Je najvyšší čas: ako treba pripraviť chalupu a záhradu na zimu

01.12.2021, Silvia Jáhnová | Rodinné domy

Pripraviť chalupu na zimu možno teraz nie je vaša hlavná úloha. Väčšina z nás by zrejme radšej trávila voľný čas inak ako údržbou svojej domu. Realita však nepustí: ak chcete pripraviť svoj dom a záhradu na zimné živly, nemôžete otáľať.

Dom-zahrada-zima-1-X.jpg


Aby dom zostal v dobrej kondícii

Každoročná kontrola domu pred zimou je dôležitá aj z krátkodobého, aj dlhodobého hľadiska. "Presvedčte sa, či je dom dobre utesnený. Dôkladnou a pravidelnou kontrolou predídete skrytým poškodeniam a nežiaducim finančným nákladom," hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia záhrad obchodného reťazca Hornbach.

Strecha
Zrejme najdôležitejšou časťou domu, ktorú treba skontrolovať pred príchodom zlého počasia, je strecha. Pri strechách z pálenej krytiny hľadajte uvoľnené, poškodené alebo chýbajúce škridly. Dôkladne preverte aj tesnenie okolo komína či iných strešných doplnkov. Nezabúdajte ani na kontrolu protisnehových prvkov, odkvapov a zvodov.

Dom-zahrada-zima-3-X.jpg

Pri kontrole povrchu plechovej strechy si všímajte praskliny, olupovanie povrchovej vrstvy či zdureniny. Mimoriadnu pozornosť venujte hranám strechy. Ploché strechy sú náchylné na zatekanie, preto pravidelne kontrolujte chrliče, žľaby, izolácie prestupov a klampiarske prvky. Včasná oprava menších poškodení zabráni vzniku rozsiahlejších a nákladných porúch.

Dom-zahrada-zima-4-X.jpg   Dom-zahrada-zima-5-X.jpg

Dvere
"Skvelý spôsob, ako zazimovať dvere, je dať pod ne tesniace lišty," pokračuje odborník. Poznamenáva, že môžu výrazne zabrániť vniknutiu prievanu, chladu a prachu do domu. Ak už máte tesniace lišty nainštalované, každú jeseň a jar skontrolujte, či nie sú opotrebované alebo či v nich nie sú medzery, a v prípade potreby ich vymeňte.

Dom-zahrada-zima-2-X.jpg

Okná
Podobne ako pri dverách je dôležité skontrolovať aj všetky tesnenia okien. Netesnosť spoznáte jednoducho: ak nájdete kondenzát medzi sklami okien, znamená to, že tesnenie je narušené. Tesnosť okien možno zlepšiť použitím špeciálnych tesnení určených pre okná.

Dom-zahrada-zima-6-X.jpg

Potrubia
Pred príchodom prvých mrazov nezabudnite vyklepať posledné kvapky vody z hadíc a uzavrieť záhradné vodovodné kohútiky. Predídete tak popraskaným potrubiam. Skontrolujte tiež izolácie na potrubiach, ktoré sú v blízkosti vonkajších stien.

40b-shutterstock_126873920-1-X.jpg


Pripravte záhradu na zimný spánok

Odhŕňanie lístia a zazimovanie zelene
Aj počas chladnejších mesiacov potrebuje trávnik slnečné lúče. Snažte sa listy zhrabovať pravidelne, aby sa pod nimi nevytvorila pleseň. Tá by mohla trávnik poškodiť a na jar by ste našli trávu plnú lysých a plesnivejúcich miest. "Dostatočný prísun svetla a vzduchu je účinnou prevenciou proti vytváraniu takýchto plesní. Na odhŕňanie sa dajú použiť hrable, vysávače alebo fukáre," odporúča R. Klička z Hornbachu.

Dom-zahrada-zima-10-X.jpg

Okrem trávnika je potrebné ostrihať aj živý plot, ruže, bylinky a trvalky. Popadané konáre či iné odštiepky spracujte v záhradnom drviči, ktoré môžete neskôr použiť ako základ kompostu.

Uskladnenie nábytku
Pred mrazivými dňami treba uskladniť záhradný nábytok, gril a ďalšie vybavenie na bezpečnom a suchom mieste. Predtým sa ubezpečte, že nábytok je vyčistený a suchý. Takisto je vhodné dôkladne vyčistiť gril, aby ste si na jar mohli znovu vychutnať grilovačku.

Ak nemáte k dispozícii úložné priestory ako pivnica, garáž či domček na náradie, poslúžia vám ochranné obaly na záhradný nábytok. "Na trhu je široká ponuka ochranných obalov a fólií ako napríklad obal na záhradné ležadlo, slnečník, lavica, hojdačka alebo ochranný obal na celú záhradnú zostavu. Medzi ochranným obalom a nábytkom vždy nechajte nejakú medzeru, aby mohol nábytok dýchať," upozorňuje odborník.

Ochráňte podlahu terasy
Po odstránení nábytku, rastlín či iných doplnkov z terasy nezabúdajte na jej najdôležitejšiu časť – podlahu. Príprava sa bude odvíjať od materiálu, z ktorého je vyrobená. "Drevené podlahy je dobré dôkladne očistiť a impregnovať. Podlahy z WPC či betónu sú na údržbu jednoduchšie a zvyčajne ich stačí iba vyčistiť. Pozor dávajte predovšetkým pri dlaždiciach, ktoré môžu cez zimu popraskať. Ak nájdete na dlažbe menšiu prasklinu, opravte ju ešte pre príchodom mrazov," pokračuje R. Klička.

Nezabúdajte na vtáčence
Na zimu je vhodné nainštalovať kŕmidlo a pravidelne doň dopĺňať zmesi určené priamo pre vtáky. Pravidelné prikrmovanie je dôležité najmä v obdobiach vysokej snehovej pokrývky, keď sa potrava ocitne pod nádielkou snehu alebo pod neprekonateľnou vrstvou ľadu. Umiestnenie kŕmidiel môže byť ľubovoľné. "Dbajte len na to, aby ste mali na kŕmidlo pekný výhľad nielen vy, ale videli z neho dobre aj vtáčence. Výhľad do všetkých strán je pre ne dôležitý preto, aby včas zaznamenali hroziace nebezpečenstvo a mohli zareagovať útekom," dodáva odborník.

Foto: Hornbach, Shutterstock

Podobné články