Spálňa je doma veľmi dôležitá. Na čo dbať pri jej zariaďovaní?

29.03.2014, Andrea Kramecová | Interiéry, domácnosť

Miestnosť pre odpočinok a regeneráciu organizmu býva pri zariaďovaní bytu či domu často na chvoste pozornosti. V spálni však trávime približne tretinu dňa, preto by si zaslúžila viac pozornosti.

Laura-postel-X.jpgSpálňa slúži na načerpanie nových síl, a tak by mala pôsobiť harmonicky, navodzovať pocit pohody a pokoja. Navyše nevhodné umiestnenie postele, divoké vzory na obliečky alebo príliš veľa svetla môže značne narušiť kvalitu spánku.

Niekto využije odborné služby bytových architektov či dizajnérov, iný sa spoľahne na svoju intuíciu a zariadí si domov podľa svojho vkusu a cítenia. Ak patríte k druhej skupine, odpovieme vám na najčastejšie otázky, ktoré vám pravdepodobne napadnú pri zariaďovaní spálne.

Podstatnú úlohu hrá umiestnenie spálne. Ak máte možnosť, vyberte si izbu orientovanú na východnú alebo severovýchodnú stranu. Väčšinou býva najstudenšia, čo je pre spánok ideálne. Ak sa vám podarí navyše vybrať izbu s oknami do pokojnej časti ulice, záhrady či parku, máte cestu ku komfortnému spaniu z veľkej miery zaručenú. Ticho, pokoj, tma a svieži vzduch podporí váš zdravý spánok. Z praktických dôvodov umiestnite spálňu v blízkosti toalety a kúpeľne, oceníte to najmä v období choroby alebo v seniorskom veku.


Čo s nábytkom?

Pri rozmiestňovaní nábytku v spálni myslite predovšetkým na budúcu prevádzku. Odborné príručky síce odporúčajú ponechať minimum nábytku, máloktorý byt či dom je však konštruovaný tak, aby sa to dalo dodržať. Okrem postele tu má svoje miesto aj šatníková skriňa, komoda, niekedy dokonca aj pracovný stôl, televízny stolík či rotoped. Je to praktické, no nezabudnite, že aj zdanlivé banality, napríklad svetlo z rádiobudíka či počítača, môžu narúšať váš spánok.

Kvalitná posteľ je základným a najdôležitejším prvkom spálne. Najvhodnejším materiálom na jej výrobu je masívne drevo. Mali by ste ju vybaviť roštom a správnym matracom, aký vyhovuje vášmu chrbtu. Na trhu pôsobí mnoho predajcov, ktorí vám dokážu s výberom kvalifikovane pomôcť a poradiť. Ak by ste si chceli výber matraca najskôr vyskúšať na internete, obráťte sa na užitočného on-line pomocníka Dr Sleepa.

Pamätajte tiež na dostatočný priestor okolo postele – pre pohodlný pohyb a jednoduchú manipuláciu pri údržbe by mal z troch strán zostať priechod aspoň 50-60 centimetrov. Umiestnite posteľ tak, aby ste dobre videli na dvere, budete mať väčší pocit bezpečia. Naopak, psychickú nerovnováhu a negatívnu energiu vám môže spôsobiť otvorený otvor za hlavou (dvere, okno).


Aké farby?

Tmavé farby zmenšujú veľké priestory, matné povrchy pohlcujú svetlo. Z jedného materiálu si nechajte vyrobiť posteľ i nočné stolíky, skrine a poličky – všetko by malo ladiť a pôsobiť jednotne, nerušiť. Na steny a textil použite farby neutrálne, skôr svetlé a upokojujúce.

Vhodná je modrá, zelená, fialová (blížiaca sa až modrej). Žiarivé a ostré farby síce vzbudzujú vášeň a temperament, avšak tie vyberte iba pre doplnky a dekorácie. Rovnako tak ako veľké a pestré vzory na pyžame a obliečkach môžu pri spánku zbytočne rušiť.


Ktorý textil?

Pri výbere textílií a posteľných doplnkov dajte pozor na možnosť ich údržby. Vankúše a prikrývky, poťahy a chrániče matracov či obliečky – to všetko by sa malo dať prať aspoň na 60 °C. Je to teplota, ktorá spoľahlivo zničí baktérie, roztoče, plesne a ďalšie nežiaduce mikroorganizmy. Ak trpíte alergiami, radšej zabudnite na večné "lapače prachu" – záclony, závesy a koberce.


Koľko svetla?

Na spanie síce svetlo nepotrebujeme, ale pri večernom čítaní alebo nočnom vstávaní na toaletu áno. Hlavné centrálne osvetlenie na strope odporúčame doplniť menšími lampičkami s menej intenzívnym svetlom. Ak ste citliví na mesačný svit, vybavte vaše okná žalúziami alebo roletami.

Podobné články