Ako ušetriť pri výstavbe vlastnej garáže? Poradíme vám, ako na to

17.01.2024, Juliana Murcínová | Materiály, technológie, konštrukcie

Mať vlastnú garáž má viaceré výhody. Ochráni vaše auto pred vplyvmi počasia či vandalmi, získate aj dodatočný skladovací priestor. Ako sa dostať ku garáži tak, aby vás to stálo čo najmenej?

Realizácia sna o vlastnej garáži, ktorá dokonale vyhovuje vašim potrebám, nemusí byť až taká drahá – ak sa šetrí na správnom mieste. A to vonkoncom neznamená, že všetko, čo sa len dá, si treba urobiť svojpomocne. Naopak, už pri plánovaní je praktické obrátiť sa na odborníkov. Lebo kým vy postavíte jednu, možno dve garáže za život, profesionáli, ktorí ich urobia stovky ročne, majú vychytané všetky muchy a vedia, na čo treba myslieť.

Garaz-usetrit-1-X.jpg


Je dôležité mať skúsenosti

"Mať skúsenosti sa oplatí už v prvom kroku, ktorým je plán garáže. Správny výpočet jej rozmerov a usporiadania musí brať do úvahy veľa premenných, ako sú možnosti plochy, kde sa bude stavať, ale aj spôsoby otvárania brány, resp. dverí, či možnosť otvoriť v garáži batožinový priestor auta," hovorí technik Rastislav Matuška zo spoločnosti Gardeon.

V záujme bezpečného a pohodlného parkovania treba podľa neho brať do úvahy faktory, na ktoré si ani nemusíte spomenúť, ak so stavaním garáží nemáte skúsenosť. Zistiť až pri realizácii alebo používaní garáže, že niečo mohlo byť naplánované alebo urobené lepšie, je dosť neskoro. Nechať si poradiť od odborníkov šetrí čas aj peniaze.


Garáž možno postaviť aj za jediný deň

Ďalšou vecou, ako ušetriť pri stavaní garáže, je minimalizovať administratívne procesy spojené so stavebným povolením a obmedziť čas výstavby. Bez ohľadu na to, či si vyberiete garáž murovanú, montovanú alebo plechovú, na jej realizáciu budete potrebovať stavebné povolenie, ak zastavaná plocha presiahne 25 metrov štvorcových.

"Stavby so zastavanou plochou do 25 m² a nepresahujúce výšku päť metrov nepodliehajú stavebnému povoleniu. Stavbu však treba ohlásiť na stavebnom úrade obce či mesta," pokračuje R. Matuška. Ale pozor, toto platí, len pokiaľ nejde o stavbu na podnikateľské účely! Ak to má byť vaša súkromná garáž, nemusíte žiadať o stavebné povolenie a čakať naň, čím ušetríte čas aj peniaze.

Mimochodom, čas je dnes naozaj cennou komoditou. A to aj pri stavaní garáže. Stačí, aby k vám majstri chodili niekoľko dní, ak nie týždňov, a náklady letia nahor. Aj keby ste stavbu robili svojpomocne, stojí to peniaze, pretože aj váš čas má svoju hodnotu. A pritom môže byť garáž postavená za jediný deň! Konkrétne montovaná garáž.

"Za veľkú výhodu garáže zo špeciálnej ocele možno považovať rýchlosť jej výstavby. Klient si garáž vyberie a objedná cez internet na mieru. Konštrukcia sa zadá do výroby a následne ju pracovníci osadia na mieste za niekoľko hodín počas jediného dňa," spresňuje R. Matuška.


Jednoduchý dizajn ušetrí nemalé peniaze

Finančná náročnosť výstavby garáže sa dá znížiť aj tým, že vsadíte na jednoduchosť a budete v nej mať len to, čo je naozaj nevyhnutné. Základom sú obvodové múry, kvalitná brána a dobrá strecha. Ak nemáte peniaze nazvyš, minimalizujte prídavné prvky, ako sú okná či vonkajší prístrešok. Regály na odkladanie a rozličné úložné systémy, ktoré pomáhajú čo najlepšie využiť priestor garáže, môžu pribudnúť postupne.

Pri šetrení však nezabudnite na kvalitu materiálov a kovaní, čo predlžuje životnosť garáže a minimalizuje riziko opráv a budúcich výdavkov. Ak si vyberiete garáž montovanú formou skladačky, jej súčasťou je zvyčajne aj elektroinštalácia, čo tiež pomôže ušetriť desiatky eur a dosť času.


Prístrešok s garážovou bránou

Máme ešte jeden tip, ako mať auto relatívne chránené a zároveň neminúť celý majetok na garáž – je to prístrešok s garážovou bránou. Brána chráni auto pred vandalmi, strecha zasa pred snehom a dažďom. Prístrešok nemá obvodové múry, preto je oproti garáži lacnejší. Okrem úspory na obvodových múroch týmto riešením využívate prirodzené osvetlenie, čím sa šetrí na elektrickej energii.

Garaz-usetrit-2-X.jpg

"Prístrešok s garážovou bránou je skvelým riešením, nielen keď potrebujeme niečo ušetriť, ale aj vtedy, ak máme menší pozemok a treba ho využiť naozaj s rozumom," dodáva R. Matuška. Auto nie je pod prístreškom chránené tak ako v garáži, ale ani nestojí úplne nechránené na dvore alebo pred domom. Prístrešok je praktický aj tým, že je vzdušný, nepôsobí stiesnene ani zapratane.

Foto: Gardeon

Podobné články