Najlepšia ochrana strechy pred počasím a vonkajšími vplyvmi

18.03.2024, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Tak našu pleť, ako aj fasádu domu a jeho strechu treba dobre chrániť pred čoraz viac nevyspytateľným a premenlivým počasím alebo inými vonkajšími vplyvmi. Poškodenie strechy môže mať veľa podôb. Najhoršie je, že aj ten najmenší problém, ak sa podcení, máva často vážne následky.

Podľa odborníkov na zastrešenie budov je dôležité, okrem pravidelnej údržby strechy, investovať do odolných strešných materiálov, ktoré chránia váš dom pred nepriaznivým počasím vo vašej lokalite. Ktoré riešenia sú v tomto ohľade najlepšie a poskytnú jednej z najdôležitejších častí vašej nehnuteľnosti kompletnú ochranu?

Strecha-1-X.jpg


Stabilná konštrukcia s kvalitnými tesárskymi vrutmi

Jedným z najdôležitejších a prvých krokov pri ochrane strechy je zabezpečiť jej pevnú konštrukciu s použitím vysoko kvalitných tesárskych vrutov. Vďaka týmto systémom strecha odolá aj silnému vetru, čím sa minimalizuje riziko jej poškodenia alebo zničenia najmä počas vyčíňania nevyspytateľného počasia.


Pevná strešná fólia – membrána, na ktorú sa dá spoľahnúť

Ďalším dôležitým prvkom ochrany strechy je pevná strešná fólia. Táto membrána sa inštaluje pod klasické strešné materiály. V podstate je to prvá časť pokrývajúca vonkajšie plochy strechy aj stien, ktorá izoluje nehnuteľnosť proti vetru. Môže sa tiež (v závislosti od typu) pochváliť mimoriadne dobrými vodeodolnými vlastnosťami.

Vďaka svojej optimálnej hmotnosti fólia na mieste pevne drží. Jej vrstvy sú navyše vybavené špeciálnymi UV stabilizátormi, ktoré môžu skrátiť rýchlosť procesu starnutia konštrukcie vplyvom vonkajších podmienok. Vynikajúca paropriepustnosť sa postará o dobré odvádzanie tepla a vlhkosti, vďaka čomu na strechu a celý dom nevplývajú nežiaduce zmeny.


Ochrana pred počasím

Škody spôsobené vetrom patria medzi najbežnejšie problémy, akým sú strechy vystavené, preto je dôležité prijať opatrenia na obmedzenie takéhoto rizika. Strešné materiály musia byť riadne upevnené, pričom slabé miesta striech treba pravidelne sledovať, aby ich nepoškodil silný vietor.

Popri extrémnom počasí môže strešné materiály poškodiť aj slnečné a UV žiarenie, konštrukcii nerobí dobre ani prenikajúca voda. Preto si treba vyberať materiály odolné voči UV žiareniu a dlhodobému vystaveniu slnečných lúčov.

Tam, kde bývajú silné zimy, je nevyhnutné zvážiť aj ochranu strechy pred hromadením snehu a ľadu. Dôležité je mať správne odtoky a odvádzanie vody z povrchu strechy, aby sa minimalizovalo riziko tvorby ľadových kusov, ktoré môžu poškodiť strešné materiály či dokonca spôsobiť kolaps konštrukcie.

Na záver možno povedať, že účinnou ochranou strechy sa postaráte, aby sa vášmu domu nič nestalo a minimalizovali ste aj riziko drahých opráv v budúcnosti. Investícia do kvalitných materiálov a riešení sa vám môže vyplatiť z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska, pretože chráni hodnotu vášho majetku a zabezpečuje dlhú životnosť domu.

Foto: Michal/AdobeStock.com

Podobné články