Modré akustické dosky Rigips riešia problémy s hlukom v byte

03.06.2010, Rigips | Materiály, technológie, konštrukcie

Spoločnosť Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips, uviedla na trh novinku – modrú akustickú sadrokartónovú dosku. Je to profesionálne a hospodárne riešenie protihlukovej ochrany budov.

Modrá akustická doska Rigips v systémových sadrokartónových konštrukciách totiž výrazne znižuje hladinu hluku. Rigips tak pomáha splniť veľmi dôležité kritérium v oblasti komerčnej a bytovej výstavby, a tým je pokoj na prácu aj odpočinok.

Ide o nový druh sadrokartónovej dosky, ktorej vlastnosti pomáhajú znížiť škodlivý hluk. Vďaka modrej farbe je doska ľahko rozpoznateľná. Už v základnej verzii sa akustická doska dodáva v protipožiarnej úprave, teda je vhodná aj pre konštrukcie s požiadavkou na požiarnu odolnosť a je výborným riešením pre podkrovia.

Používa sa na montáž vnútorných i medzibytových priečok, podhľadov a predstien v interiéri. Akustické konštrukcie s modrou akustickou doskou tak umožňujú zlepšiť zvukový komfort všetkých miestností, či už ide o nový alebo rekonštruovaný objekt.

Prvýkrát je teda na trhu k dispozícii jednovrstvovo opláštená sadrokartónová priečka, ktorá splní prísne požiadavky noriem na zvukovú izoláciu vo vnútri bytu.

Modrú akustickú sadrokartónovú dosku vyrába Rigips podľa špeciálnej receptúry. Má vhodne zvolenú hustotu jadra, ktorú tvorí upravená sadrová kryštalická štruktúra so špecifickými tlmiacimi vlastnosťami. Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu doska dosahuje vysoké akustické kvality.

Hodnoty vzduchovej nepriezvučnosti, dosiahnuté pri laboratórnych skúškach systémov v autorizovaných skúšobniach, preukázali zvýšenú účinnosť modrej akustickej dosky pri izolovaní hluku.

Tieto vysoké východiskové hodnoty nepriezvučnosti navyše zaručujú optimálnu spoľahlivosť konštrukčných systémov i po ich zabudovaní do stavby a staviteľom prinášajú aj istotu, že deklarovaná úroveň akustickej izolácie sa naozaj dosiahne. To všetko platí, pravdaže, za predpokladu, že sa použijú správne systémové komponenty Rigips.
 Vlastnosti modrých akustických konštrukcií Rigips
- vyššia vzduchová nepriezvučnosť (izolácia od hluku),
- vyššia požiarna odolnosť už v základnej verzii (protipožiarna konštrukcia),
- ľahko rozpoznateľná podľa modrej farby (ľahká kontrola),
- vďaka úzkej konštrukcii zostáva väčšia úžitková plocha miestnosti,
- nízka hmotnosť modrej akustickej konštrukcie znamená menšie zaťaženie stavby,
- vhodné riešenie pre rekonštrukcie i novostavby a najmä podkrovia,
- hladký, zdravotne vyhovujúci  a na dotyk teplý povrch,
- ľahké vedenie inštalácií v dutine konštrukcie,
- rýchlosť výstavby suchou cestou,
- úspora investícií.
Viac o modrých doskách Rigips
 Montáž modrej akustickej dosky sa nelíši od klasickej montáže sadrokartónových konštrukcií. Nie je nutné meniť náradie, príslušenstvo a dokonca ani skrutky.

Modré akustické sadrokartónové dosky sa dodávajú v hrúbke 12,5 milimetra a v dvoch šírkových rozmeroch:
- 1 200 mm x 2 000 alebo 2 750 mm,
- 1 250 mm x 2 000 alebo 2 750 mm.

Pri špeciálnych požiadavkách je možné dodať modrú akustickú dosku až v dĺžke 3 200 milimetrov.

Podobné články

 • Zazimovanie stavby: čo treba stihnúť, kým príde skutočná zima?

  Stavba-zazimovanie-2-X.jpg

  Správne zazimovanie nedokončenej stavby alebo novostavby pomáha eliminovať škody, ktoré by na budúcom bývaní mohlo napáchať chladné počasie. Ktoré veci sú prioritné a ktoré menej dôležité?

 • Tichí hrdinovia našich domovov: kvalitné betónové žumpy

  Zumpa-betonova-3-X.jpg

  Jednou z kľúčových zložiek pre zabezpečenie hygienických a ekologických podmienok na akomkoľvek mieste je dobre fungujúci odpadový systém. Ten by mal byť zhotovený z naozaj odolných materiálov.

 • Bývanie v podkroví: príjemná romantika alebo skôr utrpenie?

  Obytne-podkrovie-4-X.jpg

  Podkrovie je veľmi špecifický priestor, kde sa môže príjemne bývať, no môže to byť aj utrpenie. Okrem celkovej atmosféry a dobrého architektonického riešenia priestoru má na kvalitu bývania priamo pod strechou zásadný vplyv tepelná pohoda. A tá úzko súvisí so zaizolovaním podkrovia a strechy.

 • Ako v lete účinne ochrániť príbytok pred spaľujúcim slnkom?

  Teplo-Veka-2-X.jpg

  Domov zaliaty slnkom si praje väčšina z nás, no táto radosť má aj svoje limity. Letné slnko často spôsobuje nadmerné prehrievanie príbytku a nepríjemne oslňuje, čo môže byť obmedzujúce napríklad aj pri práci na home office. Ako sa vyhnúť invazívnym slnečným lúčom a "trópom" v domácnosti?

 • Stolárstvo z masívu: nové možnosti, aby sa váš domov stal unikátom

  Drevo-masiv-Shutterstock-2-X.jpg

  Ak čo len trochu rozumiete drevu, iste uznáte, že nábytok či doplnky z masívu vynikajú dlhou životnosťou a nenahraditeľným čarom. Drevo v akejkoľvek podobe prispieva aj k zdravej atmosfére v domácnosti.

 • Čo nové prináša prehľad základných typov batérií?

  Baterie-shutterstock-2-X.jpg

  Spotrebné batérie sú staré ako samá elektronika. Alebo staršie? V podstate aj tie najvýkonnejšie modely starnú a postupom času klesá ich výkonnosť. Batériu pritom nemusíte používať často, jednoducho to vyplýva z opotrebovania článkov. Ako však udržať výdrž batérie a vybrať si spoľahlivý trvácny model pre používanú elektroniku?