Päť najčastejších chýb, aké ľudia robia pri rekonštrukcii domu

04.08.2020, ABC-bývanie.sk | Rekonštrukcia bývania

Rekonštrukcia domu či inej stavby je náročný proces. V záujme jej úspešnej realizácie je potrebné dbať na množstvo faktorov a vyvarovať sa základným chybám. Aké bývajú najčastejšie?

Dom-rekonstrukcia-1-X.jpg

 

1. Nedostatočný plán

Základom každej úspešnej rekonštrukcie je plán, ako ju uskutočniť. Mal by zahŕňať nielen to, čo chcete rekonštruovať, ale aj spôsob, akým sa to bude vykonávať, kde a odkiaľ sa získať materiál, náradie a pod. Každý plán by mal mať aspoň približný odhad toho, koľko rekonštrukcia potrvá.

Problém nastane vtedy, ak príde niečo, s čím plán nerátal a čo ovplyvní celú rekonštrukciu. Napríklad dodatočné objednanie materiálu, administratíva, vplyv počasia. Naruší sa časový harmonogram, zasiahnuť to môže aj vašu peňaženku. Preto treba pri tvorení plánu rátať aj s takýmito prekážkami. Základom je tiež nemať nereálne očakávania pri plánovaní.


2. Nereálne očakávania

Pri plánovaní renovácie je veľmi dôležité reálne odhadnúť, čo všetko bude rekonštrukcia vyžadovať a aký výsledok má priniesť. Bez ohľadu na to, či je malá alebo rozsiahla, niekedy sú nereálne, ba až absurdné očakávania veľmi častou chybou pri jej realizácii.

Nesprávny predpoklad môže narušiť priebeh rekonštrukcie. Je vhodnejšie očakávať neskoršie ukončenie prác a za vyššiu sumu, akoby ste mali uprostred sanácie riešiť rýchlu pôžičku, prípadne ďalších ľudí na výpomoc.


3. Nedostatok peňazí

Jednou z najčastejších príčin zle vykonanej rekonštrukcie je nedostatok financií. Ak sa rozpočet na prestavbu vyčerpá skôr, ako sa práce ukončia, prichádzajú na rad kompromisy, ktoré sa skôr či neskôr vypomstia. Často sa stáva, že je už dávno po rekonštrukcii, ale zo stropov visia káble s objímkami, pretože domácim došli peniaze a neskôr sa k dokončeniu renovácie už nedostali.

Dom-rekonstrukcia-2-X.jpg

Pri zostavovaní rozpočtu rátajte naozaj so všetkým. Nezabudnite pripočítať cenu práce, dostatok menšieho materiálu ako hmoždinky, farby na stenu či lišty, ako aj níklady na likvidáciu odpadu a upratovanie.

Rátajte aj s tým, že niektoré kusy materiálu môžu byť zlé, prípadne sa môžu poškodiť, a vy budete musieť kupovať nad plánovaný limit. Na takéto výdavky je dobré odložiť si aspoň 10 percent z celkového rozpočtu rekonštrukcie.

Tip: Návod, ako si poradiť so stierkovaním.


4. Neprezieravý výber stavebnej firmy

Unáhlený výber stavebnej firmy je ďalším potenciálnym dôvodom zlej rekonštrukcie. Nekvalitný podnik spoznáte už pri prvotnej komunikácii. Neodpovedanie na e-maily, nejasná cenová ponuka, hmlistý odhad prác – to všetko napovedá, že firma zrejme nepatrí k najlepším vo svojom odbore.

Pri voľbe porovnávajte viacero subjektov z okolia. Dôležitým ukazovateľom sú už hotové stavby a rekonštrukcie. Tam najlepšie uvidíte, ako vyzerá kvalita práce firmy.


5. Urob si sám?

Svojpomocná rekonštrukcia nemusí hneď znamenať horšiu či menej kvalitnú prácu, ako keby to robila stavebná firma. Ak ste to však nikdy predtým nerobili, určite sa do renovácie nepúšťajte na vlastnú päsť. Prerábanie zlej rekonštrukcie je ešte horšia práca, ako samotná sanácia. A v konečnom dôsledku to pre vás bude aj tak drahšie.

Dom-rekonstrukcia-3-X.jpg

Pri plánovaní rekonštrukcie a zostavovaní rozpočtu nezabúdajte ani na seba. Aj vy ste predsa len človek, ktorý si potrebuje oddýchnuť. Ak nemáte naliehavú potrebu rekonštrukcie, nebojte sa ju odložiť o pár mesiacov. Vytvoríte si tak finančnú rezervu, znížite stres a vyhnete sa takému údelu, akým je dovolenka na splátky. Odvďačí sa vám nielen vaše telo, ale zaiste aj rodina, pre ktorú môžete rekonštrukciu realizovať.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články