Nepodceňte starostlivosť o záhradné stavby pred zimnou sezónou

14.09.2023, Juliana Murcínová | Exteriéry, záhrada

Keď sa zima dobrého gazdu opýta, čo robil v záhrade na jeseň, odpoveď by sa nemala týkať iba údržby drevín, trávnika a pôdy. Starostlivosť si vyžadujú aj drobné záhradné stavby – pergola, terasa, záhradný domček, prístrešok.

Najviac starostlivosti potrebujú drevené stavby a drevený nábytok, pretože sú veľmi náchylné na zmeny počasia. Na konci leta ich treba v prvom rade očistiť. Pomôže stredne tvrdá kefa a vlažná voda, prípadne špeciálny prípravok na čistenie dreva. Ak sa lúpe farba, treba z drevenej pergoly, zo zábradlia, z drevenej podlahy na terase aj z dreveného nábytku okrem špiny odstrániť aj tú.

Stavby-zahrada-1-X.jpg

Keď je všetko drevo čisté a vyschnuté, ošetríme ho niekoľkými nátermi ľanového oleja na drevo. Na drevenú podlahu a pergolu môžete použiť aj terasový olej s UV filtrom. V zime bude vrstva oleja drevo chrániť pred prenikaním vlhkosti, na jar budete mať v pracovnom zozname o položku menej, pretože drevo už bude ochránené aj pred slnečnými lúčmi. Mimochodom, slnko svieti aj v zime a pôsobí na drevené stavby.


Oceľové konštrukcie bez roboty

Ak máte v záhrade montovaný prístrešok alebo záhradný domček s oceľovou konštrukciou, pred zimou sa okrem upratania nemusíte starať vôbec o nič. "Pergoly, prístrešky alebo garáže s oceľovou konštrukciou sú veľmi pevné a od výroby je oceľ upravená tak, aby dobre zvládala všetky poveternostné vplyvy bez nutnosti ďalšej údržby," hovorí Rastislav Matuška, technik zo spoločnosti Gardeon.

Odolný a stabilný materiál má životnosť niekoľko desaťročí, preto je investícia do montovanej záhradnej stavby z ocele na celý život. Zlé počasie a náročné klimatické podmienky na nej nezanechajú ani stopu – nedeformuje sa ani nehrdzavie.

Nemáme teraz na mysli plechové búdky a búdy, ktoré záhrady "zdobili" kedysi. Vtedy boli riešením, technológie a časy však pokročili. "Montované oceľové záhradné domčeky, pergoly, prístrešky aj garáže sú vyrobené z certifikovaných materiálov, a to najmodernejšími postupmi. Nemajú nič spoločné s niekdajšími plechovými búdkami, pretože tieto oceľové panely sú dostatočne stabilné, nedeformujú sa a odolávajú všetkým nástrahám, ako je pleseň, počasie, oheň. Z vonkajšej strany sú ošetrené špeciálnou omietkou, ktorá je mimoriadne odolná a bezúdržbová. Zateplená strecha zasa poskytuje maximálnu ochranu celého obsahu garáže," dopĺňa Marek Choleva, odborník na montované záhradné stavby z Gardeonu.

Počas silných jesenných dažďov aj po bohatej nádielke snehu môžete spávať bez obáv zo zatekajúcej strechy. Pevný materiál neprepustí ani kvapku. A hoci nás vlhké počasie dokáže potrápiť aj v podobe plesní na stenách, v záhradnom domčeku či prístrešku z ocele by ste ich hľadali márne.

Stavby-zahrada-2-X.jpg


Stará dobrá "murovka"

Svoju dávku starostlivosti si pred zimou vyžaduje aj murovaný kozub a záhradný domček postavený ako klasická stavba. Kontrola a prípadná oprava strechy je základ. Ak nechceme, aby sa veci v stavbe (kosačka, záhradný nábytok, bicykel, lyže) znehodnotili, je rozumné mať v poriadku aj fasádu a podlahu záhradnej stavby.

Niekedy stačí nový náter, inokedy treba fasádu zbaviť vlhkosti, ideálne je domček celý zatepliť. Čím väčšie defekty na stavbe sú, tým viac práce aj peňazí si to bude vyžadovať. Preto odborníci odporúčajú riešiť preventívne už aj malé nedostatky na omietke. Najväčším strašiakom, ktorý dokáže zásadne narušiť funkčnosť a statiku stavby, je vlhkosť. Plesne sú "len" nepekným bonusom.

Pokiaľ ste na fasáde alebo vo vnútri záhradnej stavby objavili fľaky, plesne či vyduté miesta, je namieste starú fasádu odstrániť a murivo vysušiť. "Veľmi praktické sú injektážne materiály, pri použití ktorých netreba robiť dvojité vŕtanie ani utesňovať injektážne otvory. Dajú sa použiť na sanáciu všetkých typov murovaných stien," radí Branislav Augustín z firmy Sika Slovensko.

Steny zbavené vlhkosti treba potom správne ošetriť. Na omietky stien poškodených vlhkosťou a soľami odporúča hotovú, paropriepustnú sanačnú maltu, vhodnú na ručnú aplikáciu. "Dá sa aplikovať na interiérovú aj exteriérovú časť konštrukcie jednoducho ako omietka, pričom sa vyznačuje výbornou priľnavosťou k podkladu," vysvetľuje B. Augustín.

Samozrejme, na výber máte aj z iných druhov omietok, pričom každá má svoje silné stránky. "Akrylátová je charakteristická vysokou mechanickou odolnosťou a tým, že dlho vydrží čistá. Silikátové omietky sú zas ako dobré kabáty na zateplenej stavbe, pritom však dovoľujú stavbe dýchať. Je do drahšie, ale kvalitné riešenie," dopĺňa M. Choleva.

Stavby-zahrada-3-X.jpg


Sezónne riziká a škody na záhradnom majetku

Obnovené, na zimu pripravené záhradné stavby je dobré mať zahrnuté v poistení nehnuteľnosti. "Najčastejšie škody v záhradách klientov spôsobujú živly ako napríklad víchrica či záplava. Silný vietor môže poškodiť plot, altánok, prístrešok alebo murovaný záhradný kozub, ktoré sa však dajú poistiť v rámci vedľajších stavieb, respektíve vecí na pozemku, ako je záhradný nábytok či slnečník," uvádza Pavol Ondruška, riaditeľ úseku likvidácie Poisťovne Premium.

Ak vašu záhradu, stavbu v nej alebo iné vybavenie poškodil nechtiac sused (jeho deti, pes a podobne), škodu možno riešiť v rámci poistenia zodpovednosti za škodu. Poisťovňa rozlišuje škody spôsobené užívaním domácnosti, škody spôsobené členmi domácnosti a zodpovednosť za škody vzniknuté z vlastníctva poistenej stavby.

"V prípade, že ujmu spôsobí sused vám, je možné uplatniť si ju v rámci vlastnej majetkovej zmluvy, ak je v nej vzniknutá škoda poistením krytá. Poisťovňa si po vyrovnaní majetkovej škody vzápätí uplatní nárok na náhradu škody voči tomu, kto za ňu zodpovedá, v tomto prípade voči susedovi," spresňuje P. Ondruška.

Odporúča obrátiť sa pred zimou na nezávislého agenta a vysvetliť, čo všetko chceme mať v záhrade poistené. "Hnuteľné a nehnuteľné predmety v záhrade väčšinou spadajú do doplnkových pripoistení. Odborník ich vie správne zaradiť, určiť limity, prípadne upozorniť na to, čo sa poistiť nedá, čiže je vylúčené z krytia, " dodáva P. Ondruška.

Foto: Gardeon

Podobné články

 • Pergola či prístrešok môžu predĺžiť leto v záhrade až do jesene

  Zahrada-pergola-3-X.jpg

  V horúčavách je fajn mať miesto, kam sa dá ukryť do tieňa s knihou, kávou či limonádou v ruke a zároveň zostať na čerstvom vzduchu. Aj relax počas letného dažďa pod prístreškom či pergolou má svoje čaro. Ako si z nich vytvoriť v záhrade oázu pokoja a využiť ich aj celkom prakticky?

 • Viete, ako sa treba starať o drevo v záhrade? Poradíme vám

  Drevo-ochrana-9-X.jpg

  Drevené povrchy, ako sú terasy, prístrešky, záhradný nábytok či domčeky, dodávajú vonkajším priestorom prirodzenú útulnosť a pôvab. Sú však zväčša vystavené poveternostným vplyvom a slnečnému žiareniu, čo ich môže časom poškodiť a znehodnotiť.

 • Skúste využiť dažďovú vodu vo svojej záhrade a v domácnosti

  Dazdova-voda-8-X.jpg

  Výkyvy počasia a pretrvávajúce obdobia sucha zvyšujú nároky na množstvo vody na zavlažovanie záhrady. Zber dažďovej vody je pritom účinný spôsob, ako sa postarať, aby vaša záhrada neprišla o vlahu.

 • Ako po zime sprevádzkovať čerpadlo a domácu vodáreň?

  Cerpadlo-4-X.jpg

  Jar je už tu, vodu odstavenú na zimu môžeme znovu pustiť. Je preto ideálny čas na niekoľko užitočných rád pred spustením domácej vodárne alebo čerpadla na vašej chalupe, chate či v záhradke.

 • Ako sa starať o septik a čističku odpadových vôd? Poradíme vám

  Shutterstock_2006463839-zumpa-2-X.jpg

  Majitelia žúmp, septikov a čističiek odpadových vôd iste vedia, že pri nevhodnej starostlivosti môže byť bývanie znepríjemnené nepríjemným zápachom. Ako mu účinne čeliť? Vezmite si na pomoc baktérie: odstránia zápach, pomôžu vám aj inak.

 • Prečo môže byť záhradný domček z dreva lepším riešením?

  Zahradny-domček-shutterstock-2-X.jpg

  Drevo, plast, plech či murovaná stavba? S touto dilemou sa stretávame aj pri záhradných domčekoch, ktoré sú aj v našich končinách čoraz populárnejšie. Dajú sa využiť na viacero účelov, nielen na skladovanie vecí či dreva. Aj preto sa vynára otázka, ako si vybrať konkrétny záhradný domček a aký materiál zvoliť. Ako teda na to?