Viete, aký je rozdiel medzi prírodným a umelým ratanom?

06.10.2021, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Ratanové stoličky a celkovo ratanový nábytok sú po dlhé roky obľúbené a nadčasové u mnohých ľudí. Ratanové záhradné súpravy pôsobia elegantne, vkusne a sú dostupné vo viacerých farbách, verziách a štýloch. Ak ste doteraz nevedeli, existuje prírodný a umelý ratan. Aký je medzi nimi rozdiel?

Snáď netreba nikomu podrobne vysvetľovať, čo je to prírodný ratan. V skratke: ide o popínavú rastlinu pochádzajúcu z Indonézie, rastie v dažďových pralesoch. Približne 60 percent ratanu sa používa v nábytkárskom priemysle. Umelý ratan sa na prvý pohľad veľmi podobá na prírodný. Vyrába sa zo syntetických materiálov, napríklad z plastu a zo živice.

Ratan-nabytok-1-X.jpg


Rozdiel v odolnosti

Prírodný ratan je mimoriadne pevný a odolný, hoci zásluhou nepriaznivého počasia stráca na svojej kráse a kvalite. Práve z tohto dôvodu prírodný ratanový nábytok nie je vhodný do exteriéru, ba neodporúča sa ani v takých podmienkach v interiéri, kde je vystavený namáhaniu (domácnosti s deťmi, so zvieratami a pod.).

Umelý ratan sa, naopak, vo veľkom používa na výrobu záhradného nábytku. Jeho prednosťou je najmä vysoká odolnosť voči UV žiareniu, preto je vhodnejší do záhrad, kde na nábytok dopadajú priame slnečné lúče. Neoceniteľnou výhodou umelého ratanu oproti prírodnému je odolnosť voči vode a vetru.

Zároveň mu neškodia veľmi nízke teploty a mráz až do -50 °C. Ocenia to najmä majitelia menších domov bez dodatočných úložných priestorov, pretože záhradný nábytok z umelého ratanu môže celoročne zostať vonku či žijete v Nový Zámkoch alebo v Oravskom Podhradí.

Nestretnete sa s tým, že vám nábytok pôsobením poveternostných vplyvov popuká alebo sa nejako zničí. Ani chlórovaná voda z bazéna alebo opaľovací krém na ňom nezanechajú stopy. Starostlivosť o ratanové stoličky a stoly vám nezaberie veľa času. Treba sa však aj o ne pravidelne starať.

Ratan-nabytok-2-X.jpg


Starostlivosť a údržba

Čistenie oboch typov ratanu je veľmi jednoduché. V prípade umelého stačí dať z neho dole vankúše a nábytok umyť mydlovou vodou a opláchnuť hadicou. Ak máte prírodný ratanový nábytok, striekanie vodou nahraďte pretretím vlhkou handričkou, jemným zaobchádzaním a následnou impregnáciou najmä pred zimnou sezónou alebo v prípade daždivejšieho počasia.

Prírodný ratan by ste v každom prípade mali zakrývať aj na noc ochrannou plachtou. Pôsobením vody, vlhkosti a vzduchu sa prírodný ratan postupne znehodnocuje a stráca svoj lesk a pevnosť.


Rozdiel v pohodlí

Určite sa vám nebudete chcieť sedieť v nepohodlne vypletenej stoličke. Záhradné súpravy z umelého alebo prírodného ratanu sú z hľadiska komfortu rovnako pohodlné. Navyše k nim v oboch prípadoch dostanete mäkké podušky a vankúše.


Rozdiel v cene

Pokiaľ ide o cenu, medzi prírodným a umelým ratanovým nábytkom je veľký rozdiel v prospech umelého ratanu, ktorý je lacnejší. Vďaka najmodernejším technológiám sa na výrobu umelého ratanu používa vysokokvalitný netoxický materiál, ktorý vyzerá takmer ako prírodný. Cena nábytku sa odvíja od množstva použitého materiálu a veľkosti jednotlivých kúskov. Umelý ratan je však cenovo výhodnejší a zároveň odolnejší oproti prírodnému.


Účel použitia

Ak chcete záhradný nábytok s dlhou životnosťou a výhodnou cenou, odporúčame vám práve umelý ratan. Ak si ale potrpíte na luxus a preferujete prírodné materiály aj za cenu vyšších nákladov a náročnejšej údržby, prírodný ratan bude pre vás ten pravý. Nezabúdajte však na to, že v zime ho musíte mať kde uskladniť.

Foto: Ratanea, wikipedia.org

Podobné články