Postavte deťom domček na strome, šikovný majster to zvládne

04.05.2021, Silvia Jáhnová | Hobby, relax, voľný čas

Väčšina detí je dnes doslova pripútaná k obrazovkám –tabletov, smartfónov alebo televízorov. Chuť hrať sa vonku a prežívať bláznivé dobrodružstvá sa z detstva takmer vytratili.

Možno sa už dlhšie pohrávate s myšlienkou urobiť svojim ratolestiam domček na strome. Či už máte jasnú predstavu alebo množstvo kreatívnych nápadov, zaiste sa vám zídu rady, na čo myslieť pri stavaní domčeka na strome.

Domcek-na-strome-1-X.jpg


Zábava nielen pre najmenších

Čarovné lesy plné víl, tajné úkryty pred nebezpečnými banditmi, nedobytná pevnosť. Určite si aj vy pamätáte na mnohé dobrodružstvá, ktoré sa tu a tam skončili škrabancami. Spomienky z detstva, aké by určite nikto za nič nevymenil.

"Pobyt vonku je dobrý nielen pre naše fyzické zdravie, ale aj to duševné. Je to tiež príležitosť, ako sa opäť spojiť s prírodou. Moderné technológie našim ratolestiam skutočné detstvo však doslova kradnú. Deti sa pritom prostredníctvom zábavných aktivít v prírode môžu toho veľa naučiť a prebudiť vlastnú kreativitu. Ak máte záhradu a dostatočne hrubé stromy, nie je nič lepšie, ako postaviť im domček na strome. Hoci je výstavba často odvážny projekt, každý šikovnejší majster to s pomocou svojich detí zvládne ľavou zadnou," hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrad v obchodnom reťazci Hornbach.

Domcek-na-strome-2-X.jpg


Vyberte vhodné stromy

Prvým krokom k výstavbe domčeka je výber správnych stromov. Možno už máte jasnú predstavu alebo vás inšpiroval sused. Pravdou ale je, že veľkosť stromu ovplyvní aj veľkosť a štýl domčeka. Hlavnou zásadou pri akomkoľvek projekte by mala byť bezpečnosť. Precízne plánovanie a stabilná konštrukcia zaručí, že vaša rodina a hostia si budú môcť bezpečne vychutnať spoločné chvíle strávené vonku.

"Vyberajte stromy s hrubým kmeňom a so silnými vetvami. Ak je strom príliš mladý, môže byť slabý a v budúcnosti rásť mimo vašu kontrolu. Na druhej strane, staré stromy môžu byť napadnuté škodcami, ktoré spôsobia, že kmeň je nestabilný a suchý," upozorňuje D. Benda.

Ak ste si stromy vyhliadli, je čas dôkladne ich prezrieť. Skontrolujte prítomnosť škodcov, plesní alebo iných problémov. Preštudujte si, ktorí škodcovia sú známymi nepriateľmi konkrétneho stromu, aby ste ich v nevyhnutnom prípade vedeli okamžite zničiť.

Domcek-na-strome-3-X.jpg


Nezabúdajte na pevný základ

Aby bola konštrukcia stabilná, musíte postaviť pevnú oporu. Možností je niekoľko, no najpevnejšie opory zabezpečíte priskrutkovaním k stromu alebo vybudovaním nosných stĺpov. "Priskrutkovanie opory priamo k stromu znamená pripevniť nosné trámy plošiny ku kmeňu. Musíte byť opatrní, pretože nevhodnými materiálmi a zlou montážou môžete kmeň stromu príliš poškodiť a narušiť jeho stabilitu. Výhodnejšia je výstavba nosných stĺpov zapustených do zeme v blízkosti stromu. Tento spôsob strom vôbec nepoškodí," pokračuje D. Benda.

Domcek-na-strome-5-X.jpg   Domcek-na-strome-6-X.jpg


Ochrana pred počasím

Strecha domčeka na strome je rovnako dôležitá ako strecha rodinného domu: konštrukciu ochráni pred vyčíňaním počasia. Dostatočne veľká strecha zabezpečí dobré odtekanie vody, takže steny a podlaha zostanú suché aj po búrkach. Plochá strecha na skrýše v korunách stromov nepatrí. Ideálne sú strechy so sklonom 30-45°. Ak to strom neumožňuje, pokúste sa aspoň o sklon minimálne 5°.

Ako stavebný materiál sa najčastejšie používa drevo. Nezabúdajte teda na pravidelné ochranné nátery drevených trámov. Správnou starostlivosťou docielite, že domček vydrží čo najdlhšie.

Domcek-na-strome-8-X.jpg   Domcek-na-strome-9-X.jpg


Zapojte do práce aj deti

Požiadajte deti, aby vám pomohli s návrhom domčeka. Určite sa pritom nielen spoločne zabavíte (kreatívnymi nápadmi vašich ratolestí), ale rodinu zároveň aj zblížite. Pri samotnej výstavbe vám môžu deti pomôcť s nosením niektorých materiálov, so zatlčením menších klincov, natieraním farby alebo výzdobou interiéru.

"Takáto práca vaše deti určite nadchne. Dovoľte im tiež vyblázniť sa pri zariaďovaní. Pestré farby, reťaze solárnych svetiel, fotografie s ich najlepšími kamarátmi. To je len zopár príkladov, ako môžete domček na strome oživiť a vytvoriť skutočne útulné miesto," radí D. Benda.

Domcek-na-strome-4-X.jpg


To najlepšie na koniec

Domček na strome môžete jednoducho doplniť o množstvo zábavných aktivít a vytvoriť tak skvelé ihrisko a miesto, ktoré zabaví vaše ratolesti na celé hodiny. "Fantázii sa medze nekladú. Zo starších pneumatík môžete jednoducho vytvoriť hojdačky, s pomocou paliet zasa vybudovať lezeckú stenu. Ak ste domček nepostavili príliš vysoko, môžete dokúpiť detskú šmykľavku, ktorou sa budú môcť deti spustiť priamo z domčeka. Možností je skutočne neúrekom," dodáva odborník.

Foto: Hornbach

Podobné články