Odborníci radia: na čo si dať pozor pri rekonštrukcii či realizácii strechy?

05.02.2024, Silvia Bíňovská | Materiály, technológie, konštrukcie

Pri zvažovaní šikmej alebo plochej strechy domu bývajú ľudské preferencie čisto subjektívne. Väčšina Slovákov má zakorenenú základnú predstavu svojho budúceho prístrešku podľa toho, aké domy vo svojom okolí vídava od detstva.

Vizuál je určite dôležitý, podstatným faktorom je aj cena, avšak pri rekonštrukcii alebo výbere strechy treba myslieť aj na praktické záležitosti. Na aké presne? Prezradia odborníci na strechu zo spoločnosti Wienerberger – Patrik Ďurík a Michal Dobrovodský.

Strechy-1-X.jpg


Jasná vízia, ako chceme priestor využiť

Strechy-4-X.jpgFunkcia domu ako priestoru na pokojný odpočinok sa neohraničuje stropom, efektívne sa dá využiť aj strecha, prípadne podkrovie stavby. "Z plochej strechy sa dá urobiť napríklad oddychová plocha alebo vegetačný raj s rastlinami, hmyzím domčekom či s iným ekologickým riešením prispievajúcim k zachovaniu biodiverzity," hovorí Patrik Ďurík, odborník na ploché strechy vo firme Wienerberger.

Naopak, pri šikmej streche sa dá podkrovie využiť ako obytné miesto. Treba na to však myslieť už pri výstavbe či rekonštrukcii domu, inak hrozia dodatočné náklady. "V praxi sa často stretávame s tým, že zákazníci po istom čase zmenili svoje rozhodnutie a chceli tento priestor začať využívať. Ak nebola spravená predpríprava podstrešia, klient musí absolvovať rekonštrukciu nanovo, s omnoho vyššími nákladmi," upozorňuje Michal Dobrovodský.

Pri oboch typoch striech je tiež efektívnym využitím plochy v duchu udržateľného rozvoja aj používanie fovoltiky. "Predpokladá sa, že v budúcnosti bude prítomnosť fotovoltických panelov na strechách bežné," uvádza P. Ďurík.


Pozor na neoriginálne príslušenstvo

Medzi najčastejšie chyby pri rekonštrukcii strechy patrí nesprávne vykonaná oprava krovu, zvolený typ strešnej krytiny a použitie neoriginálneho lacného príslušenstva. "Neoriginálne príslušenstvo zvyčajne nemá požadovanú kvalitu, životnosť a nemusí byť kompatibilné s celým strešným systémom," poznamenáva M. Dobrovodský. Príkladom môže byť použitie vhodnej strešnej fólie, ktorá zabráni vniknutiu vlhkosti do podkrovia.

Strechy-2-X.jpg


Prečo investovať do kvalitného materiálu

Strechy-5-X.jpg"Neoplatí sa ani šetriť na krytine. Na prvý pohľad vyššia investícia do keramickej škridly sa nám v budúcnosti vráti v podobe dlhšej životnosti, bezúdržbovosti a farebnej stálosti," poznamenáva M. Dobrovodský s tým, že takto sa dá vyhnúť nákladnej obnove farebného náteru v budúcnosti.

Ako dopĺňa P. Ďurík, rovnaké pravidlo platí aj pri plochej streche – investícia do kvalitnej hydroizolačnej fólie sa vráti v podobe trvácnej strechy. "Dnes už sú na trhu materiály, ktoré sú charakteristické svojou stálosťou, nemenia v čase svoje vlastnosti ani tvar," uzatvára P. Ďurík.

Foto: Wienerberger

Podobné články