Deti bez prirodzeného svetla? Hrozí im syndróm deficitu prírody

18.02.2022, Petra Liptajová | Správy z firiem

Väčšina detí trávi svoj čas prevažne v interiéri a značnú časť dňa pozerá na displej mobilných zariadení. Taký je obraz detstva v dnešných časoch. Štúdia Head Downers 2021 od spoločnosti Velux o kontakte človeka s prírodou ukázala, že deti dnes majú oveľa slabší kontakt s prírodou ako predošlé generácie.

Perspektíva pobytu zväčša v interiéri s pohľadom na obrazovku má vplyv na zdravie dieťaťa. Početné štúdie potvrdzujú, že pobyt v prírode znižuje agresivitu, tlmí poruchy pozornosti s hyperaktivitou a posilňuje imunitný systém detí. Parky a ihriská sú v každej škole, pretože je už dlho známe, že zlepšujú prosociálne správanie detí.

Velux-deti-studia-1-X.jpg


Načo je dobrý pobyt vonku

Ukazuje sa, že pobyt vonku nie je len formou trávenia času, ale aj miestom, kde sa rozvíjajú schopnosti pomáhať a spolupracovať. Aj pozorovanie prírodných scenérií cez okno môže znížiť stres a regulovať srdcovú frekvenciu.

Sú však deti, ktoré nemajú kontakt s prírodou. Ich rodičia čelia problémom, ktoré sa v súhrne nazývajú syndróm deficitu prírody. Je to termín, ktorý zaviedol Richard Louv, autor knihy Posledné dieťa lesa. Predstavuje fenomén straty kontaktu detí s prírodou a problémov v správaní vyplývajúcich z nedostatku času stráveného vonku, ako sú: ťažkosti so sústredením, hyperaktivita, strata fyzickej kondície, civilizačné ochorenia (obezita, cukrovka atď.) a dokonca krátkozrakosť. Problém nedostatočného kontaktu s prírodou častejšie uvádzajú respondenti, ktorí majú deti, najmä rodičia starších detí vo veku 15-18 rokov (76 percent).

Velux-deti-studia-3-X.jpg


Môže byť príroda pre deti príťažlivá?

Štúdia Head Downers 2021 od Veluxu o kontakte človeka s prírodou ukázala, že deti sú v oveľa slabšom kontakte s prírodou ako predchádzajúce generácie. S týmto názorom súhlasí 93 perc. oslovených rodičov. Mnohí z nich si spomínajú na čaro svojho detstva bez prístupu k technológiám. Až 76 perc. respondentov súhlasí s tým, že dnes je veľa iných aktivít, ktoré sú pre deti a tínedžerov atraktívnejšie ako trávenie času vonku.

Velux-deti-studia-5-X.jpg

Problémom je podľa rodičov závislosť od technológií. Viac ako polovica respondentov (61 perc.) rozhodne súhlasí s tým, že čas, ktorý mládež a deti trávia pred obrazovkami, by sa mal kontrolovať. Snaha odpútať pozornosť dospievajúcich od technológií môže viesť k námietkam, ak sa sami nestaráme o kontakt s prírodou. Kľúčom pri výchove dieťaťa je byť vzorom. Stojí za to ukázať, čo môžeme získať blízkosťou prírody a prečo je dôležitá v každodennom živote.


Vytiahnite deti na čerstvý vzduch

Nemôžeme sa len tak odstrihnúť od technológií, preto je veľmi dôležité nájsť rovnováhu. Oplatí sa tiež vpustiť do nášho priestoru viac prírody. Prirodzené svetlo, čerstvý vzduch a upokojujúci kontakt s prírodou zlepšujú biorytmus organizmu, ovplyvňujú aj kreativitu, inovácie a pocit šťastia.

Velux-deti-studia-2-X.jpg

Základným a vlastne najdôležitejším faktorom opätovného spojenia s prírodou je prístup k svetlu, čerstvému vzduchu a výhľad na rozľahlý priestor. Oplatí sa vytvoriť si doma špeciálne miesto na pozorovanie a obdivovanie prírody.

Prístup k svetlu a čerstvému vzduchu má neoceniteľný vplyv na to, ako sa cítime. Majú dobrý vplyv na kognitívne funkcie a pohodu. Hoci nemáme dom so záhradou, oplatí sa dbať na každodenný kontakt s prírodou a vytvoriť si tzv. svetonázorové okno. Pre mnohých dospelých je pohľad z okna okamihom hlbokého uvoľnenia a sebareflexie.

Velux-deti-studia-4-X.jpg

Pre deti to môže byť vzácna príležitosť pozorovať stromy, vtáky, hviezdy alebo oblaky, o ktorých vieme tak málo. Oplatí sa tiež zasadiť rastliny spolu s dieťaťom – vyberanie zeminy do kvetináča, spoločné pestovanie rastlín na parapete a pozorovanie rastu rastliniek doma prináša deťom veľa radosti a uspokojenia. Každé zelené prostredie, od rastlín v kvetináčoch až po burinu, poskytuje ľuďom výhody kontaktu s prírodou.

Foto: Velux

Podobné články