Uvažujete o záhradke na balkóne? Tu je návod, ako sa do toho pustiť

16.06.2021, Silvia Jáhnová | Exteriéry, záhrada

Záhradníčenie je radosť, ktorej sa netreba vzdať ani v prípade, že obývame byt v centre mesta. Ak chcete mať balkón plný voňavých byliniek a čerstvého ovocia či zeleniny, máme pre vás praktické tipy, ako sa do toho pustiť.

Ovocie, zelenina ani bylinky nepotrebujú bezpodmienečne záhon alebo veľkú záhradu na to, aby sa im darilo. Mnohé odrody sa hodia aj na balkón alebo na terasu, napríklad v pestovateľských nádobách, vo vedrách či v kvetináčoch. Aké druhy si však vybrať a na čo nezabudnúť?

Hornbach-balkon-2-X.jpg


Bylinky

V bylinkových balkónových záhradkách sa najčastejšie objavuje bazalka, pažítka, petržlen, žerucha, trebuľka, kôpor, ligurček, stredomorské bylinky, šalvia, rozmarín, tymian, oregano, estragón, mäta, levanduľa či medovka lekárska.

Hornbach-balkon-1-X.jpg

"Bylinky možno rozdeliť celkovo na jednoročné, napríklad bazalka, kôpor či kapucínka, a dvoj- alebo viacročné mrazuvzdorné, napríklad potočnica lekárska, pažítka, tymian či mäta pieporná. Ak chcete mať balkónovú bylinkovú záhradku dlho, mali by ste sa rozhodnúť pre druhú skupinu," odporúča David Benda, odborník z oddelenia záhrad v predajniach Hornbach.

Hornbach-balkon-3-X.jpg

Hornbach-balkon-4-X.jpg


Zelenina

Na balkóne sa dá pestovať plodová a šalátová zelenina, ba dokonca aj vňaťová, strukovinová a koreňová. Medzi konkrétnymi druhmi sú najlepšími adeptmi paradajky, reďkovky, fazuľa, rozličné odrody šalátu, paprika, baklažán či napríklad chilli papričky.

Hornbach-balkon-5-X.jpg


Ovocie

Čo sa týka ovocia, aj na malom priestore možno hravo vypestovať jahody, ríbezle, černice, egreše či kiwi. Obľúbenými odrodami mestských pestovateľov sú aj dreviny stĺpového rastu, ktoré sú vhodné i na menšiu terasu. Výšku drevín možno dokonca ľahko prispôsobovať skracovaním vrcholového výhonku. Najobľúbenejšie sú odrody jablone a hrušky.

Hornbach-balkon-7-X.jpg   Hornbach-balkon-8-X.jpg

 Aj na malom priestore možno na balkóne hravo vypestovať jahody, ríbezle, černice, egreše či kiwi


 

Umiestnenie

Na pestovanie ovocia, zeleniny aj byliniek sú ideálne južné balkóny. "Ak je balkón na severnej strane, mali by ste si vybrať porasty, ktoré potrebujú málo slnka, zo zeleniny je to povedzme kapusta či hrach," radí D. Benda. Pre malý priestor balkóna je skvelým riešením tzv. vertikálne pestovanie. Stačí si vybrať múr natočený k slnku a naň upevniť kvetináč smerom do výšky.

Hornbach-balkon-6-X.jpg


Obdobie

Ovocie, zeleninu ani bylinky nie je dobré vysádzať príliš skoro na začiatku roku. Chlad a prírodný mráz môžu mladým rastlinkám uškodiť. "S pestovaním začnite až vtedy, keď sa už nebude očakávať žiadna zima. Vhodný na pestovanie býva spravidla máj," pokračuje D. Benda.

Hornbach-balkon-9-X.jpg


Pestovateľské nádoby a zavlažovanie

Pri zariaďovaní balkónovej záhradky nepodceňte ani správnu veľkosť kvetináčov a sadeníc vhodných pre tento druh pestovania. "Je to ako pri topánkach. V prípade pochybností je lepšie zvoliť o jedno číslo väčšie ako menšie. Pri pestovateľských nádobách rozhodne nezabudnite na otvory pre odvádzanie vody. Dbajte na to, aby korene rastlín mali vždy dostatok vody. Najmä ovocie a zelenina potrebujú každodenné zavlažovanie, ktoré musí byť najintenzívnejšie v horúcich letných mesiacoch. Nikdy nezalievajte príliš studenou vodou," upozorňuje odborník z Hornbachu.

Dobre môžu poslúžiť aj samozavlažovacie kvetináče či hrantíky. Samozavlažovací systém pestovateľských nádob sa postará o to, že každá z rastlín si sama vezme práve toľko vlahy, koľko potrebuje. Stačí ich jednoducho zasadiť aj s rastovým kvetináčom, v ktorom ste ich kúpili, a plniacu šachtu doliať vodou a tekutým hnojivom.

Je dobré mať na pamäti, že tmavé kvetináče priťahujú slnko. Nádoba sa tak zahrieva rýchlejšie, a to môže rastline veľmi ublížiť. Vhodnejšou voľbou sú teda nádoby so svetlou farbou alebo z hliny.

Hornbach-balkon-10-X.jpg


Hnojenie

Rastliny v nádobách nemajú automaticky toľko živín ako tie v záhrade. Majú obmedzený prísun substrátu, z ktorého postupne odčerpajú všetky potrebné látky pre zdravý rast. Preto im doprajte dostatok hnojiva.

"V čase kvitnutia potrebujú rastliny minerálne hnojivá v podobe zálievok. Dôležité je pripraviť správnu koncentráciu podľa návodu na obale. Nesprávnym pomerom by ste mohli rastliny spáliť," upozorňuje D. Benda a dodáva: "Bylinky, ovocie i zelenina majú na pomer živín medzi sebou odlišné požiadavky, preto vždy vyberajte len hnojivo špeciálne určené pre tú-ktorú kategóriu."

Foto: Hornbach

Podobné články