Čo sa o výstavbe a rekonštrukcii domu na internete nedozviete?

19.08.2022, Martin Paulík | Rekonštrukcia bývania

Urobiť si čo najviac prác pri výstavbe alebo prerábaní vlastnými rukami môže byť výhoda aj nevýhoda. Výhodné je to vtedy, ak máte dosť času a viete, čo a ako. Lebo materiály a ich použitie sa stále menia.

Ani osloviť stavebnú firmu nie je vždy výhra. Zisťovali sme, k akým najčastejším chybám v praxi dochádza. Lebo poučiť sa z chýb druhých je praktické. "Číslo jeden medzi vecami, s ktorými sa ľudia obracajú na našu zákaznícku linku, je konzultácia návrhu od projektanta. Mnohí ľudia si overujú, či materiály, ktoré navrhol, sú skutočne vyhovujúce," hovorí špecialista na výstavbu a rekonštrukcie Branislav Augustín zo spoločnosti Sika.

Dom-oprava-internet-2-X.jpg

Podľa neho ide o užitočnú "nadprácu". Myslí si, že hoci je projektant odborník, nie každý sa neustále vzdeláva, preto nemusí mať taký prehľad o materiáloch a postupoch, aký majú ich výrobcovia a predajcovia. "Podobne často si ľudia overujú závery o použití nejakej technológie, ku ktorým došli na internete. Všetko si preveriť a potvrdiť skôr, ako začnete s akýmikoľvek stavebnými prácami, je tá najlepšia a najlacnejšia cesta," vysvetľuje B. Augustín.


Mr. Google nie je odborník

Google je skvelý vyhľadávač, ale určite to nie je ani lekár, ani iný druh odborníka. Kým voľakedy sa hovorilo, že papier znesie všetko, dnes k tomu treba dodať, že virtuálny priestor je rovnako nekonečný ako vesmír a informácie v ňom môžu byť pravdivé aj pochybné. To, že je niečo niekde napísané, ešte nie je záruka istoty.

"Výmena skúseností z prvej ruky je veľmi užitočná, k čomu internet, sociálne siete a rozličné fóra môžu určite pomôcť. Finálne rozhodovanie, keď ide o zdanlivé detaily pri výbere povrchovej úpravy, špeciálnej technológie či systémového riešenia, je však vhodné konzultovať s odborníkmi buď v predajniach, alebo na linkách zákazníckej podpory. Ak vám nevedia dobre poradiť, odporúčam vyskúšať inú adresu, inú firmu," pokračuje odborník na stavebné materiály.

Lebo čo raz kúpite, to sa ťažko vracia. A ešte ťažšie sa napráva zle urobená hydroizolácia, podlaha, stierka, fasáda, čokoľvek...

Dom-oprava-internet-1-X.jpg


Príbehy s rozliatym mliekom

"Žiaľ, neraz sa stretávame aj prosbami o pomoc v situácii, keď sa už toho veľa spraviť nedá. Nejeden domáci majster až na základe vlastnej, nie veľmi dobrej skúsenosti pochopil, že niektoré materiály a technológie musia zabudovávať iba skúsené firmy, ktoré sú na to zaškolené a majú s technológiou aj praktické skúsenosti," poznamenáva B. Augustín. Vtedy často nezostáva nič iné, len všetko urobiť znovu a s pomocou odborníkov.

"Odporúčania na skúsených majstrov vedia neraz dať predajcovia alebo výrobcovia stavebných materiálov a chémie, keďže ich školia na prácu s nimi a na školeniach vidia, ako to komu ide. Ale aj keby ste ich hľadali na internete, prečítajte si aj recenzie hodnotiace ich prácu, žiadajte od nich certifikáty alebo si dajte tú námahu a ich prácu si pozrite na vlastné oči," radí B. Augustín. Skúsení experti majú zvyčajne plné kalendáre a na termín u nich si treba počkať, ale vyplatí sa to.

Dom-oprava-internet-3-X.jpg


Aj toto priniesol život

Na zákaznícke linky sa domáci majstri často obracajú s otázkou, ako si pripraviť podklad, ako nejaký výrobok riediť a pri akej teplote ho možno aplikovať. "Problém vzniká, aj keď treba spojiť dva rôzne materiály, z ktorých každý je na inej báze. Určite je lepšie a rýchlejšie opýtať sa nás, ktorí s tým robíme, než surfovať po internete alebo niečo vyskúšať s nádejou, že to vypáli dobre. Lebo nemusí," uzatvára B. Augustín.

A akých chýb sa domáci majstri dopúšťajú najčastejšie?

  • zabúdajú na podkladový materiál
  • vyberajú si najlacnejšie materiály, s ktorými sa niekedy zle pracuje a navyše majú krátku životnosť
  • realizujú práce v nevhodnom ročnom období
  • podceňujú význam presného merania
  • zabúdajú na zákony, normy a vyhlášky

Foto: iStock

Podobné články