Ako zvýšiť hodnotu rodinného domu vhodnou rekonštrukciou?

27.07.2023, Martin Paulík | Rekonštrukcia bývania

Uvažujete, ako zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti pred predajom a ako predĺžiť životnosť a funkčnosť domu, kde bývate? Základom nie sú drahé, ale kvalitné materiály a odbornosť.

Rekonštrukcia kúpeľne, výmena podláh, zateplenie, obnova fasády a revitalizácia záhrady vrátane drobných funkčných stavieb sú podľa odborníkov najčastejšie a najefektívnejšie spôsoby zvýšenia hodnoty nehnuteľnosti.

Dom-hodnota-rekonstrukcia-2-X.jpg

Pred začatím odporúčajú detailný plán, ideálne vo forme projektu. "Základným pravidlom, akého by sme sa mali držať pri obnove, je požadovať doriešenie detailov ešte v projektovej fáze," radí Branislav Augustín, odborník zo spoločnosti Sika.

Či už čas a peniaze investujete do zateplenia, alebo do rekonštrukcie v interiéri, vopred treba myslieť aj na materiály, aké použijete. Sú dôležitou súčasťou rozpočtu a zároveň majú vplyv na životnosť sanácie. "Najlacnejšie riešenia často nevydržia ani svoju deklarovanú životnosť. Kvalitný systém, teda využitie takých materiálov a postupov, ktoré navzájom spolupracujú a ladia, je alfa a omega kvalitnej obnovy," poznamenáva B. Augustín.

Dom-hodnota-rekonstrukcia-1-X.jpg


Zásadné zhodnotenie

Nielen zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti, ale aj úsporu nákladov na kúrenie a chladenie, prináša izolácia – obvodového plášťa, podláh aj strechy. Podľa Lukáša Kmentu, špecialistu na izolácie z firmy HBS, je dobrá izolácia paropriepustná, priedušná a časom nedegraduje. Mala by dokázať pohlcovať zvuk, v ideálnom prípade chrániť aj pred radiáciou a zároveň byť ekologicky neškodná.

Efektívne – súvisle, bez prechodov a spojov – a zároveň extrémne rýchlo aj bez neporiadku sa dá izolovať striekanou penou. "Štandardný rodinný dom sa dá kanadskou penou zaizolovať za jediný deň. Musia to však robiť certifikovaní pracovníci, nedá sa aplikovať svojpomocne," upozorňuje L. Kmenta, country manažér HBS pre Čechy a Slovensko.

Svojpomocné, neodborné izolovanie prináša úsporu iba naoko, pretože izolácia bude s veľkou pravdepodobnosťou nedokonalá, budú vznikať tepelné mosty a na vlhkých miestach sa vytvoria plesne. Pred úpravou fasády odborníci odporúčajú vymeniť staré okná a vchodové dreve. I tento krok zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti.

Vlhkost-iStock-3-X.jpg


Zamerané na kúpeľňu

Základom dobrej kúpeľne je funkčná hydroizolácia, zabezpečené vetranie a použitie materiálov, ktorým neškodí vlhko a dobre sa udržiavajú čisté. Aj preto je čoraz viac kúpeľní obnovených použitím pohľadového betónu.

"Má zaujímavú štruktúru a vlastnosti, ktoré z neho robia príjemnú a ľahko udržiavateľnú funkčnú a dizajnovú plochu," pokračuje B. Augustín. "Ak použijete mikrocementovú dekoratívnu stierku na podlahy alebo na steny, výsledok bude elegantný, nadčasový, s autentickým dizajnom. Stierka je vysokopriľnavá, aplikácia jednoduchá a rýchla a na efektívny výsledok stačí použiť tenkú vrstvu. Betónová podlaha aj stierka sú paropriepustné, čo zabraňuje tvorbe plesní."

Ďalej odporúča myslieť na detaily: do malých priestorov kúpeľne sa hodí obklad väčších formátov, ale orientovaných na šírku. Všetky rohy a plochy, kam sa môže dostať voda, by mali byť utesnené silikónom a stúpačky by mali byť urobené tak, aby sa k nim dalo dostať bez búrania.

Scanquilt-kupelna-1-X.jpg


Záhrada s extra možnosťami

Podľa realitných maklérov ľudia často zabúdajú na to, že na celkovú hodnotu nehnuteľnosti má vplyv aj záhrada. Nielen jej rozloha, ale aj stav a vybavenie. Tým sa myslí napríklad bazén, altánok alebo prístrešok na záhradnú techniku a náradie, záhradný domček či letná kuchynka. Tieto drobné stavby do 25 m² pritom stačí na stavebnom úrade ohlásiť, nepotrebujú povolenie.

Dom-hodnota-rekonstrukcia-5-X.jpg

"Pre niektorých domácich majstrov môže znieť prístavba k rodinnému domu ako výzva na sebarealizáciu. Zárukou kvality, šetrenia času aj námahy je však realizácia záhradnej stavby s pomocou odborníkov. Preto odporúčam spraviť si prieskum trhu," radí Marek Choleva, odborník na montované záhradné prístrešky a garáže zo spoločnosti Gardeon.

Prístavba podľa neho nemusí byť len murovaná. Dá sa urobiť aj montovaná na mieru. Okrem toho, že je hotová za pár hodín, sa dá v prípade potreby ľahko demontovať, presťahovať, zväčšiť alebo zmenšiť. Možno k nej pridať aj prístrešok.

A ako znie posledná rada na zvýšenie hodnoty vašej nehnuteľnosti? Určite si preverte, či poistka a výška poistného krytia odrážajú aktuálny stav rekonštrukciou zhodnoteného domu. "Ceny stavebných prác, výrobkov a materiálov používaných v stavebníctve stúpajú, čo má vplyv aj na cenu nehnuteľností. To by sa malo odraziť aj na výške poistnej sumy a poistnom krytí," dopĺňa Alena Kováčiková, produktová manažérka z Poisťovne Premium.

Dom-hodnota-rekonstrukcia-4-X.jpg

Foto: iStock, Scanquilt

Podobné články