WPC terasu z drevoplastu si hravo dokážete urobiť aj sami

15.03.2013, Hana Pavlínová | Exteriéry, záhrada

Jar sa blíži a je už za dverami, podaktorí z nás začínajú premýšľať, ako si pri dome či v záhrade kadečo vylepšiť a vynoviť. Čo by ste povedali na novú terasu? A takú, čo si dokážete postavíť aj sami.

Najčastejšie sa ako materiál na terasy používa drevo či dlažby. Hobbymarkety Hornbach ponúkajú ďalšiu možnosť – WPC terasu, ktorá kombinuje výhody drevených i plastových alebo dláždených povrchov. Skratka WPC znamená Wood Polymer Composites, čo je všeobecný názov pre kompozitné materiály vyrábané z dreva a polymérov.

WPC dosky, rozmanité spôsoby ukladania

WPC parkety z drevoplastu sú nielen pekné, ale aj majú dobré vlastnosti. Po terase sa dá chodiť trebárs i naboso, povrch sa ľahko sa udržiava aj ošetruje a navyše je odolný, nepoškodia ho ani pazúriky domácich miláčikov. Oproti ostatným materiálom WPC povrch vyniká hlbším tvarovaním a má lepšiu spodnú ventiláciu, takže dosky sa tak neohrievajú. Na rozdiel od dutých komôrkových dosiek sa v terase nezadržiava voda a nepoškodzuje ju zvnútra.

Pri montáži WPC terás sa odporúča použiť rektifikačné terče pre výškovo nastaviteľnú spodnú konštrukciu. Ľahko sa tak odstránia podlahové nerovnosti. Dôležité je pritom dbať na to, aby materiál spodnej konštrukcie mal rovnaké vlastnosti ako terasová krytina.

WPC dosky sa dajú ukladať aj obojstranne

Nové masívne WPC dosky sa dajú ukladať obojstranne, čo uľahčia aj úchyty na skryté upevnenie, ktoré automaticky zaručia pravidelné vzdialenosti palubiek. Pri montáži netreba zabudnúť na zapustenie osvetlenia. Odporúčajú sa LED svietidlá, ktoré majú extrémne nízku spotrebu energie, dlhú životnosť, sú mrazuvzdorné a dajú sa ľahko vymeniť.

"Ak sa rozhodnete stavať terasu, vyberte si podlahové dosky a na ich základe si stanovte vnútornú konštrukciu a spôsob ukladania. Potom skontrolujte stav podkladu a miesto si pred návštevou Hornbachu starostlivo premerajte. V Hornbachu vám potom poradíme, aký materiál je vhodný práve pre vašu terasu, a odporučíme vám tiež pomôcky na údržbu a odbornú starostlivosť," radí Helena Ševčíková z Hornbachu.

WPC dosky, rozmanité spôsoby ukladania

Ak sa chcete o terasách dozvedieť viac, navštívte niektorý z hobbymarketov Hornbach, kde práve bežia predvádzacie akcie. Na nich vám až do 30. marca každý piatok od 17.00 do 19.00 hod. a v sobotu od 15.00 od 17.00 odborníci názorne predvedú, ako ľahko sa ukladajú masívne WPC dosky a ako hravo sa dá urobiť krásna terasa.

Foto: Hornbach, mojaterasa.sk