Zveľadiť si bývanie mal tento rok v pláne každý tretí Slovák

17.12.2017, ABC-bývanie.sk | Rekonštrukcia bývania

Program Zelená domácnostiam na podporu inštalácií malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) sa v roku 2018 končí. V budúcom roku sa budú môcť domácnosti ešte uchádzať o dotácie za 13 miliónov eur.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá projekt Zelená domácnostiam zastrešuje, chce čo najviac kôl vyhlásiť už v prvom polroku 2018, ohlásila Svetlana Gavorová, generálna riaditeľka SIEA. Prvé poukážky by mohli byť domácnostiam k dispozícii už na prelome januára a februára budúceho roku. Konkrétne termíny budú uvedené v harmonograme, ktorý plánuje agentúra zverejniť do konca tohto roku.

12b-shutterstock_58741993-1-X.jpg


Záujem o dotácie trvá

Pred podaním žiadosti na získanie dotácie si treba zistiť, na aké OZE sa podpora v najbližšom pripravovanom kole vzťahuje. Raz sa dotácia týka zariadení na solárny ohrev vody, tepelných čerpadiel či kotlov na biomasu, inokedy zasa fotovoltických panelov, ktoré premieňajú slnečné žiarenie na elektrinu. Kolá zamerané na podporu inštalácií zariadení na výrobu elektriny sa podľa SEIA budú aj naďalej vyhlasovať samostatne. Podobne ako v tomto roku bude na fotovoltické inštalácie určená štvrtina z vyčlenenej sumy.

Slováci majú o projekt Zelená domácnostiam veľký záujem. Od jeho spustenia v decembri 2015 energetická agentúra preplatila viac ako 9 700 poukážok v celkovej hodnote takmer 22 mil. eur. Jednotlivé kolá prideľovania poukážok na kúpu OZE sa budú v prvom polroku 2018 vyhlasovať každý mesiac.


Slováci chcú bývať v peknom

Zveľadiť si bývanie mal tento rok v pláne každý tretí Slovák, jeden z piatich (17 percent) pripravoval väčšiu rekonštrukciu. Mladí, ktorí si už zadovážili staršiu nehnuteľnosť postavenú pred viac ako 15 rokmi, chcú si ju prispôsobiť svojim predstavám, starší ľudia zas uvažujú o renovácii, aby ušetrili náklady na energie. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Poštovej banky v prvej polovici tohto roku.

Najviac Slovákov (29 perc.) sa zberá pustiť do rekonštrukcie kúpeľne. Od výmeny vodovodných batérií, cez modernú sanitu až po inštaláciu nového sprchového kúta. Sen o novej kuchyni si chce splniť pätina respondentov.

Slováci si na opravu domu či bytu síce šetria a plánujú ju financovať zväčša zo svojich peňazí, no približne každý desiaty predsa len ráta s tým, že si na to bude musieť požičať. Zhruba jeden Slovák z dvoch už spláca spotrebný úver určený na modernizáciu bývania. Z nich ho zhruba polovica použila práve na obnovu nehnuteľnosti a rovnaké množstvo ľudí na zariaďovanie domu a bytu.

"Vybavenie domácnosti a nákup spotrebičov či nábytku je hlavným motívom pre toho, kto sa ešte len chystá požiadať o pôžičku. Nová kuchynská linka, umývačka riadu, sporák, výmena okien – to boli najčastejšie spontánne odpovede na otázku, na čo by ľudia použili získané prostriedky," hovorí Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.


Domáce úlohy pre každého

Iný prieskum jedného z hobbymarketov zas ukázal, že domáce majstrovanie Slovákom vcelku ide. Až 65 perc. mužov sa vie chopiť náradia, ak si to vyžadujú nevyhnutné opravy v domácnosti, ba poradí si aj s tesniaci tmelmi. A len jeden z desiatich Slovákov, ktorých prieskum oslovil, sa priznal, že to nezvládne. Domáce práce pritom nie sú nič zložité a veľmi kladný vzťah k nim má jeden slovenský muž zo štyroch.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že až 47 perc. z nich si svojpomocne dokáže poradiť i s drobnými stavebnými prácami. V domácnosti sa však vždy nájde dosť úkonov, ktoré priemerne šikovný domáci pán urobí poľahky, povedzme zavesenie garniže, uchytenie vešiaka či výmena elektrickej zásuvky.

Foto: Shutterstock

Podobné články