Dnes je Svetový deň besnoty. Ročne si vyžiada životy 60-tis. ľudí

28.09.2022, Lucia Lelovská | Hobby, relax, voľný čas

Dnes, 28. septembra, je Svetový deň besnoty. Táto choroba patrí medzi infekčné ochorenia, ktoré postihujú nervový systém. Už dávno to nie je exotická choroba a svet je ňou stále ohrozovaný.

Na Slovensku máme síce povinné očkovanie a besnota u nás prakticky vymizla, obozretnosti voči tomuto ochoreniu však nikdy nie je dosť. Na človeka sa prenáša infekčnou cestou (napríklad uhryznutím) z nakazeného zvieraťa. Väčšina obetí besnoty pochádza z vidieckych území Afriky a Ázie so zlou dostupnosťou očkovania.

Besnota-pes-1-X.jpg

V stredoveku sa toto ochorenie považovalo za posadnutie démonmi alebo za chorobu spôsobenú vesmírnymi javmi. Ročne na besnotu zomrie vo svete približne 60-tisíc ľudí. Zo všetkých zachytených prípadov besnoty až 40 percent tvoria deti mladšie ako 15 rokov.


Príčiny

Vírus besnoty patrí do rodiny Lyssavírusov a je charakteristickým svojou tzv. ekologickou asociáciou, čiže inklinuje iba k určitému druhu cicavcov. Tieto cicavce potom prenášajú vírus na človeka. Najčastejším prenášačom je pes, líška, vlk, krysa, tchor, veverička, mačka, hovädzí dobytok, ale aj zajac. Medzi špecifický spôsob nákazy patrí uhryznutie netopierom, ktoré je v poslednom čase veľmi častou cestou prenosu.


Príznaky

Prvé príznaky: horúčka, malátnosť, bolesť hlavy, nevoľnosť, bolesť hrdla, zápaly horných dýchacích ciest, podráždenosť a úzkosť.

Príznaky druhej fázy: zmätenosť a nadmerná aktivita, strach striedaný s melanchóliou, nekoordinované pohyby očí, rozširujúce a zužujúce sa zreničky, ochabnuté svalstvo v oblasti pohryznutia, zvýšená dychová frekvencia striedaná s dusením, zvýšené slinenie a nadmerné potenie.

Príznaky v poslednom, treťom štádiu: paralýza takmer všetkých svalov, prehĺtanie s obrovskými ťažkosťami, kóma a napokon smrť spôsobená udusením, v dôsledku kompletnej obrny svalov.

Besnote sa dá stopercentne predísť a pri správnom očkovacom programe by sa malo riziko eliminovať. Jednoduchým kľúčom k úspechu je vysoká zaočkovanosť, ktorá by mala k vyhubení tejto choroby dosiahnuť každý rok aspoň 70 perc. populácie.

Pokrytie je nutné dodržiavať po celé roky na celom svete, aby sme ochorenie definitívne porazili. Besnota prenášaná psami tvorí až 99 perc. prípadov, preto mávajú miestne úrady prísne pokyny na jej kontrolu u psov. Problémom sú však krajiny Afriky a Ázie, kde sa besnota u psov nesleduje.

Mnohé organizácie a firmy sa snažia tento problém riešiť a dosiahnuť totálnu elimináciu besnoty. Príkladom je spoločnosť MSD Animal Health, ktorá sa prostredníctvom programu Afya zaviazala k cieľu eliminovať besnotu do roku 2030 v rámci spolupráce s organizáciou United Against Rabies.

Vďaka tomuto projektu sa im podarilo darovať vakcíny kľúčovým partnerom, ako sú Mission Rabies (Misia Besnota) a Rabies Free Africa (Afrika bez besnoty). Tí podávajú vakcínu psom prostredníctvom hromadných očkovacích kampaní v tých oblastiach sveta, kde je besnota stále endemická.

Besnota-pes-3-X.jpg


Starostlivosť

V prípade už vzniknutého poranenia podozrivým alebo neznámym zvieraťom je nutné dôsledné vypláchnutie rany tečúcou vodou a mydlom s následnou aplikáciou alkoholového roztoku alebo jódovej tinktúry a okamžité vyhľadanie lekárskej pomoci.

U pacienta s vysokým rizikom je najúčinnejším preventívnym opatrením zaočkovanie proti besnote spolu s podaním antirabického séra. Pacient teda dostane sériu piatich vakcín: v 0., 3., 7., 14. a 30. deň po poranení, vakcíny sa aplikujú do svalu alebo pod kožu.

Zároveň sa do okolia rany jednorazovo podáva antirabické sérum (hotové protilátky neutralizujúce vírus besnoty a znemožňujúce jeho ďalšie šírenie). Očkovanie je jedných z najbezpečnejším spôsobom prevencie besnoty.


Opatrenia

Keď zaočkujete svojho miláčika, chránite nielen jeho zdravie, ale aj zdravie ľudí a iných zvierat po celom svete. Pýtajte si informácie od svojho veterinára. Nezabúdajte pravidelne očkovať svojho chlpáča proti besnote a iným vírusovým ochoreniam, zhovárajte sa o tom so svojou rodinou a známymi. Je veľmi dôležité šíriť tento názor ďalej.

Príležitosťou je aj 28. september, čo je Svetový deň besnoty. Šírme osvetu tohto nebezpečného ochorenia, ako sa len dá. Každý informovaný človek je ďalším pozitívnym krôčikom k úplnému vyhubeniu besnoty, a to očkovaním. Mnohé nebezpečné choroby sa vrátili práve preto, že ľudia prestali byť obozretní a očkovanie sme jednoducho prerušili či zanedbali.

Foto: Lucia Lelovská

Podobné články