Ako sa rodia a odkiaľ pochádzajú vianočné stromčeky v Hornbachu

14.12.2019, Zuzana Božeková | Hobby, relax, voľný čas

Vianočné stromčeky NordmannGold pochádzajú z produkcie certifikovaných závodov a sú pestované s ohľadom na zdravé životné prostredie. Kúpiť sa dajú len v Hornbachu. Aký je ich osud a čo všetko sa deje, kým sa dostanú do vašej obývačky?

"Semená pochádzajú z gruzínskeho Kaukazu. Pôvodné Nordmannové jedľové lesy na Kaukaze poskytujú pre naše stromčeky druhovo čisté osivo s vynikajúcimi vlastnosťami," vysvetľuje Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrad v Hornbachu. Semená sa získavajú zodpovedne, pri trvalo udržateľnom obhospodarovaní stromových porastov vrátane dodržiavania zásad bezpečnosti práce pre zberačov šišiek.

Hornbach-Vianoce-stromceky-1-X.jpg

 Nordmannové jedľové lesy na Kaukaze


 

Zo semienka vyrastie semenáčik

V nemeckých a dánskych škôlkach pre stromčeky vyrastajú zo semien semenáčiky. Z jedného kilogramu semien sa vypestuje až 5-tisíc mladých rastlín. V prvom roku vyrastú semenáčiky iba pár centimetrov. Po dvoch rokoch sú sadenice veľké 6 až 8 centimetrov, čo je dostatočná výška na presádzanie do škôlkarského záhonu.

Hornbach-Vianoce-stromceky-7-X.jpg   Hornbach-Vianoce-stromceky-8-X.jpg

 Zo semienka vyrastie semenáčik. Na konci je vianočný stromček NordmannGold.


 

Z lesnej škôlky na plantáž

Vo veku troch-štyroch rokov sa mladá rastlina odoberie zo záhonu v škôlke a presadí sa na plantáž. Na jednom hektári (10-tis. m²), sa zasadí približne 7-tis. stromčekov. Ďalších sedem až desať rokov rastie strom na plantáži, pričom potrebuje neustálu starostlivosť – tvarovanie, korigovanie rastu, orezávanie pahýľov, ochranu pred škodcami, hnojenie.

Hornbach-Vianoce-stromceky-2-X.jpg

 Z lesnej škôlky na plantáž


 

Jednotlivé práce často tvoria kontinuálnu starostlivosť, ktorá sa sústavne opakuje.
Stromček za svoj život potrebuje najmenej sedemkrát absolvovať tento starostlivý cyklus. K tomu sa pridávajú obvyklé práce na plantáži, napríklad kontrola a oprava plotov, budovanie a údržba ciest, kosenie atď. To všetko robí z pestovania vianočných stromčekov celoročnú záležitosť.


Keď stromček vyrastie...

...prichádza na rad "etiketovanie". Ak stromček spĺňa požadované vysoké nároky, dostane etiketu NordmannGold. "Každý stromček NordmannGold má individuálne kontrolné číslo kvality a je tiež jedinečný. Pomocou tohto individuálneho kontrolného čísla možno kedykoľvek vyhľadať nielen plantáž, odkiaľ stromček pochádza, ale aj zodpovedného lesníka. To garantuje kvalitu a istotu, že stromček naozaj pochádza z ekologického hospodárstva," hovorí D. Brychta. 

Hornbach-Vianoce-stromceky-3-X.jpg

 Keď stromček vyrastie


 

Zber a balenie stromčekov

V polovici novembra sa vybrané stromčeky odrežú, očistia a zabalia do siete, potom sa pomocou špeciálneho stroja napaletujú. Jeden paletovací stroj dokáže pripraviť až 1 500 stromčekov za deň. Po napaletovaní sa stromčeky odvezú z plantáže k miestu naloženia na kamióny a už päť dní od spustenia zberu prvé stromčeky vyrážajú na cestu. Na jeden kamión sa naloží priemerne 1 100 stromčekov. Priemerná trasa jedného auta je zhruba 600 kilometrov, na jeden stromček tak pripadá 0,55 km prepravnej trasy.

Prvým krokom k spoľahlivej logistike je bezchybný priebeh zberu. V záujme toho je potrebné skoordinovať všetky pracovné sily, jednotlivé úlohy a časové možnosti tak, aby na seba plynule nadväzovali. "Treba sa napríklad postarať, aby dopravenie strojov na balenie do siete a paletovacích strojov medzi jednotlivými plantážami prebiehalo s čo najmenšími stratami," pokračuje D. Brychta. Vianočné stromčeky NordmannGold sa v predajniach Hornbachu objavili už 21. novembra, pravidelné dodávky do obchodov budú pokračovať až takmer do Vianoc.

Hornbach-Vianoce-stromceky-4-X.jpg

Hornbach-Vianoce-stromceky-5-X.jpg

Hornbach-Vianoce-stromceky-6-X.jpg

 Zber a balenie vianočných stromčekov


 


Dva ekologické dôvody pre stromček NordmannGold

  • Porasty starších vianočných stromčekov často vytvárajú uzatvorený vegetačný kryt a ponúkajú rozličným druhom živočíchov životné prostredie, aké vo vysokom lese alebo v normálnom hospodárstve už nenájdu. Výskumy zo Sauerlandu ukázali, že 80 percent hniezdiacich párov škovránkov lesných hniezdi práve v kultúrach stromčekov NordmannGold.
  • Jeden hektár kultúry vianočných stromčekov počas svojej fázy rastu viaže za desať rokov 145 ton CO₂ a za rovnaký čas vyprodukuje až 105 ton kyslíka.

Foto: Hornbach

Podobné články