Prečo môže byť záhradný domček z dreva lepším riešením?

10.02.2023, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Drevo, plast, plech či murovaná stavba? S touto dilemou sa stretávame aj pri záhradných domčekoch, ktoré sú aj v našich končinách čoraz populárnejšie. Dajú sa využiť na viacero účelov, nielen na skladovanie vecí či dreva. Aj preto sa vynára otázka, ako si vybrať konkrétny záhradný domček a aký materiál zvoliť. Ako teda na to?

Zahradny-domček-shutterstock-1-X.jpg


Chcete viac účelov?

Najprv si odpovedzte na otázku, či vám má záhradný domček slúžiť na viac účelov, nielen ako sklad. Napríklad drevené modely sa totiž dajú využívať aj ako tzv. garden office (kancelária v záhrade). Jednoducho, môžu byť vhodné aj na prácu či rekreáciu. Práve toto zvyčajne ponúkajú drevené záhradné domčeky, čo si môžete sami overiť na Najzahradnedomceky.sk. Je to dané aj samotným materiálom, k čomu sa dostaneme v ďalšom odseku.


Drevo má svoje plusy

Záhradné domčeky môžu byť vyrobené aj z plastu či z plechu. Delenie záhradných domčekov podľa materiálu je neúprosné a odhaľuje plusy aj mínusy jednotlivých materiálov. Plast a plech sú síce lacnejšie, ale tieto modely sú zväčša explicitne určené iba na skladovanie vecí, čo je aj logické, veď v plechovom domčeku môžu v lete panovať naozaj vysoké teploty. A potom sú tu murované záhradné domčeky, ktorých výstavba je však časovo i finančne náročnejšia.

Aj toto jednoduché porovnanie potvrdzuje, že zlatou strednou cestou môže byť drevo. Drevený domček sa do záhrady prirodzene hodí, jeho montáž je jednoduchá a dá sa využívať na viacero účelov. Samozrejme, o drevo sa treba priebežne starať.


Aj estetická stránka

Ak popri funkčnej stránke kladiete dôraz i na estetiku, tak aj tá hovorí v prospech drevených záhradných domčekov. Spomínaný plast je stále plast, drevo však do prírodného prostredia prirodzene zapadá. Opäť sa stačí pozrieť na https://www.najzahradnedomceky.sk/ a presvedčiť sa o tom na vlastné oči.

Foto: M Gl / Shutterstock.com

Podobné články

 • Vrúbľovacie kliešte: skvelý pomocník v záhrade a vo vinohrade

  Vrublovacie-klieste-6-X.jpg

  Práce v záhrade a vo vinohradoch sezónne obmedzujeme aj na proces vrúbľovania. S tým sa spájajú rozličné klimatické obmedzenia a technické vychytávky. Práve pre efektívnosť pri práci využívame aj špeciálne náradie na vrúbľovanie. Nezaobídeme sa bez vrúbľovacích klieští, ktoré si vyberáme podľa funkčných vlastností. Aké majú byť, aby nám uľahčili vrúbľovanie?

 • Máte doma materiál a chýba vám naň miesto? Pomôže vám stan

  shutterstock_199197917-stan-2-X.jpg

  Podnikatelia, stavitelia či bežní pracovníci. Pre tieto skupiny je obvyklé, že majú doma materiály, ktoré práve nevyužívajú. Môže ísť o zásoby na príležitostné použitie, prípadne o zvyšný materiál, ktorý sa pri práci nespotreboval.

 • Skrášlite si fasádu či konštrukcie v záhrade popínavými rastlinami

  Hornbach-ziva-fasada-8-X.jpg

  Stavby porastené zeleňou pôsobia tajomne a romanticky. Popínavé rastliny dokážu úplne zmeniť vzhľad objektu. Pokiaľ túžite po novom výzore stien, altánka či pergoly, vyskúšajte živú fasádu.

 • Pri údržbe záhrady vám bez veľkej námahy poslúžia šikovní pomocníci

  shutterstock_1789023152-akukosacka-2-X.jpg

  Azda uznáte, že exotické dovolenkové destinácie dokáže nahradiť aj záhrada. Posledné dva roky nás v tom určite utvrdili. Nie je to však také priamočiare, ako sa zdá. Aby nám záhrada na relax ponúkla dobré podmienky, treba sa o ňu pravidelne starať. A ani teraz s príchodom teplejších dní to nebude inak.

 • Investícia do vŕtanej studne sa rodine môže vrátiť za šesť rokov

  Voda-studna-4-X.jpg

  So zdražovaním vodného a stočného, ako aj s problémami so suchom je vlastná studňa či vrt pre mnohých ideálnym zdrojom úžitkovej i pitnej vody. Na čo všetko treba myslieť pri zabezpečení studne a koľko to stojí? Zhrnuli sme to v piatich krokoch.

 • Jar je definitívne tu: pripravte na sezónu terasu aj záhradu

  Shutterstock_1131776192-zahrada-3-X.jpg

  S príchodom jari trávime viac času vonku, a teda aj v záhrade či na terase. Na novú sezónu treba pripraviť nielen záhradný nábytok, ale aj samotnú záhradu. Je teda čas vytiahnuť kultivátor, kosačku či motyku.