Poradíme vám, ako má vyzerať správna oprava plastových okien

03.08.2023, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Ako každý prvok v domácnosti, aj plastové okná sa môžu raz opotrebovať či pokaziť. Aby fungovali dobre a spoľahlivo, potrebná je ich správna oprava. Ako sa teda realizuje servis plastových okien?

Okná sú nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti a budovy. Zabezpečujú prísun svetla a čerstvého vzduchu a od ich stavu sa odvíja aj kvalita ovzdušia v interiéri. Zároveň sú aj komponentom s estetickými vlastnosťami. Na životnosť okien vo všeobecnosti vplýva niekoľko faktorov, od miery vystavenia poveternostným vplyvom až po opotrebovanie používaním.

Je prirodzené, že časom môžu okná strácať svoje pôvodné vlastnosti, či už ide o funkčnosť, bezpečnosť, ale aj estetiku. A práve v tomto bode vstupuje do hry servis okien a ich prípadná oprava.

Plastove-okno-shutterstock-1634476552-1-X.jpg

Pokiaľ ide o plastové okná, sú častou voľbou pre svoje mnohé praktické benefity, výhodnú cenu, relatívne dobrú odolnosť a trvanlivosť. Postupne sa však aj na plastových oknách môžu objaviť nedostatky a vzniknúť poškodenia. Našťastie oprava plastových okien je zvyčajne jednoduchšia ako napríklad drevených, už len z hľadiska povrchovej úpravy.

Aj pri servise a renovácii plastových okien však treba dbať na kvalitu vykonania služby, aby sa zachovala riadna funkčnosť okien. Ako by teda mala vyzerať správna oprava plastových okien?


Kontrola a identifikácia problémov

Prvým krokom je obhliadka a kontrola stavu okien. V tomto bode sa kontrolujú okná a ich funkčnosť, čo zahŕňa napríklad kontrolu všetkých tesnení, stav usadenia konštrukcie či estetický vzhľad a identifikujú sa jednotlivé problémy či poškodenia.

Medzi najbežnejšie problémy, ktoré sa pri plastových oknách vyskytujú a ktoré potom rieši ich servis, najčastejšie patrí prasknuté alebo rozbité sklo, chybné tesniace lišty, poškodené rohy rámu, ťažkosti s otváraním a/alebo so zatváraním či prefukovanie a nedostatočná priľnavosť okien.

Okná by ste si mali nechať dôkladne skontrolovať okom profesionála, aby ste odhalili všetky väčšie aj menšie poškodenia a mohli ich bezpečne odstrániť.

3b shutterstock_117008611-okno-1-X.jpg


Návrh riešenia

Po zistení problémov je ďalším krokom návrh, ako ich vyriešiť. Pokiaľ si na opravu objednáte profesionálnu firmu, ktorá vykonáva servis okien, mali by vám po dôkladnej analýze pripraviť cenovú ponuku, ktorá bude zahŕňať všetky požadované úkony. Profesionálny servis môže byť vhodným riešením, ak nemáte skúsenosti s opravou okien a chcete, aby mali čo najlepšiu starostlivosť.

Do svojvoľnej renovácie okien by ste sa mali púšťať len vtedy, ak naozaj máte dostatočné zručnosti a skúsenosti. Inak by ste mohli riskovať, že konštrukcia sa ešte viac poškodí a zásah profesionálov bude nutný tak či tak.

Odborníci na servis a opravy okien dokážu identifikovať problém efektívnejšie. Navrhnú aj spôsoby riešenia, aby výsledky zásahu boli trvalé, a poradia tiež, čo robiť, aby sa poškodenie už neopakovalo.


Ako vyzerá oprava plastových okien?

Tri najčastejšie úkony, ktoré rieši renovácia plastových okien, zahŕňajú:

  • oprava prasknutého alebo rozbitého skla,
  • oprava chybného tesnenia,
  • oprava pohyblivosti okien.


Čo sa zvykne pokaziť a ako na to

Ak je sklo plastového okna prasknuté alebo rozbité, treba tento problém vyriešiť okamžite, aby sa zachovala celistvosť aj bezpečnosť konštrukcie. Najprv by sa mali opatrne odstrániť všetky uvoľnené alebo rozbité sklenené črepy. Vyčistiť treba okolie praskliny alebo otvoru, potom môžete naniesť lepidlo na sklo. Jednotlivé úlomky pevne pritlačte k sebe a držte ich na mieste, kým lepidlo neuschne.

Tento postup sa však dá použiť len pri menších prasklinách skla. Ak je poškodenie skla okna príliš rozsiahle, zvážte profesionálny servis okien na výmenu celej sklenenej jednotky.

Ak cez okná ťahá, príčinou môže byť chybné tesnenie. V tomto prípade treba vymeniť tesniacu lištu. Najprv sa nožom opatrne odstráni stará tesniaca lišta, nato sa očistí rám a odstránia zvyšky lepidla. Vzápätí sa nanesie tenká vrstva tesniaceho lepidla na rám okna, kam sa prilepí nová lišta. Tú treba na mieste podržať niekoľko sekúnd, aby sa zabezpečila správna priľnavosť.

V priebehu času sa môže znížiť aj pohyblivosť okien. Ak sa plastové okno ťažko otvára alebo zatvára, môže to byť spôsobené trením v dráhach okna alebo kovaní. V tomto prípade by sa mali dráhy a kovanie okien vyčistiť a namazať lubrikantom na báze silikónu, ktorý sa postará o hladký chod.

6b Shutterstock-okno-190020533-1-X.jpg


Základom je prevencia

Aby ste predišli problémom s oknami a predĺžili ich životnosť, je dôležité im zabezpečiť pravidelnú údržbu a servis. Pravidelne ich čistite, a to nielen sklá, ale aj všetky časti, a to s použitím vhodných prípravkov. Pravidelne kontrolujte stav okien, ich funkčné vlastnosti aj vizuálny stav.

Kým drobné opravy zvládnete aj sami, niektoré problémy a poškodenia plastových okien si vyžadujú odbornú pomoc. Ak narazíte na väčšie poškodenia alebo ak problém aj po svojpomocnej oprave trvá, treba sa obrátiť na profesionálnych odborníkov na servis a renováciu okien.

Pravidelná kontrola, starostlivosť a údržba vašim plastovým oknám zaručí bezproblémovú funkčnosť, perfektný vzhľad a energetickú účinnosť na dlhé roky. Riadne ošetrovanie a včasné opravy sú kľúčové na zachovanie hodnoty a výkonnosti vašich okien. Vyhnete sa tak potrebe vymeniť ich, čo býva zväčša nákladná investícia.

Foto: Shutterstock

Podobné články