Záhrada v novembri: čo treba robiť, aby vám na jar spravila radosť?

27.11.2020, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Sezóna letných aj jesenných chvíľ na chate či chalupe sa končí. Všetko ste vnútri upratali, pozatvárali a postarali sa o záhradný nábytok a hojdačku. Čo však okolie? Čo so záhradou, ktorá vám na jar zrejme znovu poslúži ako útočisko, ako prežiť terajšie obmedzenia bez následkov na zdraví a osobnom komforte?

Záhradu treba pripraviť na prezimovanie, aby ste si jej krásu s príchodom prvých hrejivých lúčov slnka mohli užívať naplno a bez starostí. V našom článku vám pripomenieme, čo by ste ešte v týchto posledných dňoch bez snehu a mrazov mali stihnúť na nej alebo v okolí moderných svahových tvárnic urobiť.

Zahrada-jesen-1-X.jpg


Postarajte sa o popadané lístie a holé konáre

Prvé slabé mrazy a vietor s dažďom sa vo vašej záhrade zrejme postarali o to, aby z korún stromov popadali na zem aj posledné listy. Nezabudnite, že lístie patrí do kompostu (pozor: nesmú tam ísť listy z orecha), pretože pôda, tráva a niektoré kvety by mohli pod ním hniť. A rovnako to platí aj pri krásnej zámkovej dlažbe. Hoci je z odolných materiálov, predsa len budete mať na jar s jej čistením potom oveľa menej starostí.

Pamätajte aj na holé konáre stromov. Odstráňte z nich všetky plody, ktoré môžu byť časom zdrojom infekcie. Následne by ste mali vykonať aj pravidelné rezy a tvarovanie rastlín. Takéto ošetrenie stromov sa v tomto období určite cení.

Zahrada-jesen-3-X.jpg


Náradie a záhradný nábytok do bezpečia

Urobili ste si v záhrade "obývaciu izbu"? Čerstvý vzduch a relax v prírode bol tento rok tým, čo nám z dôvodu obmedzeného cestovania ohromne chýbalo. Preto sa mnohí z nás snažili luxus exotiky vytvoriť si vo svojej záhrade alebo na terase. Práve tento komfort sa stal dnes jediným spôsobom, ako zabudnúť na všetko nepríjemné, čo sa vôkol nás deje.

Moderný a odolný záhradný nábytok v zimných mesiacoch pre nízke teploty asi nevyužijete, preto je dobré ho niekam schovať. Z výroby je prispôsobený, aby odolal tým najdrsnejším podmienkam, ale predsa len sa treba poistiť. Extrémy dnešného počasia môžu prekvapiť nejedného z nás.

Aby ste túto situáciu vyriešili, uložte záhradný nábytok a náradie na bezpečné miesto, ktorým môžu byť aj univerzálne záhradné domčeky. Môžete v nich mať oázu pokoja, uskladníte tu všetko dôležité, čo vám po skončení zimy pomôže dať vašu záhradu zasa do poriadku.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články