Dovolenky budú tento rok drahšie, očakáva polovica Slovákov

15.06.2022, Michal Račko | Hobby, relax, voľný čas

Až tretina Slovákov nepôjde tento rok na letnú dovolenku, ďalšia štvrtina bude dovolenkovať na Slovensku a približne traja z desiatich sa chystajú cestovať za oddychom do zahraničia.

Spomedzi Slovákov, ktorí si v tomto roku dožičia dovolenku, polovica očakáva vyššie výdavky ako vlani, 36 percent sa chystá dať približne rovnako a 14 perc. ráta s nižším rozpočtom. Väčšina sa chce s nákladmi za celú rodinu vtesnať do sumy 1 200 eur. Na druhej strane, viac ako 2-tisíc eur sa chystá minúť 8 perc. Slovákov. Ako ďalej ukázal reprezentatívny prieskum pre spoločnosť Home Credit, vyše 70 perc. oslovených bude dovolenku financovať z úspor, ďalšia takmer štvrtina ju hodlá vykryť z bežnej výplaty.

8b Shutterstock-250303819-1-X.jpg


Dovolenka na Slovensku či v cudzine?

Túto dilemu každoročne rieši zrejme množstvo ľudí, ktorí sa chytajú v lete oddychovať mimo svojho domu. Výsledky prieskumu pre Home Credit ďalej uvádzajú, že o niečo viac ľudí sa chystá do cudziny. Kým v tuzemsku plánuje stráviť rodinnú dovolenku presná štvrtina Slovákov, 27 perc. pôjde mimo Slovenska.

Najpočetnejšia je však skupina tých, čo na dovolenku nepôjdu nikam (32 perc.). Stále je tu ešte približne pätina ľudí (21 perc.), ktorí vo svojich dovolenkových plánoch nemajú ešte jasno a nevedia, kam pôjdu (respondenti mohli kladne odpovedať na viacero otázok súčasne).


Len 4 perc. Slovákov minú vyše 3-tis. eur

Významným faktorom, ktorý zohráva kľúčovú rolu v tom, kam cestovať a či sa vôbec niekam vybrať, je aktuálna finančná situácia v rodinnej kase. Mnohí sa musia aj pre výrazné zdražovanie tovarov a služieb v tomto roku uskromniť.

Takmer polovica Slovákov (47 perc.) chce dovedna za všetkých členov domácnosti za dovolenku minúť do 800 eur. Približne štvrtina (26 perc.) má v pláne utratiť 801 až 1 200 eur a len 4 perc. mienia dať za letnú dovolenku vyše 3-tis. eur.

Prieskum-dovolenka-1-X.jpg


Čakajú vyššie náklady na dovolenku

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že polovica ľudí plánuje za letnú dovolenku minúť viac ako pred rokom. „Výrazne viac ako minule sa chystá utratiť 18 perc., trochu viac 32 perc. respondentov. Na druhej strane, 14 perc. Slovákov plánuje zaplatiť menej ako v roku 2021, z toho trochu menej 8 perc. a výrazne menej 6 perc. No je tu však ešte aj viac ako tretina ľudí, presne 36 perc., ktorí chcú minúť približne rovnako ako vlani,“ hovorí Jaroslav Ondrušek, analytik trhu zo spoločnosti Home Credit.


Dovolenky najmä z vlastných zdrojov

Keď sa pozrieme na to, z akých zdrojov chcú letnú dovolenku Slováci financovať, najčastejšie je to z úspor (72 perc.) a z bežnej výplaty (23 perc.). Požičať si chcú na ňu len 4 perc. ľudí.

„Úplne základné pravidlo je, že životnosť tovaru alebo služby, na ktorú si požičiavame, by mala byť dlhšia ako čas splácania. Nie je práve rozumné požičať si napríklad 3-tis. eur na luxusnú dovolenku. Po pár dňoch ste späť doma a potom musíte mesiace či roky uhrádzať splátky. Naopak, zmysel dáva skôr požičať si napríklad, keď si chcete zariadiť svoj prvý byt, kde toto vybavenie budete využívať dlhé roky,“ radí zákaznícky ombudsman Home Creditu Miroslav Zborovský.


Ubytovanie v hoteloch a penziónoch

Najviac dovolenkujúcich bude ubytovaných v penziónoch a hoteloch – takmer polovica (presne 49 perc.). Ďalšia pätina sa chystá bývať v dovolenkových domoch či apartmánoch, podobné množstvo na chalupách, 11 perc. sa chystá do kempov (respondenti mohli kladne odpovedať na viacero otázok súčasne).

Foto a infografika: Shutterstock, Home Credit

Podobné články