Kupujete starší dom, alebo radšej dáte prednosť novostavbe?

19.11.2019, ABC-bývanie.sk | Reality, nové projekty, novostavby

Otázka bývania sa nevzťahuje len na výšku hypotéky a rozhodnutie, či a ako investovať do bytu alebo domu. V hre môže byť aj rekonštrukcia staršieho domu alebo bývanie v novostavbe. Čo je výhodnejšie pre jedného, nemusí byť výhodné pre druhého.

Výhody bývania v rodinnom dome hádam ani netreba predstavovať. Dostatok súkromia, vlastná záhrada, možnosť mať s autom kde zaparkovať, to sú len niektoré plusy, ktoré bývanie v rodinnom dome poskytuje.

5b-home-835838_1920-1-X.jpg


Nový či starší dom?

Pri kúpe rodinného domu neraz stojíme pred dilemou. Kúpiť staršiu stavbu v slušnom stave, alebo si dať dom postaviť a nasťahovať sa do novostavby? Každý variant má pre aj proti, svoje výhody aj zápory.


Starší rodinný dom

Jednou z hlavných predností starších rodinných domov je ich cena, ktorá je oproti novostavbe nižšia. Dom si pred prípadnou kúpou môžete prezrieť a predávajúci je povinný vás informovať o nedostatkoch objektu, napr. zatekaní, problémoch s rozvodmi elektriny, vody a pod.

Hoci je cena podstatná, môže sa stať, že starší dom jednoducho preplatíte. Hlavnou nevýhodou je v tomto prípade potreba rekonštrukcie a menších či väčších úprav, aké si stavba vyžiada oveľa skôr než pri montovaných domoch.

  • Staré rozvody elektriny, popraskané vodovodné potrubie budete musieť vymeniť skôr ako pri novostavbe
  • Strecha môže podliehať poruchám už po pár rokoch
  • Zatekanie, spodná voda alebo vlhnutie domu
  • Úniky tepla, zvýšené náklady na vykurovanie, prehrievanie domu

Je veľa chýb, čo sa na staršom objekte môžu prejaviť už po niekoľkých mesiacoch či prvých rokoch bývania. Ak budova navyše nie je ani zateplená, rátajte aj s vyššími nákladmi na vykurovanie. Zateplenie vám síce pomôže, ale nízkoenergetické domy z tých starších nespravíte.


Novostavba

Novostavba má nevýhod len zopár.

  • Cena: novostavba môže, ale nemusí byť drahšia ako starší dom. Cena závisí od firmy, hodnoty pozemku a materiálu použitého na stavbe.
  • So sťahovaním musíte počkať: najskôr musí budova prejsť kolaudáciou, až potom sa do nej môžete nasťahovať.

Nevýhody teda sú, ale plusy pre novostavbu určite prevážia. Napriek vyššej cene je novostavba dobrou voľbou – niekoľko rokov nemusíte v dome nič opravovať, všetko je nové a do jeho zveľaďovania či úprav investovať netreba.

Ak sa obávate dlhšieho čakania, kým sa budete môcť nasťahovať, vyberte si z ponuky stavebných spoločností, ktoré realizujú montované domy. Stačí mať pozemok a do troch mesiacov od spustenia výstavby sa môžete sťahovať.

Dajte si však záležať, z akých materiálov bude váš dom postavený. Za kvalitné materiály si síce mierne priplatíte, nebudete však ľutovať. Nižšie náklady na kúrenie v zimných mesiacoch alebo ušetrené peniaze za klimatizáciu vám túto investíciu vrátia už po pár rokoch bývania.

Foto: Pixabay

Podobné články