Epoxid: kráľ medzi lepidlami by mal mať miesto v každej dielni

20.02.2024, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Epoxidy sa často označujú za kráľa medzi lepidlami. Dôvodom sú znamenité vlastnosti a široká škála využitia. Prečo je dobré mať vo výbave dielne také epoxidové živice alebo lepidlá? A čo všetko nimi dokážete zalepiť, opraviť či vyrobiť?

Epoxid-lepidlo-1-X.jpg

 

Flexibilné epoxidy do každej dielne

Patria medzi termosetické polyméry s jedinečnými mechanickými a odporovými vlastnosťami. Pozostávajú zo živice a tvrdidla. Tento reaktívny plast možno vytvrdzovať teplom, žiarením alebo katalyzátorom. Epoxid si poradí takmer so všetkým, či už potrebujete niečo nové zhotoviť alebo čosi staré opraviť.

Epoxidové materiály majú vynikajúce izolačné vlastnosti, čo ich robí vhodnými na použitie v elektronike a v elektrotechnike. Dajú sa tiež ľahko formovať do rozmanitých tvarov a foriem, vďaka čomu sú univerzálne v rôznych aplikáciách.


Epoxidové živice pre stavebníctvo i priemysel

Jednou z hlavných možností aplikovania týchto polymérov je vytváranie epoxidových živíc. Tie majú široké spektrum využitia, používajú sa napríklad pri výrobe:

  • lepidiel,
  • tmelov,
  • náterov,
  • kompozitných materiálov,
  • dekoratívnych prvkov.

Alebo ako:

  • tesniaca hmota na podlahy,
  • spojivo pre kamenné koberce,
  • prostriedok na renovovanie nábytku.

Epoxid-lepidlo-2-X.jpg

Na trhu nájdete epoxidové živice na zalievanie, vhodné napríklad pre športové príslušenstvo, stavanie lodí a člnov alebo letecký priemysel. Ďalej fóliové epoxidové živice na laminovanie, využiteľné pri výrobe sendvičových kompozitných panelov či v automobilovom priemysle, ktoré produkciu urýchľujú až trojnásobne. No a do tretice, penové epoxidové systémy sú dobrým riešením, ak potrebujete vyplniť a spevniť dutiny a priestory. Preto majú hojné zastúpenie v stavebníctve.

Hľadáte epoxidové živice na bežné použitie v dielni či domácnosti? Vyžadujete výborné mechanické vlastnosti? Potom je skvelou voľbou epoxidový laminačný systém. Dá sa používať spoločne so sklenenými či s uhlíkovými tkaninami.


Epoxidové lepidlá sú na takmer všetky materiály

Epoxidové lepidlá obsahujú dve zložky – epoxidovú živicu a tvrdidlo. Po ich zmiešaní v určitom pomere dochádza k chemickému procesu (polymerizácii). Počas neho epoxidová živica a tvrdidlo vzájomne reagujú, čoho výsledkom je pevný a odolný plastický materiál. Na trhu dnes už nájdete okrem dvojzložkových aj vopred zamiešané lepidlá, tzv. jednozložkové, ktoré šetria čas.

Epoxid-lepidlo-3-X.jpg

Tento druh lepidiel sa teší obľube pre vysokú priľnavosť k rozličným materiálom (kovy, drevo, sklo, keramika, plasty), pevnosť spojov a vynikajúcu odolnosť voči rozmanitým vplyvom (voda i chemikálie). Vedia sa tiež prispôsobiť rôznym materiálom alebo ich povrchom (hladkým či poréznym) a sú navyše transparentné (čo umožňuje vytvárať esteticky príjemné spoje). No a vysoká teplotná odolnosť robí epoxidové lepidlá vhodnými pre tie najnáročnejšie aplikácie.

Hľadáte kvalitné epoxidové výrobky? V ponuke e-shopu 5Mlepidla.eu nájdete produkty svetových značiek. Navyše v ekologických baleniach. Môžete sa tiež spoľahnúť na expresné doručenie. Epoxidové živice, lepidlá, sklenené či uhlíkové tkaniny, príslušenstvo.

Foto: Letoxit

Podobné články