa počasie pokazí.

Hornbach-zahrada-nabytok-2-X.jpg


Kov je stále v kurze

Trendom ostáva aj kovový nábytok. Je zhotovený z odľahčených materiálov a v prípade zlého počasia ho dokážete jednoducho odložiť. Kovové výrobky sú vďaka povrchovej úprave veľmi odolné. Nevyžadujú si väčšiu údržbu, stačí ich sem-tam utrieť vlhkou handrou.

Hornbach-zahrada-nabytok-1-X.jpg


Takmer nezničiteľný plastový nábytok

Plastový nábytok môže stáť na terase celý rok a na jar sa do prevádzky uvedie iba tým, že ho poutierate od nečistôt a prachu. "Najchýrnejšou zástupkyňou tejto skupiny je biela plastová stolička, ktorá sa rozšírila po celom svete a stala sa ikonou záhradného nábytku. Dnes sú dostupné veľmi elegantné kolekcie z plastu, ktorý evokuje prírodné materiály. Modernému dizajnu svedčí matné vyhotovenie, ktoré sa dobre kombinuje napríklad so záhradnou úpravou," vysvetľuje D. Benda.


Drevo z módy nevyjde

Do záhrad s klasickým dizajnom sa hodí drevený nábytok. Kusy sú vyrobené zväčša z rozličných druhov tropického dreva rozmanitých farieb aj vlastností a potrebujú iba ľahkú údržbu v podobe náteru konzervačným olejom. "Drevený nábytok stačí raz ročne ľahko prebrúsiť, čo zvládnete pomocou hrubšej kefy. Vzápätí ho natriete olejom na drevo," radí odborník z Hornbachu.

Hornbach-zahrada-nabytok-9-X.jpg

V prípade dlhodobo nepriaznivého počasia je lepšie drevený nábytok prikryť na mieru šitými obalmi. Nie je to však absolútne nevyhnutné, keďže tropické drevo je dostatočne odolné aj voči stredoeurópskej klíme. Môže len ľahko zmeniť farbu a chytiť nádych patiny.

Hornbach-zahrada-nabytok-12-X.jpg


Modulové zostavy do exteriéru

Hitom na tohtoročné leto sú vonkajšie modulové sedacie zostavy, či už z umelého ratanu alebo z iného moderného materiálu. Vynikajú luxusným spracovaním a značnou modularitou kolekcie. Mnohé modelové rady sú doplnené sériou oporných vankúšov, samozrejmosťou je unikátne riešenie opierok s možnosťou nastavenia sklonu. Takéto výrobky oceníte nielen v záhrade, ale aj na terase pri bazéne, kde budú ozdobou každého večierka.

Hornbach-zahrada-nabytok-13-X.jpg   Hornbach-zahrada-nabytok-14-X.jpg

Hornbach-zahrada-nabytok-10-X.jpg

Hornbach-zahrada-nabytok-6-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články

 • Jesenné upratovanie v záhrade: na čo by ste nemali zabudnúť

  Zahrada-jesen-9-X.jpg

  Skôr ako začnete pripravovať záhradu na zimu, nezabudnite ju upratať. Posledné teplé dni babieho leta sú ako stvorené na prácu v záhrade. Prinášame vám tipy, ako zvládnuť jesenné upratovanie záhrady.

 • Ako postaviť drevený prístrešok pre auto? Poradíme vám

  Auto-pristresok-7-X.jpg

  Ak pri rodinnom dome pre svoje auto nemáte garáž, nič to. Možnosťou je postaviť prístrešok: ochráni auto aj pred prudkým dažďom a krúpami, aj pred UV žiarením, ktoré karosérii takisto nerobí dobre.

 • Nepodceňte starostlivosť o záhradné stavby pred zimnou sezónou

  Stavby-zahrada-4-X.jpg

  Keď sa zima dobrého gazdu opýta, čo robil v záhrade na jeseň, odpoveď by sa nemala týkať iba údržby drevín, trávnika a pôdy. Starostlivosť si vyžadujú aj drobné záhradné stavby – pergola, terasa, záhradný domček, prístrešok.

 • Pergola či prístrešok môžu predĺžiť leto v záhrade až do jesene

  Zahrada-pergola-3-X.jpg

  V horúčavách je fajn mať miesto, kam sa dá ukryť do tieňa s knihou, kávou či limonádou v ruke a zároveň zostať na čerstvom vzduchu. Aj relax počas letného dažďa pod prístreškom či pergolou má svoje čaro. Ako si z nich vytvoriť v záhrade oázu pokoja a využiť ich aj celkom prakticky?

 • Viete, ako sa treba starať o drevo v záhrade? Poradíme vám

  Drevo-ochrana-9-X.jpg

  Drevené povrchy, ako sú terasy, prístrešky, záhradný nábytok či domčeky, dodávajú vonkajším priestorom prirodzenú útulnosť a pôvab. Sú však zväčša vystavené poveternostným vplyvom a slnečnému žiareniu, čo ich môže časom poškodiť a znehodnotiť.

 • Prečo môže byť záhradný domček z dreva lepším riešením?

  Zahradny-domček-shutterstock-2-X.jpg

  Drevo, plast, plech či murovaná stavba? S touto dilemou sa stretávame aj pri záhradných domčekoch, ktoré sú aj v našich končinách čoraz populárnejšie. Dajú sa využiť na viacero účelov, nielen na skladovanie vecí či dreva. Aj preto sa vynára otázka, ako si vybrať konkrétny záhradný domček a aký materiál zvoliť. Ako teda na to?