Uvažujete o záhradnom domčeku? Na čo treba myslieť pri kúpe?

19.12.2019, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Záhradný domček je čoraz viac obľúbenou stavbou, ktorá tvorí súčasť mnohých záhrad či dvorov. Má hneď niekoľko výhod. Je skvelým pomocníkom do záhrady, ponúka aj priestor na rodinné stretnutia či oslavy. Navyše, je tiež skvelým miestom, kde môžete relaxovať a kochať sa krásami svojej záhradky a okolia. Premýšľate aj vy nad kúpou záhradného domčeka? Na čo by ste nemali zabudnúť?

Záhradné domčeky sú čoraz populárnejšie. Vyberá si ich veľa zákazníkov, či už na oddych alebo napríklad ako miesto na uloženie dreva či náradia. Záhradné domčeky majú naozaj široké využitie, dokonca niektoré možno využívať aj počas zimy, ak sú vybavené zateplením a zdrojom tepla. Ak hľadáte ten správny záhradný domček, tu je niekoľko rád, na čo by ste pri kúpe nemali zabudnúť.

Zahradny-domcek-1-X.jpg


Vyberte domčeku správne miesto

Ešte pred tým, než sa rozhodnete pre konkrétny záhradný domček, mali by ste si premyslieť, kam ho umiestnite. Domček bude totiž dominantou vašej záhrady či dvora. Nezamerajte sa však iba na to, aby sa váš záhradný domček pekne vynímal, ale aj aby spĺňal praktické požiadavky. Môžete mu vybrať také miesto v záhrade, čo bude v zátiší, aby ste mali súkromie.


Kvalita na prvom mieste

Hlavným kritériom, ktoré by mal záhradný domček spĺňať, je to, že by mal byť vyrobený z kvalitných materiálov. Záhradné domčeky dnes nájdete v rozmanitých materiálových verziách, no najčastejšie sú z dreva. Zamerajte sa to, aby drevo, z ktorého je domček zhotovený, bolo kvalitné a odolné voči poveternostným podmienkam.

Ak chcete, aby vám záhradný domček vydržal dlho, rozhodne sa vyplatí investovať do kvality. Popritom je dobré dbať i na to, aby domček mal kvalitnú strešnú krytinu aj dostatočný sklon strechy, aby ste sa vyhli nadmernej vlhkosti.


Veľkosť a štýl domčeka

Záhradné domčeky sú dnes v rozličných variantoch a veľkostiach. Svoj domček by ste si mali vybrať podľa toho, na aký účel ho budete využívať. Prispôsobte jeho výber svojim požiadavkám a preferenciám. Ak hľadáte záhradný domček na uskladnenie dreva alebo náradia, zrejme vám postačí aj menší objekt. Ak však v ňom chcete aj relaxovať či získať obývateľný priestor, zamerajte sa skôr na väčšie záhradné domčeky s oknami.


Príprava podkladovej plochy

Ak si už svoj vysnívaný záhradný domček vyberiete, treba sa postarať o podkladovú plochu, kam ho postavíte. Nie je to nič zložité. Stačí len pripraviť spevnenú a zarovnanú plochu, pričom podklad pod domček by mal byť čo najviac vodorovný v záujme čo najlepšej funkčnosti stavby.

Podklad môže mať rozličný tvar, dajme tomu kruhový, štvorcový alebo šesťuholníkový. Ako základ pri príprave podkladovej plochy pre záhradný domček môžete vysypať a zhutniť štrkové lôžko, na ktoré sa uloží zamková dlažba či prípadne rozmiestnia betónové kocky do roviny. Takáto podkladová plocha pre je tým najjednoduchším a najmenej finančne náročným riešením.

Výber záhradného domčeka nie je žiadna veda. Stačí si len ujasniť, na aký účel budete chcieť svoj domček využívať, a tomu prispôsobte svoj výber. Isteže, pri výbere nezabudnite na kvalitné materiály. Investícia do kvality sa vám vráti v podobe dlhšej životnosti a odolnosti stavby.

Foto: mojaltanok.sk

Podobné články