Zmontovať sprchový kút si dokáže aj priemerne zručný domáci majster

23.03.2023, Silvia Jáhnová | Materiály, technológie, konštrukcie

Pre niekoho je vaňa a relaxačné kúpanie neoddeliteľnou súčasťou kúpeľne. Ak patríte k tým, čo uprednostňujú rýchlu sprchu pred dlhým máčaním, vymeňte vaňu za sprchový kút. Inštalácia si vyžaduje isté stavebné práce, ale nie je to veľká veda.

Výmena vane za sprchovací kút nie je síce vec niekoľkých minút, priemerne zručný domáci majster to však zvládne za víkend. Postačí mu vhodné náradie, potrebné pomôcky a podrobný inštalačný návod. V prvom rade si treba ujasniť, o aký typ vaničky máte záujem. Existujú odtokové systémy v úrovni podlahy, ktoré síce vyzerajú moderne a zatraktívnia každú kúpeľňu, no často ich v panelákových bytoch nemožno inštalovať. Ak nevlastníte dom a nemáte možnosť namontovať vaničku zapustenú v úrovni podlahy, nezúfajte. Odpoveďou sú klasické vaničky, ktoré sa inštalujú na nožičky, lepením na dlažbu alebo inštaláciou na podmurovku.

Sprchovy-kut-17-X.jpg


Kde a ako začať?

Na tento projekt potrebujete tento materiál: sprchové žľaby, debniace tvárnice, tesnenie, sanitárne silikóny, lepidlá a tmely a pravdaže, vhodne zvolenú vaničku. Na výber sú štvrťkruhové, štvorcové a obdĺžnikové vaničky. "Vo väčšine prípadov sú všetky potrubia na jednom konci vane, čo vám pomôže pri prestavbe potrubia pre sprchovú vaničku a sprchu. Ak si nie ste niečím istý, vždy je dobré nechať si poradiť od odborníkov," hovorí Marcela Bínová, špecialistka z oddelenia kúpeľne a sanity obchodného reťazca Hornbach.

Sprchovy-kut-16-X.jpg

 Dôležitý údaj, ktorý si treba pozorne všimnúť pri štvrťkruhovej vaničke, je tzv. rádius. Najlepšie je poradiť sa s odborníkom, keďže tento parameter udáva zaoblenie a hovorí, ktorá sprchová kabínka bude na vaničku svojím zakrivením pasovať a ktorá nie.


 

Keď už meníte starú vaňu za praktický sprchovací kút, je dobré vymeniť aj starú batériu pre dokonalý kúpeľňový "lifting". Môžete siahnuť po klasickej batérii alebo modernom sprchovom paneli s masážnymi dýzami.


Ako postupovať pri montáži vaničky

Prvým krokom je odstránenie starej vane, na ktoré budete potrebovať jedného pomocníka. Odskrutkujte sifón a vaňu z podporného múrika páčivým pohybom vytiahnite. Potom zbúrajte celý múrik, odstráňte zo stien zvyšky lepidla a vyčistite podlahu.

Sprchovy-kut-1-X.jpg

 Nasleduje montáž sprchovacej vaničky. "Vaničku položte spodnou stranou nahor na čistú podložku. Postavte vaňové nožičky na vaničku a vyrovnajte ich čo najbližšie k okraju vaničky. Tým docielite vytvorenie čo najväčšej styčnej plochy. Myslite na to, že vaňové nožičky nesmú prekážať pri práci s pórobetónovými tvárnicami a inštalácii odtoku smerom k stene," upozorňuje M. Bínová.


 

Sprchovy-kut-2-X.jpg

Nožičky priskrutkujte k zosilnenému dnu a vaničku položte na zvolené miesto k stenám. S použitím vodováhy vyrovnajte nastaviteľné nožičky a cez otvor na odtok si na podlahu vyznačte jeho umiestnenie.


 

Sprchovy-kut-3-X.jpg

Súčasne vyznačte rozmer spodného okraja vaničky na obidve steny. Každé vyznačenie vždy prekontrolujte vodováhou.


 

Sprchovy-kut-4-X.jpg

Vanička sa ukotví na stenu pomocou upínacieho kusa. Súprava obsahuje dva upínacie a jeden styčný kus. Oba upínacie kusy sa namontujú vpredu. Umiestnite ich tak, aby vyznačené čiary okraja vaničky súhlasili so styčnou plochou upínacích kusov. Potom vyvŕtajte otvory na hmoždinky. Pevne priskrutkujte upínacie kusy na stenu. Styčný kus sa namontuje dozadu na jednu z dvoch bočných stien.


 

Sprchovy-kut-5-X.jpg

Oblepte okraje vaničky tesniacou páskou. Tesniaca súprava obsahuje špeciálne vytvarovaný tesniaci roh, ktorý sa ako prvý nanesie na roh okraja vaničky. Na úrovni tesniaceho rohu môžete naniesť prídavnú zvukovoizolačnú pásku.


 

Sprchovy-kut-6-X.jpg

Podľa návodu zostavte sprchový odtok a spojte ho so stenovým prípojom. "Na spojenie rúrky naneste trochu maziva na koniec rúry. Zdvihnite odtok na požadovanú výšku na pripojenie k otvoru na odtok vaničky a skontrolujte spád. Ten musí byť najmenej 2 percentá. Rúrka s dĺžkou 50 centimetrov podľa toho bude vyžadovať spád jeden centimeter," vysvetľuje odborníčka.


 

Sprchovy-kut-7-X.jpg

Sprchovú vaničku postavte do finálnej polohy, vyrovnajte pomocou vodováhy a upevnite ju pomocou upínacích kusov.


 

Sprchovy-kut-8-X.jpg

Zasaďte predurčené tesnenie do otvoru na odtok. Potom priskrutkujte spodný odtok k hornej časti odtoku. Na záver naplňte odtok vodou a vyskúšajte, či je všetko utesnené.


 

Sprchovy-kut-9-X.jpg

"Následne sa tesniaca páska vaničky musí spojiť s tesnením na stene. Za týmto účelom natrite jednu vrstvu plošného tesnenia na voľnú plochu steny nad vaničkou. Potom vyhrňte tesniacu pásku hore a zatlačte ju do čerstvej tesniacej hmoty. Na okraj vaničky na tesniacej páske teraz nalepte zvukovoizolačnú pásku. Vaňovú tesniacu pásku ešte pretrite tekutou izoláciou," poznamenáva M. Bínová.


 

Sprchovy-kut-10-X.jpg

Pred obmurovaním ošetrite podlahu penetráciou a narežte tvárnice na požadovanú výšku.


 

Sprchovy-kut-11-X.jpg

Tvárnice lepte pomocou lepidla na dlažbu tak, aby medzi nimi a predným okrajom vaničky bola medzera. Medzera musí mať hrúbku dlažby plus vrstvu lepidla na dlažbu. V mnohých prípadoch ide o medzeru 1,5 cm. Dbajte na to, aby tvárnice boli umiestnené vo zvislej polohe.


 

Sprchovy-kut-12-X.jpg

Po obmurovaní a zaschnutí lepidla môžete naniesť obklady a položiť dlažbu. Začnite neobloženými stenami nad vaničkou. Na dlaždice naneste lepidlo na tvárnice – pri malých prírezoch na zadnú stranu dlaždice. Do škár zasaďte škárovacie krížiky alebo klinky. Ako ďalšia sa obloží sprchová vanička. Naneste lepidlo na pórobetónové tvárnice – pri malých prírezoch na zadnú stranu dlaždice. Použite hladiacu lyžicu s vhodným ozubením.


 

Inštalácia sprchovej kabínky

Sprchovy-kut-13-X.jpg

Posledným krokom je poskladanie sprchovej kabíny podľa návodu výrobcu. Nanečisto ju položte na sprchovú vaničku, vyrovnajte rám tak, aby mal rovnomerný odstup, a vyznačte polohu sprchového kúta pozdĺž vonkajších okrajov na obe steny.


 

Sprchovy-kut-14-X.jpg

Vyvŕtajte diery pre lišty, vsaďte do nich hmoždinky a vyplňte ich sanitárnym silikónom. Potom namontujte stenové upevňovacie lišty do ktorých môžete osadiť sprchový kút.


 

Sprchovy-kut-15-X.jpg

Nainštalujte sprchové dvere, dverové rukoväte a potrebné tesnenia. Všetko dobre vyskúšajte a ak to sedí, pripravený kút priskrutkujte k stenovým lištám. Napokon sa pripojovacie škáry medzi kabínou a obkladmi a taktiež pri sprchovej vaničke vyškárujú zvonku sanitárnym silikónom.


 

Foto. Hornbach

Podobné články