Keď si architekt stavia dom sám pre seba, výsledok stojí za to

10.11.2016, Eva Fačková | Rodinné domy

Dômyselne riešená stavba ukazuje, ako sa dá šikovne využiť aj neveľký pozemok a vytvoriť priestor na kvalitné bývanie. Inšpiratívnym príkladom je príbeh rodinného domu v Stupave.

Keď si architekt navrhuje dom sám pre seba, výsledok bude určite stáť za to. Potvrdzuje to aj rodinný dom v Stupave, ktorého autorom a majiteľom je architekt Miro Jošt. "Pravidelne som okolo pozemku chodieval a vždy sa mi pozdával. Keď bol zrazu na predaj, neváhal som ani sekundu," hovorí.

Na pozemku s veľkosťou 308 metrov štvorcových pôvodne stál neobývaný dom z nepálenej hliny a stodola. Dom však bol už nefunkčný a náklady na jeho rekonštrukciu by boli niekoľkonásobne vyššie ako novostavba. S priateľkou sa ho preto rozhodli zbúrať a začať spoločný život v novom dome. Realizácia síce trvala tri roky, ale premyslený postup sa im oplatil. V maximálnej miere sa im totiž podarilo využiť malý pozemok, na ktorom vyrástol dom s úžitkovou plochou 103 m².

Stupava-Mirador-1-X.jpg

Stupava-Mirador-6-X.jpg

 Pôvodne majitelia uvažovali o dvojpodlažnej budove, no napokon sa rozhodli pre jednopodlažný dom s plochou strechou


 

Keď architekt rieši vlastné bývanie

Najväčšou príležitosťou bol architektonický návrh domu, s ktorým by bol náročný majiteľ spokojný na sto percent. "Navrhnúť si dom, kde mám žiť, je omnoho zložitejšie, ako navrhnúť dom pre klienta. Existovalo nespočetné množstvo riešení, ktoré som v dome chcel uplatniť," vysvetľuje architekt M. Jošt.

V pôvodnom návrhu sa uvažovalo o dvojpodlažnom dome. Po diskusiách s partnerkou sa napokon obaja priklonili k riešeniu bez zbytočných schodov a izieb – k jednopodlažnému objektu s plochou strechou. "Babka aj mama mi hovorievali, že ak stavať dom, tak takým spôsobom, aby sme neboli jeho otrokmi. Dom má slúžiť nám, a nie my domu," dopĺňa majiteľka.

Stupava-Mirador-4-X.jpg

 Majiteľom sa neveľký pozemok podarilo využiť v maximálnej miere


 

Spoločensky naladený interiér

Hlavný vchod otvára pohľad do spoločenskej časti, ktorá je v dome dominantná. Spoločenskí majitelia si splnili svoju základnú požiadavku na otvorenú spoločenskú časť, kde by sa mohli komfortne stretávať s priateľmi a rodinou. Domáca pani je veľmi spokojná s výsledkom prepojenia obývačky, jedálne a kuchyne so záhradou.

Charakteristickým prvkom, ktorý zároveň prepája spoločenskú zónu, je obklad z preglejky. Nejde len o estetický doplnok, oddeľuje tiež nočnú zónu domu. Spoločenskú časť zvýrazňuje aj niekoľko dizajnových chuťoviek. "Veľmi sa nám páčia staré kreslá, ktoré sme zrenovovali a dali sme ich nanovo očalúniť. Spolu s vankúšmi, ktoré sme k nim zladili, perfektne dopĺňajú interiér," opisuje majiteľ.

Dom nesie aj drobnú spomienku na krásny, no nefunkčný dom, ktorý tu stál pôvodne. Jedálenský stôl je vyrobený na mieru z jeho starých drevených trámov.

V nočnej časti je kúpeľňa, spálňa so šatníkom a budúca detská izba. Z každej izby možno vyjsť rovno na terasu a do záhrady. Rebrík na fasáde vedúci na strechu je majiteľov architektonický žart. "Chvíľu sme sa hrali s myšlienkou umiestniť na strechu bazén. To by boli potom žúry," usmievajú sa majitelia.

Stupava-Mirador-3-X.jpg

 Interiér dopĺňa aj niekoľko dizajnových chuťoviek, trebárs zrenovované staré kreslá či jedálenský stôl z trámov domu, čo tu bol prv


 

Stupava-Mirador-7-X.jpg

Stupava-Mirador-9-X.jpg

 Na terasu možno vyjsť zo všetkých obytných miestností cez drevené terasové dvere


 

Stupava-Mirador-10-X.jpg

 Drevo dáva interiéru v dome hrejivý pocit


 

Dôraz na denné svetlo

Spoločenský život sa v lete presúva von. Obývačku s terasou harmonicky prepája drevený zdvižno-posuvný portál od spoločnosti Mirador. Pôvodný zámer boli drevo-hliníkové profily, ale z hľadiska ekonomiky stavby sa majitelia napokon rozhodli pre drevo. "Drevo v interiéri bola naša jediná voľba. Navodzuje hrejivý pocit domova. Údržba dreveného profilu z vonkajšej strany je síce náročnejšia v porovnaní s hliníkom, ale s tým sme vopred počítali," hovorí architekt.

Majitelia od začiatku kládli dôraz na dostatok denného svetla v interiéri. Architekt zámerne umiestnil portál na juhozápad. Drevené profily HS portálu s dĺžkou 2,5 metra majú osadené izolačné trojsklá, ktoré v zime pomáhajú maximalizovať solárne zisky. "Drevo sa pri takýchto veľkých rozmeroch osvedčilo. Udržiava si stály tvar a nedeformuje sa. Pri správnej údržbe ho bez obáv možno použiť i pri orientácii domu na juhozápad. HS portál možno doplniť aj o plisovanú sieť proti hmyzu, ako sme to urobili aj v tomto prípade," vysvetľuje Ľubomír Svetlík z firmy Mirador.

V lete chráni interiér pred prehrievaním zatiaľ pergola, majitelia však ešte v procese hrubej stavby zabudovali predprípravu na externé žalúzie, ktoré plánujú čoskoro osadiť.

Stupava-Mirador-2-X.jpg

 "Drevo v interiéri bola naša jediná voľba," hovorí domáci pán


 

Exteriér dotvára patina

Pozdĺž celej juhozápadnej strany domu sa tiahne terasa zo sibírskeho smrekovca. Majitelia s jej údržbou nemajú veľa starostí. Tešia sa, že postupne získava originálnu patinu. V záhrade majú domáci nasadené okrasné rastliny aj chutné bylinky. Niektoré okrasné kvetiny sú vysadené v kvetináčoch, ktoré zmajstroval domáci pán z dosiek, čo zostali z terasy.

Neprehliadnuteľnou dominantou záhrady je stará stodola, s ktorou majú majitelia ďalšie plány. Chátrajúcu stavbu chcú premeniť na malý hosťovský domček.

Stupava-Mirador-8-X.jpg

 V okne vidno starú, pôvodnú stodolu, ktorá by sa mala čoskoro stať domčekom pre hostí


 

Foto: Mirador

Podobné články