Zopár inšpirácií, ako si vyzdobiť záhradu jesennými dekoráciami

30.09.2019, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Leto sa skončilo, no to neznamená, že už nemáte nárok oddýchnuť si v jesennej záhradke. Je niekoľko možností, ako si ju zariadiť tak, aby vám aj počas sychravejších dní, zamračenej oblohy alebo nižších teplôt robila radosť a mohli ste si v nej vypiť horúci čaj alebo šálku chutnej kávy.

Zahrada-dekoracie-4-X.jpg

 

Zaobstarajte si kvety jesene

Do vyblednutej jesennej záhrady môžete vniesť pestré farby pomocou rastlín, dekorácie a vhodného osvetlenia. Je rozumné vopred si nachystať kvety, ktoré budú kvitnúť v jesennej záhradke. Veľmi vďačná je napríklad čučoriedka alebo Physalis "machovka".

S príchodom zmeny počasia menia farbu listov na ohnivo oranžovú a červenú, zdobia záhradu a dodávajú jej jasné odtiene. Ak takéto rastliny u seba zatiaľ nemáte, môžete ich výsadbu naplánovať na budúci rok a zároveň vyčistiť a pripraviť túto plochu na jar.

Nahradiť tieto rastliny môžete aj výzdobou zaujímavými kvetináčmi, kvetom astry alebo chryzantémami. Rozmiestnite kvetináče s kvetmi na schodoch verandy a okolo nej, po obvode domu a v blízkosti oddychového priestoru v záhrade, ktorý zdobia možno aj zaujímavé exteriérové stoličky.

Zahrada-dekoracie-3-X.jpg


Využite tekvice

Lacným a efektným spôsobom vyzdobenia záhrady je použiť niekoľko tekvíc. Aspoň na okamih si môžete pripomenúť atmosféru slnečného leta. Ak chcete, aby vám tekvice vydržali v záhrade dlhšie, musíte odrezať vrchnú časť ich tela, odstrániť dužinu a nechať iba kôru.

Vysušte ich v teplej miestnosti a dajte do nich zhúžvané noviny. Potom môžete vyrezať otvory a rozličné vzory a dať do nich sviečku. Obložte nimi chodník alebo krásny bazénový lem, vďaka čomu vaša záhrada získa nový nádych.

Zahrada-dekoracie-1-X.jpg


Používajte sušené kvety

Relax pod veľkými slnečnými plachtami v záhrade sa s príchodom jesene ešte nekončí, babie leto sa môže ešte postarať o silnejšie slnečné lúče. Zaujímavou ozdobou jesennej záhrady budú aj elegantné ozdobné balíky slamy alebo sušených kvetov, umiestnené do váz alebo vedier. Tento jesenný dekor vydrží dlho. Na zimu ich môžete schovať niekam pod strechu, kde počká do budúceho roku.

Zahrada-dekoracie-2-X.jpg


Upleťte si veniec, nezabudnite na osvetlenie

Jesenným vencom si môžete ozdobiť dvere domu, steny stodoly alebo bránu. Na spodok venca použite vetvičku vŕby alebo plastovú kruhovú obruč. Ak nie ste zručným aranžérom, stačí rastliny pripevniť na vhodný podklad lepiacou pištoľou. Použiť môžete všetko, čo je v záhrade alebo v lese pri chate - konáre, listy, šišky, gaštany. Pridajte svetlé stuhy a dekorácia je hotová.

Aby záhrada nevyzerala pochmúrne, postarajte sa o jej osvetlenie. Môže ísť o lucerny so sviečkami na verande, girlandy a pevne umiestnené solárne svietidlá pri stromoch a popri chodníkoch. Dobré svetlo sa postará o tú správnu atmosféru a krásne jesenné ladenie.

Zahrada-dekoracie-6-X.jpg

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články