Aj plastové okná treba po čase vymeniť. Kým nebude neskoro

22.02.2024, Silvia Bíňovská | Materiály, technológie, konštrukcie

Máte doma plastové okná už vyše 15 či 20 rokov? Zvážte ich výmenu. Ich životnosť je obmedzená a postupne sa aj na nich začnú objavovať rozličné problémy. Nižšie účty za energie sú len jedným z dôvodov, prečo staršie plastové okná treba vymeniť.

Výmena okien je investíciou do vášho domova, ktorá sa vám pri aktuálnej priemernej cene za energie môže vrátiť približne o osem až desať rokov. "Hoci plastové okná majú pri správnej údržbe životnosť vyše 30 rokov, postupne sa objavujú nové inovácie a technológie. Vďaka nim sú otvorové výplne z roka na rok kvalitnejšie a prinášajú užívateľom viac výhod," hovorí Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti Incon.

Plastove-okna-vymena-1-X.jpg

 Moderné plastové okná majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako tie staršie. Vďaka nim možno znížiť účty za vykurovanie či chladenie.


 

Nižšie účty za energie

Výmena okien nie je dôležitá len pri rekonštrukciách starších domov s pôvodnými oknami, staršie plastové okná treba po čase vymeniť tiež. Prečo? Jedným z dôvodov sú horšie tepelnoizolačné vlastnosti, keďže kvalita použitého materiálu v minulosti bola iná ako dnes.

Moderné plastové okná sa vyrábajú prostredníctvom pokročilých technológií, vďaka čomu zabezpečujú vysokú energetickú účinnosť a prispievajú k zníženiu nákladov na kúrenie či chladenie domova. Úniky tepla cez nové okná sú niekoľkokrát nižšie ako cez tie staré.

"Odporúčame vybrať si okno s nadčasovými parametrami, ako sú trojsklo, profil so stredovým tesnením, s bezpečnostným kovaním či teplým rámčekom. Vhodné je plastové okno Incon Komfort Evo so stavebnou hĺbkou 82 milimetrov. Systém so stredovým tesnením a s tromi tesniacimi rovinami poskytuje vynikajúcu tepelnú a akustickú izoláciu a tesnosť," pokračuje L. Pavlovič.

Plastove-okna-vymena-2-X.jpg

 Plastové okno Incon Komfort Evo so stredovým tesnením a s tromi tesniacimi rovinami poskytuje vynikajúcu tepelnú a akustickú izoláciu a tesnosť


 

Buďte v bezpečí

Prínosom nových plastových okien okrem nižších nákladov na energie je ich vyššia bezpečnosť. Sú zhotovené z odolnejších materiálov a vybavené kvalitnými bezpečnostnými prvkami. Ideálne je, ak majú okná aspoň tri bezpečnostné body, aby mohli poskytnúť vyššiu bezpečnosť pred nechceným poškodením alebo vlámaním.

Prednosťou nových plastových okien je aj lepšia zvuková izolácia a väčšia schopnosť tlmiť hluk z vonkajšieho prostredia. Tú možno dosiahnuť napríklad zasklením rôznych hrúbok skla.

Plastove-okna-vymena-3-X.jpg

 Na oknách Incon sú štandardne v rohoch okien tenké, ale pevné zvary, ktoré podčiarkujú ich estetický vzhľad a pripomínajú dizajn hliníkového či dreveného okna


 

Nové okná = krajšia stavba

Výrazný rozdiel medzi starými a novými oknami môže byť viditeľný aj v ich vzhľade. Novšie plastové okná sa ponúkajú v širokej škále rozličných farieb a štýlov, ktoré umožňujú prispôsobiť ich dizajn konkrétnemu typu domu.

"Na oknách Incon sú štandardne v rohoch okien tenké, ale pevné zvary, ktoré podčiarkujú ich estetický vzhľad a pripomínajú dizajn hliníkového či dreveného okna," poznamenáva L. Pavlovič. Moderné plastové okná sú navrhnuté tak, aby vyžadovali minimálnu údržbu. Ľahko sa čistia a ich povrch je odolný voči poveternostným vplyvom.

Plastove-okna-vymena-4-X.jpg

 Aj na zateplenej stavbe možno plastové okná vymeniť. Benefity výmeny okien prevýšia nepríjemnosti súvisiace s opravovaním fasády.


 

Výmena okien aj na zateplenej stavbe?

Je to možné, hoci je výmena okien jednoduchšia v dome, ktorý zateplený nie je. V prípade už zateplenej stavby treba postupovať veľmi opatrne. Montáž okien podlieha prísnym pravidlám a musí sa vykonať odborne. Napriek opatrnosti nie je celkom možné vymeniť okná bez poškodenia tepelnej izolácie.

Pozitívne však je, že vnútorná špaleta sa dá následne opäť opraviť a poškodené časti zateplenia vymeniť. Prínosy výmeny okien v konečnom dôsledku prevýšia nepríjemnosti súvisiace s opravovaním fasády.

"Rozhodnutie o modernizácii svojho bývania konzultujte so skúseným odborníkom. V ktorejkoľvek pobočke vám naši predajcovia poskytnú užitočné rady a pomôžu vybrať optimálne riešenie pre vaše konkrétne potreby," dodáva L. Pavlovič.

Foto: Incon

Podobné články