Ako úspešne bojovať s neželanými návštevníkmi pod strechou?

29.09.2022, Silvia Bíňovská | Rodinné domy

Strecha chráni naše obydlia pred nepriaznivým počasím. Často sa však stáva útočiskom aj pre mnohé živočíchy. Ak sa pod vašou strechou usídli zviera, je to varovný signál poškodeného strešného plášťa.

Zvieratá vnikajú do domu predovšetkým na jar v období párenia alebo na jeseň, keď hľadajú teplý úkryt pred prichádzajúcou zimou. K najčastejším návštevníkom podkrovia patria kuny, vtáky, hlodavce či hmyz. Sú postrachom pre tepelnoizolačný materiál, strešné fólie a káble, ktoré rozhryzú, len čo sa im dostanú do cesty.

Strecha-kuna-6-X.jpg


Pravidelná kontrola strechy

Najúčinnejším opatrením pred vniknutím živočíchov do podstrešného priestoru je prevencia. Dôležitá je najmä správna realizácia strechy a jej jednotlivých detailov. Zabúdať netreba ani na pravidelnú kontrolu strechy. "Medzi rizikové časti, na ktoré sa treba zamerať, sú rozličné netesnosti, poškodená strešná krytina či chýbajúce škridly. Skontrolovať treba aj odkvapy, izoláciu, komín alebo strešné vetracie otvory," upozorňuje Michal Dobrovodský, produktový manažér značky Tondach.

Strecha-kuna-1-X.jpg

 Zvieratá dokážu vážne ohroziť funkčnosť strechy – poškodiť tepelnú izoláciu, podstrešnú fóliu či rozhrýzť káble


 

Okrem pravidelnej kontroly strešnej krytiny je dôležité monitorovať aj situáciu pod ňou, čiže preveriť podkrovie, drevené trámy a podobne. Malým živočíchom stačí aj menšia prasklina, cez ktorú dokážu vojsť dovnútra.

Strecha-kuna-2-X.jpg

 Aby ste sa v budúcnosti vyhli problémom, dbajte najmä na správnu realizáciu strechy a jej jednotlivých detailov – použite systémové doplnky


 

Ochrana domu proti zvieracím votrelcom

Existuje niekoľko spôsobov, ako odohnať neželaných návštevníkov. Proti kunám či hlodavcom možno inštalovať elektrické plašiče či prírodné odpudzovače a ak to nepomôže, asi sa nevyhnete inštalácii pascí.

S vtákmi je to o niečo zložitejšie, keďže mnohé druhy sú na našom území chránené a je zakázané odstraňovať alebo úmyselne poškodzovať hniezda chráneného živočícha v jeho prirodzenom prostredí. Využiť môžete rôzne ligotavé predmety voľne zavesené v priestore, ultrazvukové odpudzovače či spreje s obsahom éterických olejov nastriekané na streche či fasáde, ktoré vtáky prirodzene odpudzujú.

Strecha-kuna-3-X.jpg

 Na zamedzenie vniknutia pod strešnú krytinu cez privádzací vetrací otvor v odkvapovej hrane použite hliníkový ochranný pás proti vtákom Tondach, ktorý nemôžu kuny prehrýzť


 

Strešné konštrukcie miluje aj bodavý hmyz, pretože ide o teplé a suché útočisko. So včelami, ktoré sa usídlia v podkroví, vám pomôže včelár, ktorý ich premiestni na vhodnejšie miesto. Na osy a sršne môžete skúsiť použiť falošné hniezda alebo "babské" recepty – rozmiestniť v podkroví citrónové vonné sviečky, rozvešať paličky namočené v cesnaku s čili alebo potrieť zárubne okien a dverí octom. Ak kolónia na povale ohrozuje bezpečnosť obyvateľov domu, treba kontaktovať deratizátora.

Aby ste sa v podkroví vyhli drevokaznému hmyzu, natrite drevo vhodným náterom a nezabudnite ho pravidelne obnovovať. Ak sa k vám už červotoč dostane, napadnuté drevo nahrejte pomocou mikrovlnného žiariča alebo ho ošetrite na to určeným náterom, ktorý dostanete v ktorejkoľvek predajni stavebnín. Niekedy je nevyhnutná návšteva strechára, ktorý zničené prvky odstráni.

Strecha-kuna-4-X.jpg

 Hliníkový ochranný pás proti vtákom Tondach má rozmer 100 x 5 000 mm a ponúka sa v červenej a hnedej farbe


 

Správne riešenie detailov strechu ochráni

Základom ochrany proti vniknutiu živočíchov do strešného plášťa je celoplošné debnenie strechy, ktoré zabráni tomu, aby sa škodcovia dostali až do podkrovia. Účinnou ochranou je dôkladné utesnenie vstupných priestorov do podstrešia a použitie systémových doplnkov, ako sú ochranný vetrací hrebeň či ochranný pás proti vtákom.

"Na zamedzenie vniknutia zvierat pod strešnú krytinu, najmä cez privádzací vetrací otvor v odkvapovej hrane, odporúčam použiť hliníkový ochranný pás proti vtákom Tondach, ktorý na rozdiel od štandardných plastových pásov nedokážu kuny prehrýzť," dopĺňa M. Dobrovodský.

Strecha-kuna-5-X.jpg

 Ochranný vetrací hrebeň Tondach sa používa pri detaile v štítovej hrane pod okrajovými škridlami a v prípade škridiel s vysokým profilom aj v úžľabí


 

Pri detaile v štítovej hrane sa odporúča oplechovanie pod okrajovými škridlami alebo použitie hliníkových ochranných vetracích hrebeňov tak, aby sa zabránilo vniknutiu zvierat cez okrajovú škridlu. Pri škridlách s vysokým profilom je vhodné použiť hliníkový ochranný hrebeň aj v úžľabí. Ochranný vetrací hrebeň Tondach z hliníka chráni taktiež pred naviatím lístia a iným znečistením. Popritom zabezpečuje zodpovedajúcu ventiláciu a cirkuláciu vzduchu v priestore strechy.

Foto: Wienerberger, liahneme.sk

Podobné články