Príroda po zime ožila, je najvyšší čas pustiť sa do práce v záhrade

27.04.2012, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Príroda po zime ožila, je najvyšší čas pustiť sa do práce v záhrade. Lebo každý deň je vzácny. Na jar si záhrada toho pýta veľa, a tak je vhodné urobiť aj inventúru medzi náradím, či nám čosi nechýba.

Tráva v záhradách už riadne vyrástla, takže zrejme to prvé, čo treba spraviť, je vysúkať si rukávy a dať sa do kosenia. Ešte predtým – ak ste to nestihli urobiť pred zimou, je však dôležité skontrolovať kosačku či kosačky a pripraviť ich na novú sezónu.

Ak pracujete s krovinorezom a neminuli ste do jeho dvojtaktného motora pred ukončením sezóny všetok benzín s olejom, neodporúča sa použiť starú náplň. V prípade, že na starý benzín s namiešaným olejom (v pomere 1:50) ste pozabudli a bol dokonca vystavený mrazu, motor krovinorezu, ak takýto benzín použijete, sa môže poľahky zadrieť. A oprava nie je lacná.

V kosačkách so štvortaktným motorom treba zasa na jar, po predošlej sezóne, vymeniť olej na mazanie pohonnej jednotky. Stroj treba naštartovať a nechať ho chvíľu bežať naprázdno, aby sa motor zohrial. Olej po uvoľnení zátky na spodnej časti kosačky potom vypustíme do pripravenej nádoby.

Veľmi dobrým riešením na udržiavanie pekného trávnika je aj vretenová kosačka, ktorá zaručuje dokonalé a presné kosenie trávy. Ako dodáva firma Gardena, výsledkom je bujne zelený anglický trávnik.

Každodennou starosťou záhradkára je i polievanie. Ani studňa či iný zdroj vody nemusí byť pritom zárukou, že vody na zavlažovanie bude stále dosť. Škoda je každej kvapky, ktorá nespadne na správne miesto, preto výrobcovia záhradného príslušenstva myslia aj na to. Kto investuje do kúpy nádrže na dažďovú vodu, určite neoľutuje.

Popri záhrade si vyžaduje svoje aj práca na rodinnom dome, ktorého údržbu nemožno zanedbať. Keďže energie sú čoraz drahšie, aj v tomto prípade sa tešia obľube riešenia, ktoré vedú k úspornému bývaniu. Jedným z preferovaných sú napríklad drevohliníkové okná, ktoré spájajú v sebe krásu dreva a dlhú životnosť hliníkových profilov.

V jednoduchosti je krása. Po tohto osvedčenom pravidle siahli aj dizajnéri svietidiel, ktoré si môžete nainštalovať aj v záhrade, aby ste sa tam i po večeroch cítili dobre. Ich svietivosť sa vyrovná verejnému osvetleniu, pričom technologická vyspelosť je aj v tomto prípade zárukou úspornosti a šetrnosti k životnému prostrediu.

Podobné články