Markízy v horúcom počasí: skroťte páľavu a vychutnajte si chládok

22.04.2013, Lamelland.sk | Exteriéry, záhrada

Slnečná časť roku prináša so sebou príjemnú energiu, ale zavše aj neznesiteľnú letnú páľavu, keď je lepšie sa pred slnkom schovať. Stúpa nielen teplota vonku, nedýchateľne začína byť aj v interiéri.

Začínate mať pocit, že ani medzi štyrmi stenami niet kam uniknúť? Rozšírte si teda životný priestor smerom von inštalovaním markízy a budete sa tešiť z pohodlného balkóna, terasy, pergoly či okien smerujúcich na juh.

Počas najhorúcejších letných dní vám markízy poskytnú potrebný tieň aj ochranu pred škodlivým UV žiarením. A ak si vyberiete nepremokavú textíliu, umožní vám nerušene si užívať čerstvý vzduch aj v prípade chladivého letného dažďa.

Na párty alebo posedenie s priateľmi nie je nikdy dosť voľného miesta. Tieň markízy vám aj vašim priateľom dovolí urobiť si ešte väčšie pohodlie. A stolovanie pod šírym nebom je skutočnou radosťou, jedlo má pri tom dokonca akúsi lepšiu chuť.
 

Ochráňte seba aj blízkych

V prípade veľkých alebo na juh smerujúcich okien markízy spoľahlivo ochránia interiér vášho domu. Ak sa rozhodnete pre šikmý tvar, automatické posúvanie počas dňa vám pomôže účinne blokovať pohybujúce sa slnko.

Tienenie denného svetla zas udrží vo vašom interiéri príjemný chládok a zabráni vyťahovaniu farieb z nábytku a závesov, ktoré nastáva pri ich opakovanom vystavení prudkému slnečnému svetlu. Zasúvacie markízy môžete v prípade nepriaznivého počasia automaticky stiahnuť a chrániť ich tak pred prudkým vetrom a dažďom.

Škodlivé účinky dlhodobého vystavovania sa priamemu slnku sú všeobecne známe, slnečné markízy vám ponúkajú účinnú ochranu, vďaka ktorej sa nemusíte vzdať pobytu na čerstvom vzduchu. Rozprestrite ich tam, kde sa hrajú vaše deti alebo sedávajú ľudia s pohybovými problémami a doprajete im bezpečie a pohodu aj v tom najväčšom teple.
 

Štýlový a praktický doplnok

Žalúzie a markízy sú vyrobené z množstva rôznych materiálov a farieb, ktoré môžete zladiť alebo naopak, uviesť do kontrastu s vašou fasádou a dodáte jej eleganciu a výnimočnosť. Ak si vyberiete model so stabilným mechanizmom a s látkou, vydrží vám viac ako desať rokov.

Momentálne si môžete vybrať s veľkého množstva štýlov a modelov podľa toho, či chcete jednoduchú markízu s manuálnym ovládaním alebo so zložitejším sklápacím mechanizmom. Ak dané okno alebo iný priestor nie je ľahko dosiahnuteľný, radšej sa rozhodnite pre operačný systém.

Odolné markízy môžete vztýčiť nad trávnikom alebo nimi zatieniť pergolu a ak budú mať bočné panely, budete mať pocit, že ste v miestnosti a predsa vonku, a navyše chránení. Boky môžu byť podľa počasia vysunuté alebo sklopené a ak ich ozdobíte vonkajším osvetlením a záhradným nábytkom, môžu zaujímavo ozvláštniť vašu záhradu.
 

Farby a vzory pre váš domov

Niektoré textílie a farby sa lepšie hodia ku klasickému murivu alebo kamenným obkladom. Použitím kontrastného lemu dosiahnete pri každej kombinácii iný look. Starostlivo si vyberte ten pravý štýl, zvýrazníte ním váš príbytok na mnoho rokov. Pruhy a jednofarebné textílie pôsobia upravenejšie a jemnejšie než zložité vzory, ale výber je na vás.

Tmavé farby v kombinácii so svetlými látkami majú v sebe dávku elegancie. Napríklad kontrast tmavohnedej a krémovej alebo tmavomodrej a žltej sa bude vkusne vynímať v mestskom prostredí. Niektoré markízy majú v sebe reflexnú podšívku pre ešte väčšiu ochranu a tienenie.

Kdekoľvek žijete, inštalácia markízy môže zaujímavo zvýrazniť váš domov a vkusne ho odlíšiť od okolitého prostredia. Vašej fasáde alebo pozemku dodá výnimočný, luxusný vzhľad a vám pocit radosti z pobytov v interiéri aj na čerstvom vzduchu.

Podobné články