Plánujete protislnečnú ochranu? Poradíme vám, čo je najlepšie

18.07.2019, Zuzana Božeková | Exteriéry, záhrada

Ani na tom najpohodlnejšom záhradnom nábytku si v lete neoddýchnete, ak na vás praží slnko. Vhodná protislnečná ochrana je kľúčom k dokonalému relaxu. Vyberte si dobrý spôsob tienenia a vychutnajte si leto.

Najjednoduchším spôsobom tienenia na balkóne či terase sú slnečníky alebo markízy. "Pri výbere vonkajšieho tienidla, ako je slnečník a markíza, dbajte na to, aby bol príslušný výrobok otestovaný podľa UV štandardu 801. Jedine tak máte záruku optimálnej ochrany svojej pokožky," radí David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach.

Hornbach-tienenie-1-X.jpg


Slnečník: vždy tam, kde ho potrebujete

Potrebujete tienenie na terasu aj na záhradu? Potom bude slnečník pre vás tou správnou voľbou. Podľa potreby ho viete jednoducho premiestniť, pri nepriaznivom počasí ho zasa ľahko odložíte.

"S našimi systémami na individuálne vytvorenie slnečníka si môžete celkom jednoducho zostaviť model podľa svojich predstáv. Konštrukcia slnečníka a poťahy sú k dispozícii jednotlivo a v rozličných vyhotoveniach. Vybrať si môžete drevenú konštrukciu s lanovodom alebo hliníkovú s výkyvným kĺbom či s osvetlením. K dispozícii sú dva typy textílie, osem rozličných farieb poťahov a rozmanité druhy stojanov," vysvetľuje D. Benda.

Hornbach-tienenie-2-X.jpg


Markíza: spoľahlivosť na roky

Markíza je ochranou tak pred slnkom, ako aj pred nežiaducimi pohľadmi zvedavcov. Navyše, objekt nezriedka opticky zhodnocuje. Mimoriadne obľúbené sú modely pre terasy či balkóny.

Vybrať si môžete z rozličných typov, systémov upevnenia alebo ovládania a napokon aj z rozmanitých veľkostí – od šírky dva metre po štyri metre, s dĺžkou vysunutia až tri metre. Preto je pri výbere markízy dôležité vedieť výšku a šírku zatienenej plochy. Markízu potom umiestnite tak, aby aj pri celkovom vysunutí bola jej výška 2,2 metra.

Hornbach-tienenie-3-X.jpg


Druhy markíz

"Výber jednotlivých druhov farieb, dekorov a veľkostí je ohromný. Vyrábajú sa nielen kazetové, kĺbové, puzdrové a balkónové markízy, ale aj upínacie alebo s padacími ramenami. Výhodou markíz je to, že ich možno bez problémov pripevniť k čelnej stene domu," hovorí D. Benda.

Hornbach-tienenie-4-X.jpg

Kazetová markíza je vybavená kazetou, do ktorej sa markíza navinie. Tým chráni jej poťah pred vetrom a pôsobením počasia. Hodí sa na otvorenú stranu domu, ktorá je vystavená poveternostným vplyvom. Nevýhodou môže byť jej obmedzené vysunutie. Polokazetová markíza je vybavená pohonom a navíjacími valcami. Navinutá textília je optimálne chránená puzdrom. V prípade markíz s kĺbovými ramenami je poťah upnutý medzi aspoň dve ramená. Na stene domu môže pri väčšom vysunutí otvorenej markízy pôsobiť intenzívnejšie napnutie.

 

"Ostatné markízy, ako sú upínacie, balkónové, pravouhlé, markízy s padacími ramenami, fasádne markízy alebo bočné rolety, sú ideálnym variantom pre každého, kto hľadá individuálne riešenie. Pri upínacích, balkónových markízach a markízach s padacími ramenami nemusíte napríklad vŕtať do steny," pokračuje D. Benda.

Hornbach-tienenie-6-X.jpg

Hornbach-tienenie-7-X.jpg

 Kazetová markíza


 

Okrem konštrukčného typu markízy si môžete vybrať aj spôsob jej ovládania – manuálny alebo elektrický. Pri modeloch s kľukovým pohonom sa vyžaduje vaša fyzická aktivita. Markíza sa zasúva a vysúva točením kľuky. Toto ovládanie je vhodné pre menšie markízy bez nosného profilu. Elektrické modely majú vypínač alebo diaľkové ovládanie. Je teda už iba na vás, aký typ si vyberiete.

Hornbach-tienenie-8-X.jpg


Základná starostlivosť o markízu

Najdôležitejšie je, aby v prípade extrémneho počasia, ako je napríklad silný vietor, búrka alebo dážď, bola markíza zatiahnutá, pripomína D. Benda. Pri kazetových markízach chráni látku v zatiahnutom stave kryt, nad otvorené markízy je pre rozmary počasia a na odolnosť látky dobré umiestniť nejakú striešku. Občasnú starostlivosť si vyžaduje aj akrylová látka markízy, ktorá je odolná proti UV žiareniu a je ošetrená impregnáciou odpudzujúcou vodu.

Hornbach-tienenie-9-X.jpg

"Škvrny na tkanine však odporúčam odstraňovať za sucha a tvrdou kefou. Plesniam na látke zabránite tým, že markízu budete vždy zasúvať suchú. Mokrú tkaninu treba čo najskôr vysušiť. Pri montáži myslite na predpísaný sklon, v prípade dažďa tak zabránite vodným kapsám. Nezabudnite tiež, že pevné elektrické inštalácie markízy musí vykonať certifikovaný elektrikár. Pritom je nutné dbať na priložené pokyny k montáži," dodáva odborník z Hornbachu.

Hornbach-tienenie-10-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články