Vďaka pasci Biogents vás komáre v záhrade obťažovať už nebudú

14.08.2012, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Tohtoročné letné páľavy majú i pre toho, kto ich neznáša, aspoň jeden pozitívny efekt. Milosrdné sú v tom, že je málo komárov. Ako sa však chrániť, keby sa tieto malé potvory predsa len ešte vyrojili?

Pomoc ponúka nemecká spoločnosť Biogents, ktorá nadviazala na výskum v Ústave zoológie na Univerzite v Regensburgu. Vedci dlhé roky študovali správanie sa hmyzu a čuchové zmysly komárov, čo ich napokon priviedlo k vývoju účinných technológií chytania hmyzu do pasce. Dnes je firma Biogents AG lídrom vo výrobe vysokoefektívnych lapačov komárov a venuje sa aj výskumu a vyvíjaniu repelentov a súvisiacich prípravkov.

Medzi jej najnovšie pomôcky na ochranu pred komármi patria pasce Biogents. Obsahujú patentované technológie, ktoré boli pôvodne vyvinuté na vedecké monitorovanie rozličných druhov komárov na celom svete. Používajú ich vedci, zdravotníci, domácnosti a firmy, ktoré sa zaoberajú hubením škodcov.

Kvalitu pascí Biogents podrobili analýzam aj viaceré nezávislé vedecké štúdie, ktoré ich označili za najúčinnejšie lapače komárov na súčasnom trhu.
 

Ako to funguje

Pasce Biogents imitujú pach ľudskej pokožky a šetria prírodu, keďže dotieravý hmyz sa odchytáva bez použitia chemikálií. Komáre vábi a privedie do pasce zmes pachov imitujúcich kožu človeka, oxid uhličitý (CO2) a optické lákadlá. Hlavný pach prichádza z malého zásobníka (patentovaná zmes pachov Biogents Basic prispôsobená rôznym geografickým oblastiam), ktorý je umiestnený v pasci a pôsobí zhruba dva mesiace.

CO2 sa dostáva do ovzdušia z bežne dostupnej tlakovej fľaše (5-10 kg), aká sa používa trebárs v akvaristike či gastronómii. Desaťkilogramová nádoba vystačí podľa intenzity rozprašovania na 3 až 8 týždňov.

Ventilátor v pasci sa postará o optimálne rozprašovanie vystrekovanej pachovej zmesi do ovzdušia a následné nasávanie privábeného hmyzu do lapača, kde pôsobením vzdušného prúdu rýchlo vyschne. Obsah vrecúška v pasci sa po sezóne jednoducho vyprázdni do odpadu. Všetky súčasti pasce sa v prípade poškodenia alebo znečistenia dajú vymeniť.
 

Kde umiestniť pasce Biogents?

Pasce sú vhodné pre všetky vonkajšie plochy: záhrady pri domoch, športoviská, golfové kluby, terasy gastronomických prevádzok a hotelov a pod. Lapače je najlepšie umiestniť na záveterné, vlhké a tienisté miesto, do blízkosti vodnej plochy, kríkov či stromov.

Účinný rádius, záchytný okruh jednej pasce je maximálne 20 metrov. Netreba sa teda obávať, že privábite k sebe komáre z väčšej vzdialenosti či ďalekého okolia. Komár je totiž slabý "letec".

Samička dokáže za 3-6 týždňov priviesť na svet 50 až 200 potomkov, takže čím dlhšie je pasca v činnosti, tým výraznejší je jej účinok. Nedoporúča sa odpájať ju počas sezóny výskytu komárov, iba regulovať a meniť intenzitu rozprašovania podľa množstva poletujúceho hmyzu.

Isteže, napriek vysokej účinnosti tohto zariadenia sa 100-percentná ochrana pred bodnutím komárom zaručiť nedá. O účinnosti lapača sa však presvedčíte, keď tu a tam nazriete do vrecúška v pasci: uvidíte množstvo komárov, ktoré vás už nebudú obťažovať.
 

 Pasca Biogents
 nepoužíva pesticídy ani insekticídy
 okrem komárov lapá aj iný hmyz cicajúci krv
 neodchytáva užitočný hmyz ako včely alebo motýle
 je bezpečná pre ľudí aj domáce zvieratá
 spotrebuje len 4 watty elektrickej energie
 je na 90 perc. CO2 neutrálna