Vonku je čoraz teplejšie, je čas spustiť v záhrade jarnú sezónu

14.03.2019, Natália Petkáčová | Exteriéry, záhrada

Jar je pomaly tu, teploty mieria smerom nahor. To je signál pre záhradkárov, že je čas pripraviť záhradu na jar, aby sa neskôr mohli tešiť z krásnych kvetov alebo bohatej úrody ovocia a zeleniny.

Tvrdiť, že záhrada v zime spí, celkom nesedí. Odpočíva, to áno. Vo februári nastáva čas upratovania, keď sa vonku zbavujeme všetkého, čo by bránilo v raste flóry, ktorá postupne bude ožívať. A v marci sa do záhrady treba pustiť už naozaj.

63b-shutterstock_634422314-1-X.jpg

Vyvýšená záhrada môže byť štýlovým miestom, kde si dokážete efektívne vypestovať okrasný záhon, ale aj chutnú zeleninu či ovocie. Dá sa využiť aj namiesto klasických kvetináčov, ktoré sa časom opotrebujú alebo pokazia. Záhrada s využitím betónu má navyše množstvo výhod. Okrem toho, že betón ako materiál je momentálne veľmi moderný, vďaka svojej neutrálnej sivej farbe sa hodí doslova všade. A je aj praktický –vyznačuje sa odolnosťou a trvácnosťou.


Moderný a estetický materiál

To, že betón je nevzhľadný, už dávno neplatí. Prešiel radikálnymi zmenami a dnes ide o moderný a estetický materiál, ktorý je často súčasťou domácností, podláh, stien a dokonca aj doplnkov do interiéru či exteriéru. Vďaka betónovému vyvýšeniu si tentoraz šetríte aj chrbát, keďže záhradku umiestníte do výšky, aká vám najlepšie vyhovuje, a nemusíte sa neustále zohýbať až k zemi.

Ak nepatríte k milovníkom šedej, nemusíte sa obávať, betón sa dnes dá vyrobiť už v akomkoľvek odtieni. "Pohľadový betón sa dá čoraz krajšie odlievať v rozličných farebných variáciách. Od širokej palety sivej, ktorá sa začína pri takmer bielej a končí sa pri antracite, až po takmer všetky farby dúhy," hovorí Miki Kasza, odborník na betón z firmy Renit beton. "Nefarbí sa však klasickými nátermi a farbami na fasády, ale špeciálnymi farbiacimi zmesami, ktoré sa pridávajú priamo do betónu, nie naň," dodáva M. Kasza.

Jar-zahrada-X.jpg


Ukladanie betónovej dlažby

Aby ste sa k záhradke dostali bez problémov aj v daždivých dňoch, keď je zem mäkká, treba si vybrať kvalitnú dlažbu, z ktorej urobíte šikovný chodník všade tam, kde potrebujete. A prečo si namiesto iných materiálov a umelých odliatkov vybrať práve betón?

Betónovú dlažbu je radosť udržiavať, pretože si po položení nevyžaduje prakticky žiadnu starostlivosť. "Betón je stopercentne prírodný, vysokoodolný a navyše aj dizajnovo štýlový. Lesklý alebo matný povrch a odtieň si zvolíte podľa vlastného vkusu," ozrejmuje odborník.


Príprava pôdy

Pred sadením si treba dôkladne pripraviť aj pôdu. Najprv sa presvedčte, či zem nie je príliš mokrá. K prvým prácam patrí úprava kyprením a rozrušením veľkých hrúd, ktoré by mohli brániť hľuzám v raste. Pre tie rastliny, ktoré si to vyžadujú, nezabudnite miesta, kde ich plánujete sadiť, pohnojiť. Potom celú plochu zarovnajte. Keď máte areál záhrady pripravený, stačí si už iba vybrať konkrétne rastlinky, ktoré v nej túžite mať, a môžete sa pustiť do sadenia.

 

Štýlový záhradný nábytok

Po tuhej zime vyťahujeme znovu na terasy aj záhradný nábytok. Pri jeho výbere treba myslieť na to, že bude umiestnený vonku, a ešte ďalších niekoľko dôležitých vecí. Určite chcete, aby sa na ňom sedelo alebo ležalo pohodlne a pri skladovaní nezaberal veľa miesta v garáži či pivnici. Taktiež materiál by ste mali vybrať taký, aby sa jednoducho a ľahko udržiaval. Dôležité je premyslieť, koľkým ľuďom má slúžiť a či k nemu potrebujete aj záhradný stolík.

Ďalším významným parametrom je kvalita. Typický plastový nábytok, ktorý bol v móde skôr v minulosti, je cenovo síce najdostupnejší, ale jeho životnosť je relatívne nízka. Navyše, na slnku môže meniť farby a na uskladnenie potrebuje dosť miesta.

Dnes už na trhu existuje nábytok, ktorý nie je potrebné sezónne odkladať a na jednom mieste ho môžete mať položený po celý rok. Ide o betónový exteriérový nábytok, ktorý má hneď niekoľko výhod. Konštrukcia je z kovu a betónu, vydrží teda vo vonkajšom prostredí počas všetkých štyroch ročných období. V chladných dňoch stačí odložiť epedy, samostatné časti sedačky. Vďaka tomu už nie je nutné hľadať priestor na uskladnenie, nehovoriac o bezproblémovej údržbe.

Jar-nabytok-beton-X.jpg

Foto: Shutterstock, Renit beton

Podobné články