Na vonkajšiu dlažbu sa kladú iné nároky ako na obklady v interiéri

25.12.2018, Natália Petkáčová | Exteriéry, záhrada

Dlažba určená do exteriéru musí spĺňať iné kritéria ako vnútorné dlažby a obklady. Musí byť odolnejšia voči tlaku aj počasiu, nemalo by sa na nej šmýkať a žiaduca je aj jednoduchá údržba, farebná stálosť a dlhá životnosť.

Vonkajšiu dlažbu zvyknú stavitelia domov vyberať ako jednu z posledných vecí. To však neznamená, že je menej dôležitá. Naopak, v prvom rade zabezpečuje komfort užívania nehnuteľnosti v tom zmysle, ako sa do nej či okolo nej chodí. Rovnako dôležitý je aj estetický faktor, keďže materiály použité v exteriéri vplývajú na celkový dojem z nehnuteľnosti. Aj najkrajší dom stráca na atraktívnosti aj na cene, ak má neupravené alebo nevhodne upravené okolie.

Dlazby-renit-1-X.jpg

Pri výbere vonkajšej dlažby treba zvážiť najmä to, na čo má dlažba slúžiť. Na záhradný chodníček stačí aj dlažba menšej hrúbky. Ale vjazd do garáže alebo dlažba v garáži musí uniesť ťarchu auta. V druhom rade vyberajte nielen podľa toho, ako sa dlažba ukladá. Nie vždy je to, čo je hotové raz-dva, najlepšou voľbou.

Veď chcete, aby okolie vášho domu bolo upravené, funkčné a nepoškodené celé roky. A to bez toho, aby ste sa oň museli nejako osobitne starať. Čím menej údržby a čím vyššia stálosť farby a odolnosť materiálu (najmä voči oderu), tým lepšie. Azda ani netreba pripomínať, že dlažba do exteriéru by mala byť protišmyková, a to nielen okolo bazéna.

Pred kúpou dlažby si overte, či bola vyrobená v súlade s európskou normou EN, ktorá zaručuje reguláciu minimálnych požiadaviek na odolnosť voči opotrebovaniu, vsiakavosti, tolerancii rozmerov, rovnosť povrchu, mrazuvzdornosť a pevnosť v tlaku a v ohybe.


Zámocká nie je zo zámku

Keď je reč o vonkajšej dlažbe, každému zrejme hneď zíde na um dlažba zámková. Sú ňou vydláždené nielen exteriéry mnohých domov, ale aj obecné chodníky či plochy pred nákupnými centrami. Zámková sa nevolá preto, že by mala niečo spoločné s históriou a so zámockými dvormi. Jej pomenovanie je odvodené od slova zamknúť, je totiž navrhnutá a zhotovená tak, aby jednotlivé dielce do seba presne zapadli a doslova sa uzamkli. Zámková dlažba je naozaj odolná voči vertikálnym posunom, horizontálne však svoju polohu môže meniť a často aj mení.

To je jedna z príčin, prečo teraz samosprávy, ktoré pred rokmi vynovili chodníky zámkovou dlažbou, menia ju a siahajú po inom betónovom, veľkoformátovom druhu dlažby. Zámková dlažba má síce svoje nesporné výhody, ako napríklad rôzne tvary, rozličné odtiene, vysokú odolnosť voči počasiu aj tlaku, no aj nevýhody.

A tie sa z hľadiska nemalej a dlhodobej investície javia ako zásadné. Po prvé, uloženiu zámkovej dlažby musí predchádzať dokonalá, finančne aj časovo náročná príprava podkladu. Aj najmenšie podcenenie tejto prípravy sa už za krátky čas prejaví posunom dlažby. Ani pri ukladaní dlažby sa nedá zaobísť bez strojov určených na rezanie dlaždíc.

Medzi ďalšie nevýhody patrí aj množstvo nečistôt, ktoré sa môžu na hrubších dlaždiciach usádzať. V škárach medzi dielcami dlažby, hoci by mali byť uzamknuté jeden vedľa druhého, sa ukladá prach, ktorý je pre mnoho rastlín a burín dostatočnou živnou pôdou. Zámková dlažba si preto žiada pravidelnú a špeciálnu údržbu, ktorá môže byť náročná na čas.

Dlazby-renit-3-X.jpg


Veľkoformátová moderna

Z veľkých komerčných objektov, ale aj zo svojho obľúbeného baru možno poznáte veľkoformátovú dlažbu z pohľadového betónu. Nedajte sa zmiasť slovom veľkoformátová, nejde o žiadne ozrutné platne, ale o komponenty väčšie než dielce zámkovej dlažby. Vyrába sa v rozmanitých rozmeroch a dokonca sa dá urobiť aj presne na mieru podľa želania. V exteriéroch sa objavuje čoraz častejšie nielen preto, že aktuálne "letí", ale aj pre svoje vlastnosti, ktoré v mnohom predstihujú zámkovú klasiku.

Veľkou prednosťou veľkoformátovej dlažby je minimum špár, ktoré sa pri zámkovej dlažbe tak náročne udržiavajú. Veľkoformátová dlažba navyše dokáže opticky zväčšiť priestor a pôsobí celistvejšie.

"Ľudia pohľadový betón ako funkčný a zároveň estetický prvok vyhľadávajú čoraz častejšie, pretože ide o kombináciu praktickej stránky, čistoty a elegancie. Výnimkou nie je ani veľkoformátová dlažba," myslí si Miki Kasza zo spoločnosti Renit Beton, ktorá ako prvá na Slovensku začala takúto dlažbu pred 20 rokmi vyrábať.

Zhotovuje ju z vlastných zmesí betónu. "Na výrobu takejto dlažby si trúfa málokto, keďže na to potrebujete špeciálne stroje a dobré spracovanie materiálu. Ide o vibroliatu dlažbu, čo naznačuje, že vzniká kvalitným debnením a vibrovaním na špeciálnych strojoch," poznamenáva odborník.


Na čo je dlažba dobrá

Pomer materiálov použitých na zhotovenie zmesi a výrobné postupy pri realizácii podláh je základom fyzikálnych aj optických vlastností veľkoformátovej dlažby z pohľadového betónu. Má uzatvorený povrch, čo znamená, že je odolná nielen proti bežnej špine, ale aj mastnote. Keď vám na ňu vytečie olej z auta alebo ju zašpiniť pri grilovaní, dá sa ľahko očistiť a je zas ako nová. Neostávajú na nej fľaky a nemení farby.

Hodí sa nielen ako záhradný chodník, ale aj na terasy, okolo bazéna a keďže unesie aj 3,5 tony, je ideálna i do garáže alebo pred ňu. Dobre zvláda všetky druhy počasia od vysokých horúčav cez dážď až po mrazy. Ľahko sa udržiava a má vysokú odolnosť voči oderu. Keďže špár medzi jednotlivými dielcami dlažby je podstate menej ako pri zámkovej dlažbe položenej na rovnako veľkej ploche, aj šanca pre nežiaducu burinu či trávu rastúcu medzi platňami je nižšia.

Dlazby-renit-4-X.jpg

 

Ukladanie dlažby

V porovnaní so zámkovou dlažbou sa ukladá jednoducho, aj keď odborníci neodporúčajú robiť to bez skúseností, a keď si na vlastné ukladanie predsa len niekto trúfa, mal by si dať poradiť od skúsených. Tým, že jednotlivé dielce dlažby z pohľadového betónu sú naozaj veľkoformátové, aj veľká plocha je nimi vydláždená za krátky čas.

"Veľkoformátová dlažba z pohľadového betónu sa dá ukladať tromi spôsobmi. Buď do štrkového lôžka, alebo sa dá na rovný povrch lepiť, vtedy je potrebné nechávať medzi jednotlivými platňami špáry a tie vyplniť vhodným materiálom vo vhodnej farbe. Ďalšou možnosťou je ukladanie na terče. V tomto prípade treba myslieť na to, že tento spôsob ukladania dlažby je určený len pre pochôdznu záťaž, takže sa nehodí do garáže ani pred ňu," upozorňuje odborník z Renit Betonu.

Podľa architektov je zámocká dlažba už zastaraná, kým veľkoformátové obklady považujú za trend, ktorý nie je módnou vlnou, čo sa za dva-tri roky vytratí. Veľké formáty tu už podľa nich zostanú, pretože sú výhodné a praktické po každej stránke. Budú sa však neustále zdokonaľovať materiály na ich výrobu a ich vzhľad. No to, čo platí už dnes, bude platiť stále - ide o investíciu, ktorá vydrží dlhé roky.

Foto: Renit Beton

Podobné články