Neodýmový magnet: vec, ktorá vám doma zaručene nesmie chýbať

20.05.2021, ABC-bývanie.sk | Hobby, relax, voľný čas

Poznáte neodýmové magnety? Ide o najsilnejší druh magnetov, aký ľudstvo doposiaľ objavilo. Ako už napovedá samotný názov, je to zmes neodýmu, železa a bóru s označením NdFeB. Tieto magnety majú také široké využitie, že sa s nimi zrejme stretávate každý deň bez toho, aby ste o tom vedeli.

Magnet-1-X.jpg


Základné informácie

Neodýmový magnet objavili v roku 1982 pôvodne pre priemyselné účely. Svojou magnetickou silou prekonal dovtedy najsilnejší známy magnet zo samária a kobaltu. Neodýmy dokážu uniesť až tisícnásobok vlastnej hmotnosti, vďaka čomu sa môžu využívať v malých rozmeroch a nízkej hmotnosti.

To z nich robí ideálny komponent pre rozličné elektromechanické prístroje. Našli by sme ho v harddiskoch počítačov, v audiotechnike, bezpečnostných zámkach, v autách, medicínskych prístrojoch, elektromotoroch, hračkách, ale aj rozmanitých doplnkoch, dekoráciách a v inom príslušenstve.

Okrem veľkej sily ich definuje aj pomerne vysoká krehkosť. Pri zrážke sa dva magnety môžu rozpadnúť na maličké črepiny, ktoré lietajú na veľkú vzdialenosť.

Vďaka spomenutým vlastnostiam sú neodýmové magnety veľmi užitočnými pomocníkmi aj ako surovina, ktorú si môžete kúpiť samostatne v rôznych tvaroch, veľkostiach a podobách. Zvyčajne majú veľmi lesklú striebornú farbu, čo súvisí s niklovo-medenou povrchovou úpravou. Tieto magnety dokážete využiť v mnohých oblastiach bežného života.


Využitie v domácnosti

V predaji nájdete dômyselné neodýmové samolepky, vďaka ktorým si môžete urobiť magnetický predmet prakticky zo všetkého, čo potrebujete. Využiť to môžete napríklad v kuchyni na skladovanie plechoviek, fliaš alebo iných nádob s rozličnými ingredienciami, ktoré potrebujete mať poruke, no nechcete, aby vám zaberali miesto na kuchynskej linke. Podobne môžete na steny, na strop či spodnú stranu skriniek upevniť povedzme aj príbory, nože, hrnce alebo panvice.

Dámy si môžu vďaka takýmto samolepiacim neodýmovým magnetom prehľadne a intuitívne usporiadať vybavenie na make-up a rozmanité skrášľovacie doplnky. Stačí použiť akýkoľvek kovový podklad a nalepiť si malé neodýmky na jednotlivé predmety.

Z neodýmových magnetov sa dokonca zhotovujú aj magnetické šperky. Či už sú to guličky, kocky alebo iné malé tvary, môžete ich nosiť trebárs na zápästí ako náramok alebo náhrdelník okolo krku. Sú veľmi originálne. Bez problémov ich môžete doplniť o ďalšie materiály a vytvoriť tak neprehliadnuteľné ozdoby.

Malými neodýmovými magnetmi si môžete pomôcť aj pri vyšívaní, keď si k sebe potrebujete bezpečne uložiť dajme tomu malé špendlíky. Tie, ako iste viete, často padajú, strácajú sa, na zemi sú takmer neviditeľné a potom na nich nečakane stúpime. Ak však pod akúkoľvek nádobku, kam si ich uložíte, nalepíte neodýmku, špendlíky sa ani nepohnú z miesta.

A napokon sa veľmi bežne využívajú aj na magnetkách alebo ako provizórne magnetky, ktorými si na chladničku prichytíte fotky, pohľadnice, obrázky alebo odkazy pre vašu rodinu alebo deti.


Hračky

Keď sme pri deťoch, neodýmové magnety sa naozaj často používajú aj v detských hračkách. Pretože sú malé a predovšetkým ľahké, je vhodné ich zakomponovať do kreatívnych hračiek pre malé deti, ktoré len začínajú pracovať so svojimi kognitívnymi schopnosťami a postupne zdokonaľujú svoju motoriku.

Samozrejme, spomínané magnetky sú veľmi obľúbené najmä medzi deťmi v predškolskom veku. Na malých magnetických tabuľkách sa môžu učiť počítať alebo čítať písmená abecedy.

Okrem bežných detských hračiek však existujú aj tzv. antistresové hračky alebo doplnky pre dospelých. Môže ísť o jednoduché formy príveskov alebo dekoračných predmetov, ale tiež to môžu byť aj šikovné levitujúce predmety, magnetické guličky a pod.

Magnet-3-X.jpg


V dielni

Široké využitie neodýmových magnetov ocenia určite aj domáci kutili alebo muži, ktorí pracujú v dielňach. Podobne ako v kuchyni môžete si z týchto magnetov vyrobiť tzv. magnetické steny alebo panely, ktoré budú držať vaše náradie na mieste a nebude sa len tak povaľovať.

Ak pracujete s klincami alebo so skrutkami, môžete si vyrobiť tzv. magnetické vrecká, ktoré vám malé kovové predmety podržia bez toho, aby ste ich stratili. Jednoducho si vložte do akéhokoľvek dostupného vonkajšieho vrecka na odeve malý magnet a klinčeky či skrutky jednoducho priložte k odevu. Okamžite sa prichytia a nepohnú. Ľahko si z nich môžete brať vždy, keď to budete potrebovať.

Podobným spôsobom si môžete nalepiť neodýmovú samolepku na elektrický skrutkovač či vŕtačku, aby ste vytvorili provizórny, ale účinný držiak na skrutky či vrtáky.

Hoci sú magnetické skrutkovače dnes už celkom bežné, ak taký nemáte, môžete si ho jednoducho vytvoriť nalepením maličkého neodýmu na kovovú časť náradia. Tá potom bude magnetizovať hlavu skrutky na hrote skrutkovača.

Vyrobte si aj jednoduchý "magnetický vysávač", ktorým môžete v dielni po obrábaní kovov veľmi ľahko upratať všetky kovové hobliny zo stola či z podlahy. Stačí, ak magnet vložíte do vrecka a prejdete ním všade, kde je potrebné odstrániť kovové zvyšky. Tie sa bezpečne prichytia na vrecko a keď skončíte, jednoducho prevráťte vrecko a vyberte magnet tak, aby kovový šrot zostal vo vnútri.

Magnet-4-X.jpg

Z neodýmových magnetov si môžete v garáži vyrobiť napr. nástenné upevnenie alebo vešiaky na bicykel. Máte na výber kúpiť si priamo neodýmové háky, ak ich v potrebnej veľkosti nájdete v ponuke, alebo si zaobstaráte požadované kusy magnetov a vyrobíte si z nich háky sami.

Ak patríte medzi zručných kutilov, dokážete si vďaka neodýmovým magnetom ľahko vyrobiť rozličné dômyselné pomôcky, ktoré využijete v mnohých situáciách.

Foto: iStockphoto.com

Podobné články