Čo robiť so zatekajúcou strechou? Poradíme vám, opravu neodkladajte

17.02.2020, Tomáš Gelinger | Rekonštrukcia bývania

Vlhko, dážď, sneh a chladné počasie dávajú streche na dome zabrať. Pri nedostatočnej údržbe sa opotrebúva a môže zatekať. Nie je to nič príjemné. Našťastie, existujú účinné riešenia, ako si pomôcť.

Materiálov na strechu je k dispozícii na trhu dostatok. Pri stavaní domu sa možno rozhodnúť medzi rovnou alebo šikmou strechou v závislosti od kompozície a umiestnenia stavby, typu projektu, ale aj požiadaviek a predstáv majiteľa. Väčšinou pri každodennom zhone zabúdame na pravidelnú údržbu strechy, ktorá nám dá potom vedieť, že má "svoje limity".

Strecha-zateka-1-X.jpg


Rizikové miesta

Najčastejšie sa problém so zatekaním objavuje na miestach, kde cez strechu prechádzajú iné konštrukcie, napríklad komín, vzduchotechnika alebo svetlík. "Treba dávať pozor aj na správne odvodnenie strechy a opracovanie detailov," radí Marek Nahálka zo spoločnosti Sika Slovensko.

Základom všetkého je kvalitný materiál, čo platí to aj pre strechu a strešné konštrukcie a riešenia. Najčastejšou chybou pri kúpe býva orientácia na najnižšiu cenu, z čoho potom vyplýva výber nevhodných komponentov a zloženia strešného plášťa. Vždy sa preto poraďte s odborníkom a neostýchajte sa spýtať na výhody a nevýhody toho-ktorého typu materiálu alebo strechy.

Strecha-zateka-3-X.jpg


Správna údržba a oprava

Snaha ušetriť pri stavaní či rekonštrukcii domu je síce chvályhodná, ale v prípade strechy sa rozhodne nevyplatí hľadieť v prvom rade na peniaze. Opravu treba nechať zväčša na špecialistov, ktorí sú na to školení a majú aj potrebné osvedčenie.

To isté platí pre pravidelnú údržbu strešnej krytiny. Každý materiál má svoje špecifiká a čo platí pre jeden druh, nemusí sa týkať iných prvkov. A ak si predsa len na opravu trúfate sami, poraďte sa najskôr s expertmi, aký postup je pri vašom type strechy najvhodnejší.

Kým šikmá je menej náročná, plochá si vyžaduje častejšiu údržbu. "Pri plochých strechách sa odporúča robiť údržbu dvakrát ročne, a to na jar a na jeseň. Ide najmä o čistenie od hrubých nánosov a kontrolu odvodnenia strechy," vysvetľuje M. Nahálka. Odporúča tiež aspoň raz za rok vykonať vizuálnu obhliadku celej plochy strechy. Pri údržbe platí priama úmera: ak sa o krytinu staráte pravidelne, jej životnosť sa predlžuje. Pri pravidelnej a dôkladnej starostlivosti dokážete spoľahlivo zabrániť väčším poruchám strešného plášťa.

Strecha-zateka-4-X.jpg


Oprava, akú zvládnete aj sami

Ak už máte problém so strechou, ktorá tečie, pri oprave dnes možno použiť viacero nových a efektívnejších postupov oproti tým, aké poznáme z minulosti. Patrí k nim napríklad technológia opravy pomocou tekutých hydroizolačných membrán, akou je napríklad Sikalastic MTC systém. Aplikácia je jednoduchá a zvládne ju každý, kto vie natierať valčekom. Poškodené miesta opravíte obyčajným pretretím, aplikácia prebieha za studena.

"V praxi to znamená, že nepotrebujete žiadny plameň ani teplovzdušné zariadenie, iba valček a špachtľu," hovorí M. Nahálka. Po vytvrdnutí je membrána pružná, vodotesná a bez spojov, čím odpadá riziko ďalšieho prenikania vody cez netesnený spoj. Náter dokáže odolať dažďu už desať minút po nanesení a hodí sa na všetky typy podkladov, na rovné i ploché strechy, ba dokonca aj na vlhký podklad. Navyše, membrána zostáva pružná i pri nízkych teplotách a dovoľuje podkladu dýchať, čo predchádza ďalším problémom v budúcnosti.

Foto: Sika/iStock

Podobné články