Zopár tipov, ako si do záhrady vybrať nízkonapäťové osvetlenie

12.02.2020, Zuzana Božeková | Exteriéry, záhrada

Cez deň vynikne v záhrade každý detail, večer sa však z nej stane tmavé bludisko. Stačí nápad a jednoduchý systém 12- alebo 24-voltového osvetlenia a zázrak je hotový. Vďaka jednoduchému inštalačnému systému s nízkym napätím si môžete vytvoriť bezpečné osvetlenie rýchlo, jednoducho a bez pomoci odborníka.

"Ak nie ste si istí, či využiť v záhradnom osvetlení rozvody 12 V alebo 24 V, odporúčam riadiť sa jednoduchým pravidlom vzdialenosti. V prípade malej a jednoduchej inštalácie so vzdialenosťou medzi zdrojom a svetlom do desiatich metrov, použite 12-voltové rozvody. Pokiaľ je inštalácia zložitejšia a vzdialenosť väčšia ako desať metrov, siahnite po rozvodoch 24 V. Hlavným dôvodom je, že pri 12-voltovom napätí dochádza k veľkému úbytku napätia vo vodiči. V praxi to znamená, že ak použijete pri väčšej vzdialenosti rozvody 12 V, budú svetielka svietiť slabo alebo vôbec nie," vysvetľuje Zdenko Slebodník, odborník z oddelenia elektro v projektových marketoch Hornbach.

Zahrada-Hornbach-osvetlenie-1-X.jpg


Plánujte ešte pred zasiatím trávnika

Osvetlenie a rozvod kabeláže je potrebné premyslieť si skôr, než sa začne záhrada finálne upravovať. Káble by ste mali umiestniť aspoň desať centimetrov do zeme. Najmä kvôli bezpečnosti, aby ste o ne nezakopávali a aby boli dostatočne ukryté pred deťmi či domácimi miláčikmi. Najmä nik nechce, aby na terase ležali voľne pohodené káble alebo aby boli amatérsky pripevnené k stene. Pri nákupe všetkých súčastí systému, typov svietidiel a dĺžky kabeláže je dobré držať sa vopred pripraveného plánu.

Zahrada-Hornbach-osvetlenie-2-X.jpg


Jedna zásuvka na 220 V a trafo

Základom nízkonapäťového záhradného osvetlenia je zásuvka na 220 V. Na ňu sa pripojí trafo, ktoré zredukuje napätie na požadovaných 12 alebo 24 voltov. Zároveň sa z neho rozvádzajú káble po celej záhrade. "Pozor, každé trafo je iba na 150 wattov, môžete naň pripojiť obmedzený počet svietidiel. Spotreba svetiel je v priemere 1 W a vďaka LED osvetleniu, ktoré má veľmi nízku spotrebu, ich na jedno trafo pripojíte naozaj dosť," vysvetľuje Z. Slebodník.

Zahrada-Hornbach-osvetlenie-3-X.jpg

Trafo sa umiestni hneď vedľa elektrickej zásuvky, aby nebola záhrada zbytočne prešpikovaná 220-voltovým káblom. Vodič treba skryť pred slnkom, vodou a malými zvedavcami.


Typy svetiel a ich využitie

Na nízkonapäťový systém záhradného osvetlenia možno napojiť iba svietidlá s napätím 12/24 voltov. V prípade, že odíde celý zdroj, musíte vymeniť celé svetlo. "Medzi inovatívne systémy záhradného osvetlenia s nízkym napätím patrí v Hornbachu značka Paulmann. Ponúka 24 V Plug & Shine LED osvetľovací systém. Jeho používanie ponúka najvyššiu bezpečnostnú úroveň, a to pre ľudí aj zvieratá. Je absolútne odolný voči poveternostným vplyvom a dá sa inštalovať bez odborných znalostí. Káble, svetlá a príslušenstvo sa jednoducho spoja dohromady," pokračuje Z. Slebodník.

Zahrada-Hornbach-osvetlenie-4-X.jpg

Už počas plánovania osvetlenia si vyberajte druhy svietidiel, ktoré budete mať v záhrade. Vybrať si môžete z rozmanitých typov, od vstavaných podlahových svetiel, svietiacich stĺpikov, zapichovacích svetiel až po reflektory. Klasickým riešením je závesné alebo stropné osvetlenie, ktoré sa používa ako hlavné svetlo na terase.

Zahrada-Hornbach-osvetlenie-5-X.jpg

Menšie typy dokážu pekne vyladiť každý svetelný detail. Vstavané osvetlenie je zasa vhodné pre terasy, schody alebo chodníky. Svietiace stĺpiky rozličnej výšky ideálne osvetlia cestu v záhrade, zapichovacie telesá nájdu svoje uplatnenie okolo terasy alebo na voľnej ploche záhrady. Záhradné reflektory bývajú otočné a presne posvietia na zákutia záhrady, sochu alebo kríky.

Zahrada-Hornbach-osvetlenie-6-X.jpg


Bezpečnosť na prvom mieste

Hlavnou prednosťou nízkonapäťového záhradného osvetlenia je to, že je bezpečné. "Keď sa dotknete 12 alebo 24 voltov, zabrní to, ale neublíži. Je tak bezpečné pre deti aj domáce zvieratá. Nízkonapäťové osvetlenie je ideálne na použitie v blízkosti vody – nasvieti dno jazierka, vodopád, kaskádu, fontánu alebo celý bazén. Vďaka jednoduchému tesniacemu spoju pomocou gumičky nehrozí riziko utopenia svetla. Trafo môžete schovať napríklad k filtrácii, kde je zásuvka na 220 V, sucho a tieň," pokračuje odborník z Hornbachu.

Zahrada-Hornbach-osvetlenie-7-X.jpg


Súmrakový senzor a časovač

Nízkonapäťové záhradné osvetlenie môžete ovládať časovačom, ktorý zapojíte do 220-voltovej zásuvky pred trafo. Podľa nastavených inštrukcií časovač presne spúšťa trafo a vypína ho. Ďalšou možnosťou je súmrakový senzor, ktorý spustí záhradné osvetlenie automaticky, keď sa začne stmievať.

Zahrada-Hornbach-osvetlenie-9-X.jpg

"S jeho umiestnením si musíte dať trochu práce. Napája sa priamo na trafo a je vhodný skôr do menších záhrad, kde sa stmieva rovnomerne. Súmrakový senzor je potrebné umiestniť nad povrch –voľne teda leží na terase alebo v záhrade. Ak by ste ho dali pod zem k trafu, kde je stále tma, bol by prakticky stále zapnutý," dodáva Z. Slebodník.

Foto: Hornbach

Podobné články