Renováciou kúpeľne potešíte zmysly aj peňaženku

14.08.2015, Roman Macháček | Rekonštrukcia bývania

V kúpeľni deň zvyčajne začíname aj končíme. Tento priestor by pre nás mal byť nielen miestnosťou, kde sa umývame, ale kde zároveň získavame energiu na prebudenie a upokojenie po náročnom dni.

Stará opozeraná miestnosť v nás však pozitívne emócie väčšinou nevyvolá. Aj zmena malého detailu urobí s menšími priestormi doslova divy a nestojí veľa času ani peňazí. Mnohé technologické inovácie dnes ľuďom dokonca šetria do budúcnosti peniaze a ich použitie je šetrné voči životnému prostrediu. Okrem vlastných nápadov vám teraz s realizáciou môže pomôcť aj špecializované kúpeľňové štúdio Hornbachu, a to s návrhom a vizualizáciou interiéru v 3D.

Hornbach-kupelna-6-X.jpg


Jednoduchá výmena armatúry

Výmenu starej batérie hravo zvládnete aj sami – nová technológia vodovodných kohútikov Top Mount značky Avital s keramickou kartušou totiž umožňuje jednoduchšiu montáž. Armatúry Top Mount upevníte pomocou štandardného šesťhranného kľúča, priloženého k baleniu. Vďaka modernému vyhotoveniu vám zároveň odpadne namáhavá inštalácia pod umývadlom.

Guľatý nadstavec s batériou nasadíte na otvor na kohútik a prevlečiete ním obe pripájacie hadice, kľúčom batériu utiahnete a pripájacie hadice napokon upevníte k rohovým ventilom. Vodovodné kohútiky Top Mount majú navyše nadčasový dizajn a sú ozdobou každej kúpeľne. Kvalitné vyhotovenie a materiál sú zárukou pohodlného ovládania a toho, že batéria vám vydrží dlho.

Hornbach-kupelna-8-X.jpg


Postup pri montáži umývadla

Ak sa chcete pustiť do niečoho väčšieho, môžete vymeniť aj celé umývadlo. Montáž nového vám uľahčia otvory na hmoždinky, ktoré v stene zostanú po starom umývadle. Upevnenie sústavy zvládnete vďaka špeciálnej súprave, ktorú si kúpite spolu s umývadlom. Obsahuje skrutky, hmoždinky a plastové aj kovové podložky.

A ako na montáž umývadla? Do otvorov vyvŕtaných minimálne do hĺbky 85 milimetrov vložte nové hmoždinky a naskrutkujte do nich obe závesné skrutky kľúčom s väčším závitom tak, aby ste pri nasadenom kľúči ešte metrický závit videli. Aby ste predišli namáhaniu materiálu, zadnú stenu umývadla vybavte plastovým profilom, tesniacim tmelom a sanitárnym silikónom.

Umývadlo môžete s asistenciou druhej osoby teraz už nasadiť na obe závesné skrutky. Kým vám ho pomocník podrží, navlečte na závesné skrutky plastové podložky, potom kovové a na ne matice. Uťahujte ich kľúčom a pokúste sa vyvarovať namáhaniu.

Hornbach-kupelna-5-X.jpg


Úspora vody, miesta aj času

Aby vám dobrý pocit neprinášal len nový vzhľad kúpeľne, využite naše tipy, ako šetriť vodou. Menšiu spotrebu dosiahnete pomocou technologických inovácií. Najviac vody ušetríte, ak manuálne ovládacie tlačidlo splachovania WC nahradíte úsporným mechanizmom, ktorý umožňuje použiť ľubovoľné množstvo vody. Vďaka tomu spláchnutie trvá len počas stlačenia a do misy tak priteká len toľko vody, koľko naozaj treba.

Pri sprchovaní zas oceníte ovládacie tlačidlo, ktorým sa dá prerušiť prúd vody bez nutnosti nového nastavovania teploty. Vďaka takémuto tlačidlu môžete ušetriť až 50 percent objemu vody oproti bežným sprchovým hlaviciam. Príjemnú teplotu pri kúpaní vám zaručí aj akrylátová vaňa, v ktorej voda zostane dlhšie teplá – vyhnete sa tak nielen väčšej spotrebe vody, ale aj studenému kúpeľu.

O výraznú úsporu sa postarajú i vodovodné kohútiky so spoločným ovládaním teplej a studenej vody. Požadovanú teplotu vďaka nim dosiahnete rýchlejšie ako na oddelenej rukoväti, ktorá vyžaduje reguláciu teploty studenej a teplej vody osobitne.

Hornbach-kupelna-7-X.jpg


Plánovanie renovácie v 3D

Ak ste si na renováciu vyhradili viac času a chcete kúpeľnu zrekonštruovať kompletne, začnite s výmenou obkladov. V sortimente Hornbachu nájdete celé farebne zladené série, ktoré každú kúpeľňu zmenia na komfortný priestor ako stvorený na relaxáciu. Dizajnové prvky vám môžu pomôcť aj s nevýhodnými rozmermi miestnosti. Vhodne zvolený tvar a farba obkladov dokážu malé kúpeľne opticky zväčšiť a veľkoryso projektovaný priestor, naopak, zútulnia.

Ak si nedokážete predstaviť, ako bude po renovácii vaša kúpeľňa skutočne vyzerať, využite grafický 3D návrh, ktorý vám odborníci v Hornbachu pripravia na mieru vašim požiadavkám. Aby bol výsledný návrh renovovanej kúpeľne čo najpresnejší, stačí si priniesť plánik starej kúpeľne s jej rozmermi. Vizualizácia ráta, pravdaže, aj s jedinečnosťou vášho obytného priestoru a zohľadní napríklad skosené stropy, prívody vody a odtoky. Spracovaný návrh vám potom pošlú e-mailom.

Foto: Hornbach

Podobné články