Sedem tipov na ohraničenie záhona či trávnika v záhrade

03.05.2019, Zuzana Božeková | Exteriéry, záhrada

Ohraničenie trávnika či záhona má nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu. Môžete ho použiť tak pri chodníku a ceste, ako aj medzi trávnikom a kvetinovým záhonom. Tu je sedem tipov, ako na to.

Travnik-Hornbach-1-X.jpg

 

1. Pokosené okraje trávnika

Najjednoduchším spôsobom, ako oddeliť napríklad záhon od trávnikovej plochy, sú pokosené okraje trávnika. Nazývajú sa aj ukončovací trávnikový kameň alebo pomôcka pre kosenie trávnika. Okrem svojej vizuálnej príťažlivosti ponúkajú predovšetkým dlhodobé uľahčenie práce starostlivosti o trávnik.

Travnik-Hornbach-2-X.jpg


2. Mulčovacia kôra

Mulčovacia kôra je nadrobno nasekaná, nefermentovaná časť stromovej kôry a patrí tiež k organickým záhonovým pokrývkam. Prostredníctvom nej sa na mieste usídľujú najdrobnejšie živočíchy, ktoré zvyšujú úrodnosť pôdy. Môžete ju použiť na ťažko prístupné miesta záhrady alebo zastrčené rohy. Výrazne tým znížite náročnosť údržby.

"Pri výbere vhodnej pokrývky treba myslieť na to, že mulčovacia kôra zo stromov začne po určitom čase hniť. To má za následok odčerpávanie dusíka z pôdy. Pre zabezpečenie rovnováhy odporúčame substrát najprv zmiešať so zrohovatenými pilinami. Pri použití mulčovacej kôry v zeleninových a kvetinových záhonoch buďte opatrní, nie je vhodná pre všetky rastliny," odporúča David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Travnik-Hornbach-4-X.jpg


3. Lávový mulč

Lávový mulč sa zhotovuje z vulkanických hornín a patrí medzi tuhnúce kamene. Ide o minerálnu alternatívu k bežným záhonovým pokrývkam. Vysoký podiel minerálov navyše zaručí zlepšenie pôdnej štruktúry a pôda zostáva dlhšie vlhká. Zrnitá štruktúra lávového mulču udržiava záhon odolný proti pošliapaniu a znižuje riziko napadnutia trebárs slimákmi.

Na rozdiel od organických záhonových pokrývok je lávový mulč úplne bez zápachu a nehnije. Záhon je stále pekný a odpadá aj namáhavé udržiavanie. Lávový mulč možno použiť kdekoľvek, a to aj ako posyp ciest a na vyplnenie trávnikových a rastlinných kamenných mreží.

Travnik-Hornbach-5-X.jpg


4. Štrk

Ako štrk sa označujú malé kamienky z tečúcich záplav, ktoré sa vláčením po iných útvaroch v povodí dohladka obrúsili. Okrasný štrk sa používa prevažne ako pokrývka záhonov s výraznými efektmi. Tvorba záhrady pomocou dekoratívneho štrku je v čoraz väčšej obľube, pretože je na pohľad esteticky príjemná. Vybrať si môžete z viacerých farebných variácií, údržba je minimálna.

Travnik-Hornbach-6-X.jpg


5. Kamene

Vysoko kvalitné kamene pozostávajú z pravých prírodných skál. K tým patria predovšetkým väčšie tvary ako lomové kamene, skaly, bludné balvany, pramenné kamene alebo dosky a dlažba z prírodného kameňa. V obchodoch sa bežne predávajú kamene a kamienky s prírodne alebo s umelo zaoblenými tvarmi. Vybrať si môžete z rozličných farieb. V prípade prírodných kameňov si treba uvedomiť, že nemožno vylúčiť rozdiely vo farbách ani odlamovanie pri pohybe kameňov.

Travnik-Hornbach-7-X.jpg


6. Palisády

Ak sa rozhodnete ohraničiť záhon palisádmi, určite neurobíte krok vedľa. Palisády vizuálne vyčlenia záhon z okolitého priestoru, čím ešte viac podčiarknu jeho krásu. Vybrať si možno z viacerých typov – plastové, drevené alebo kamenné. Ich výber závisí od vašich estetických preferencií a manuálnych zručností.

"Palisády si môžete kúpiť jednotlivo alebo v blokoch, pričom blokový tvar má, samozrejme, hlavné výhody. Ich použitie je rýchle a jednoduché, pretože sa stĺpiky sa nemusia narovnávať osve. Palisády možno takisto zviazať do záhonových lemov pomocou drôtov. Obľúbené sú aj minipalisády, ktoré sa predávajú bez špica alebo zašpicatené, ich montáž je veľmi jednoduchá. Rýľom vykopeme plytkú brázdu, kam sa jednotlivé palisády iba zatlačia," hovorí D. Benda.

Travnik-Hornbach-8-X.jpg


7. Gabióny

Gabióny sú drôtené koše alebo klietky, ktoré ponúkajú praktickú a cenovo zaujímavú možnosť oplotenia objektov alebo rafinované zariadenie záhrady. Spájajú sa niekoľkými úchopmi bez nutnosti použiť náradie. V záhradnej architektúre sa tieto prvky už dávno stali jej bežnou súčasťou, ich univerzálnosť a veľký priestor na aranžovanie týchto kreatívnych prvkov oceňuje tiež čoraz viac záhradkárov.

Travnik-Hornbach-9-X.jpg

"Kamene, ktoré do mriežkovaných prvkov naplníte, by mali byť mrazuvzdorné a väčšie, ako majú jednotlivé oká košíka. Vo viditeľnej časti ich možno pekne navrstviť rukou alebo ich jednoducho len tak nasypať dovnútra. Na pohľadovú plochu sa používajú prírodné kamene, uprostred často býva recyklovaná stavebná suť," dodáva odborník z Hornbachu.

Travnik-Hornbach-10-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články